Legendární Cypress Hill s věkem ztrácí dech a na novince je to znát

Cypress Hill | Zdroj: facebook.com/cypresshill

Latinskoameričtí Cypress Hill se právem stali legendami klasického rapu západního pobřeží plného gangů a marihuany. Nové skladby přináší i po více než třiceti letech existence, což může být samo o sobě úctyhodné, songy tím nicméně automaticky nezískávají výsostnou kvalitu. Čerstvá deska jménem Back in Black sice rozhodně není neposlouchatelná, její větřík už je ale poněkud zatuchlý, protagonisté se plácají pořád v tom samém a rozhodně mají problém přijít s čerstvými myšlenkami.

Starší záležitosti od kalifornské rapové skupiny Cypress Hill dovedou okouzlit svou osobitou poetikou a mnoho z nich se při poslechu snadno zavrtává pod kůži. V současné době však kapela nejen že dělá pořád to samé, ale ještě ke všemu stále méně dobře a v podstatě bez jediného nového nápadu, který by posluchače dokázal skutečně ohromit. Rapper B-Real, tedy jeden ze tří hlavních hrdinů celého příběhu, sice stále rapuje přesně a svým nezaměnitelným nosovým hlasem, v samotných verších ale pouze opakuje dávno překonané motivy a ani s originálními rýmy si hlavu příliš neláme. Situaci nezachraňuje ani hudební podklad, o který se postaral o generaci mladší rapper a producent Black Milk. Zvukově sice nahrávky více než ujdou, skladatelsky jde ale pouze o slabý vývar letitě vyčichlého bujónu, který z klasickými skladbami z devadesátých let nesnese srovnání. Vzhledem k umělcově mládí i renomé by se dala čekat výrazně silnější svěžest i nápaditost.

Čtěte také: TIP REDAKCE: Jste ready na hip hopový podzim?

Cypress Hill se svými skladbami pracují jako zkušení řemeslníci, kteří už dlouho dobře vědí, jak postavit fungující skladbu tak, aby jí nebylo pokud možno co vytknout a aby na ní zněli jako neotřesitelní hip-hopoví titáni. Právě ve světě rapu je ale snad více než kde jinde příjemné cítit revoltující pouliční původnost stejně jako chuť po nových nápadech a vášeň do hry. Na Back in Black jde však mnohem více o mechanické variace osvědčených šablon a zcela chybí touha aspoň trochu zariskovat a přenést na track neotřelý kousek sebe sama. Za starých časů uměla kapela nadchnout i náročnější posluchače svou opravdu jedinečnou atmosférou. Nejnovější nahrávku však ocení bezmála pouze dlouhá léta oddaní fanoušci, kdežto nové posluchače si deska získá jen velmi těžko (přinejmenším kvůli drtivé konkurenci, která panuje ve stále se rozšiřujícím světě rapu).

Souhrnně se dá říci, že deska Back in Black (už samotný název o přehršli originality zrovna nevypovídá) od legendárních Cypress Hill obsahuje takový rap na jedno použití. Jeho poslech určitě neurazí a těžko se hledají konkrétní negativa; po dohrání alba toho však v hlavě mnoho nezůstane a velká není ani chuť pustit si kolekci znovu (ba právě naopak bude těžko někomu vadit, že je dílo dlouhé jen něco málo přes půl hodiny). Je v podstatě jisté, že kapela svůj stín už nepřekročí a že přežívá pouze ze setrvačnosti a oddanosti fanouškovské základny, která se během desetiletí nakumulovala do masivních rozměrů.

Cypress Hill – Back in Black

Skladby: TakeoverOpen Ya MindCertified (featuring Demrick)Bye Bye (featuring Dizzy Wright)Come with MeThe OriginalHit EmBreak of DawnChampion SoundThe Ride
Vydavatelství: MNRK
Celkový čas: 32:39 min

Hodnocení: 50%


Napište komentář

Michal Tykva
O Michal Tykva 356 Článků
Narozen 1999 v Kolíně, nyní si užívám rozmanitého studia na FHS UK a především ještě rozmanitějšího světa muziky