Kapele Mirai se na novém albu Arigató vyplatilo zaexperimentovat

Mirai, LMB 2018 | Foto: Kateřina Postránecká, MonsterMusic

V pořadí již druhá studiová deska kapely Mirai překvapuje žánrovou rozmanitostí a zlehka překračuje pomyslné popové hranice, na které jsme byli dosud u severomoravské skupiny zvyklí. Mainstreamové melodie jsou obohaceny o prvky r’n’b, rocku nebo jemné struny ukulele. Čtyřicetiminutový experiment nese název Arigató.

Mirai je jednou z nejsledovanějších mladých českých kapel. Od úspěšného debutového singlu Dítě robotí uběhlo již téměř 5 let a za tu dobu má kapela na svém kontě rádiové megahity Když nemůžeš, tak přidej, Anděl nebo Chci tančit. Ze slavnostního předávání cen Anděl si v roce 2017 skupina odnesla zlatou sošku za Objev roku.

Za inspirací až na vzdálený Havaj

Na svém již druhém studiovém albu Arigató se Mirai vymykají žánrovým tradicím. I přesto, že zůstali nadále věrní osobitému stylu, nebáli se do popových melodií zapojit smyčce nebo naopak tvrdší kytarovou linku. Psaní textů pak frontmana Miraie Navrátila zavedlo například do nedalekých Krušných hor, kde spojil síly s oceňovaným písničkářem Davidem Stypkou, nebo dokonce až na Havaj.

Album otevírá dobře známá rádiová hitovka Øtchi, která se se svou zpěvnou a chytlavou melodií dokáže zaručeně vrýt do paměti. Podobně je na tom také aktuální singl Hometown. Přesto, že se jedná o tuctový mainstream, je nutno kromě povedeného videoklipu zmínit samotné poselství skladby. „Všude je dobře, ale tady je nejlíp. Doufám, že víš, že, tohle naše místo nám nikdo nemůže vzít.“

Čtěte také: VIDEO: Mirai v novém singlu potvrzují, že doma je vždy nejlíp. Záběry klipu hledí do Beskyd

Experiment, který se vyplatil

Není pochyb o tom, že se jedná o multižánrovou desku. V kontrastu stojí hned několik následujících skladeb. Chci tě mít do rána například vykazuje známky sedmdesátkového funku a živelný song I přes to všechno se zase opírá o hluboko posazené smyčce a dává tak jinak vcelku pozitivnímu albu lehký nádech pesimismu. Achillova pata pak zavítala až do vod s rockovým nádechem, které při poslechu připomínají balady kapely Lucie. Skladbou Pojď ke mně blíž, na které Mirai spolupracovali s Benem Cristovao, dostali na desku také prvek rapu doplněn o další chytlavý refrén.

Velmi zajímavý a působivý je závěr alba, a to akustická verze písně Chci Tančit, kterou doprovází smyčcový kvartet Šimona Marka. Album Arigató se dá označit za velké překvapení. Sázka na produkční práci talentovaného Ondřeje Fiedlera přinesla své ovoce. I přesto, že se v mnohých případech Mirai drželi v Česku tolik oblíbeného popového rádiového mainstreamu, v jiných se zase nebáli zaexperimentovat, a to se jim rozhodně vyplatilo.

Mirai – Arigató

Skladby: OTCHI, Chci tě mít do rána, HOMETOWN, I přes to všechno, Achillova pata, Pojď ke mně blíž (feat. Ben Cristovao), Yahoda, Byt (Vystěhovanej), My 2 spolu, Billboardy, Chci tančit (Live Acoustic)
Celkový čas: 40:12 min
Vydavatelství: Universal Music

Hodnocení: 75 %


Napište komentář