Eric Clapton na I Still Do stále hraje své blues

Eric Clapton, bez zbytečných diskuzí jeden z největších kytaristů dvacátého století. Jeho tvorba se vždy více či méně odvíjela od prachobyčejného blues – a toho jsme se bohatě dočkali i na Ericově novince.

Přesně v duchu názvu alba I Still Do nám Eric Clapton i nadále servíruje své nikam nespěchající písně, bez větších ambic překvapit nebo přijít s něčím novým. Ale ruku na srdce – komu z nás to vadí? Své fanoušky si našel i v jednadvacátém století a opět jim nabízí přesně to, co od něj očekávají. Eric nám zkrátka přináší další povedený zářez do své nezvykle vyrovnané diskografie. A stejně jako vždy se tu mísí autorské skladby s písničkami od Ericových blízkých – mezi jinými od nedávno zesnulého J.J. CaleaBoba Dylana nebo legendárního bluesmana Roberta Johnsona.

I Still Do je jako obvykle báječně vyvážená kolekce písní v klasickém bluesovém duchu, tu s větším použitím kytar, tu se vstupujícím klavírem. Ovšem přesně v Claptonovském duchu jsme se dočkali i křehčích písniček s větším použitím akustické kytary, tak, jak je tomu v I Will Be There nebo v Catch The Blues. Oproti tomu jsou na desce i napružené skladby v tradičním pojetí britského blues, přesně tak, jak jsme u Erica zvyklí.

Po své plodné kariéře Eric také tak trochu propadá nostalgii, přesně jako v písni Spiral, ke které vznikl i povedený animovaný klip. V něm nám autor rekapituluje svůj celý umělecký život. A že byl bohatý – od počátků u krále britského blues Johna Mayalla, ve skupinách Yardbirds Cream až po problémové období a tragickou smrt malého synka.

Eric Clapton určitě nadchne velkou část svých fanoušků. Moc nových asi neosloví, ale o to mu ani nejde. Vždyť si chce jen pořád hrát to svoje blues…

Eric Clapton – I Still Do
Skladby: 
Alabama Woman Blues, Can’t Let You Do It, I Will Be There, Spiral, Catch the Blues, Cypress Grove, Little Man, You’ve Had a Busy Day, Stones in My Passway, I Dreamed I Saw St. Augustine, I’ll Be Alright, Somebody’s Knockin’, I’ll Be Seeing You
Celkový čas: 54:07
Vydavatel: Bushbranch/Surfdog
Hodnocení: 80%


Napište komentář

Michal Tykva
O Michal Tykva 303 Článků
Narozen 1999 v Kolíně, nyní si užívám rozmanitého studia na FHS UK a především ještě rozmanitějšího světa muziky