Kanadští Voivod jsou na desce Synchro Anarchy stále stejně sví i svěží

Voivod | Zdroj: facebook.com/voivod

Kanadská kapela Voivod je sice na scéně již rovných čtyřicet let, daří se jí však stále vydávat nové desky se zajímavými nápady a svěží energií. Výjimkou není ani letošní přírůstek do diskografie, který dostal jméno Synchro Anarchy. Deska je již patnáctá v pořadí, přesto se skutečně všechny songy podařily a poslech je zábavný od prvního do posledního taktu.

Pro hudbu kapely Voivod, která pochází z kanadského Quebecu, jsou již dlouhá léta typické určité prvky, jež se však snad nikdy neoposlouchají. Jde o hravé a neposedné kytarové motivy, čistý vokál zpěváka Denise “Snakea” Bélangera, poctivou údernost rytmiky i o poměrně chytlavé melodie a vynalézavý přístup ke kompozici skladeb. Nová deska Synchro Anarchy má navíc výtečný zvuk, a tak při poslechu znamenitě vynikne všechno zmíněné i mnoho dalšího. Samotný žánr se dá popsat jako progresivní thrash metal či alternativní metal, i v jeho rámci má však kapela velice dobře čitelný rukopis. V jeho duchu se nesou všechny skladby, Voivod ale v žádném případě nevykrádají sami sebe a místo toho sypou z rukávů jeden originální nápad za druhým.

Čtěte také: Norští Leprous přinesli s deskou Aphelion působivý prog plný hlubokých emocí

Skladby mají tempo a švih a navíc se v nich bez zbytečných hluchých míst střídá nespočet linek a nápadů, a to často v dost epickém duchu. Muzikanti již před lety přiznali inspiraci dokonce i skladateli modernějších podob vážné hudby, jakými byli Béla Bartók, Igor Stravinskij nebo Dmitrij Šostakovič, a leckde to lze skutečně vycítit. Samozřejmostí je hráčský um všech zúčastněných (bez něj by samozřejmě byla ostuda cokoliv vydat, a zvlášť ve světě progresivněji laděné muziky). Bubeník Michel “Away” Langevin je nejen přesný, ale také velmi vynalézavý a především přísný a úderný, což je žádoucí snad v jakémkoliv druhu metalu. Jako vyplašené hejno ptáků zase vzduchem poletují tóny linoucí se z kytary Daniela “Chewyho” Mongraina i hutné basy v rukou Dominique “Rockyho” Laroche.

Čtěte také: Wolves in the Throne Room do studia opět přinesli kus washingtonských lesů

Na desce je k poslechu všehovšudy devět songů, z kterých je v podstatě zbytečné zmiňovat konkrétní kousky, neboť všechny si jsou velmi blízké kvalitou, náladou i stylem. Skladby zaujmou snad všechny milovníky úderných a zároveň invenčních písniček a pocitově je to takřka chvilka, než stihnou proletět sluchátky. Na oplátku nám však Voivod necpou žádný slabší moment ani vatu, která by byla muzikantsky o ničem. Jde o svěží závan příjemného větříčku do sychravých únorových časů a na desce je těžké byť jen tušit konkrétní nedostatky.

Voivod – Synchro Anarchy

Skladby: ParanormaliumSynchro AnarchyPlanet EatersMind ClockSleeves OffHolographic ThinkingThe World TodayQuest for NothingMemory Failure
Vydavatelství: Century Media
Celkový čas: 47:54 min

Hodnocení: 80 %


Napište komentář

Michal Tykva
O Michal Tykva 363 Článků
Narozen 1999 v Kolíně, nyní si užívám rozmanitého studia na FHS UK a především ještě rozmanitějšího světa muziky