Lenka Dusilová s Baromantikou představují okouzlující live album

Lenka Dusilová | Zdroj: facebook.com

Lenka Dusilová loni v listopadu během tří koncertů v pražském klubu Café v lese natočila se svou doprovodnou kapelou Baromantika vůbec první živé album. To se jmenuje jednoduše Live at Café v lese a je téměř precizním živým záznamem muziky plné emocí ve spojení s příjemnou klubovou atmosférou.

Lenčinu kapelu Baromantika tvoří čtveřice muzikantů – Beata Hlavenková (např. Eternal Seekers, Théodóros, Iva Bittová), Viliam Béreš (Toxique, Lanugo), Patrick Karpentski (Toxique, Lake Malawi) a Martin Novák (Lanugo, David Dorůžka). Živé album Live at Café v lese, jež vyšlo 11. října pod hlavičkou Supraphonu a které je dle Dusilové symbolickým rozloučením s dvouletým koncertním cyklem ke studiovému albu Baromantika, má celkem čtrnáct písní, z nichž většina pochází právě z této desky. Jednou z nich je i skladba Brother zpívaná v angličtině ve spolupráci s britským písničkářem Justinem Lavashem, který ve vršovickém klubu nechyběl. Jeho hlas se tady dostává do příjemného kontrastu s nezaměnitelným hlasem české hudební scény, což se ve výsledku krásně poslouchá. Tato písnička je největší ozdobou desky.

Album zaslouženě otevírá téměř snová skladba Baromantická. Při jejím poslechu je velice snadné nechat se fantazií unést kamsi daleko od reality. Tato takřka ukolébavková hra s hlasem a podmanivý text jsou vynikajícím úvodem.

Kromě písní z alba Baromantika zazněly v Café v lese též tři Lenčiny starší sólové věci, konkrétně jsou to skladby Pro tebe, Vlčí oči a Noni Jam, kterou celá více než hodinová nahrávka končí. Všechny zmiňované dostaly zcela novou podobu, chytly druhý dech, sálá z nich nový život a pro posluchače je to velice příjemná změna. Asi nejznámější píseň této interpretky Pro tebe z roku 2008 zní v živé verzi dokonce o hodně lépe než v originále. Další výraznou skladbou na albu je písnička Ptáci, která si o svou live verzi přímo říkala. Nakonec se dočkala i koncertního videoklipu, jehož se ujal režisér Tomáš Zilvar (stejně jako celého DVD, které v edici rovněž vychází). Můžete ho zhlédnout zde a podívat se, jak to na koncertě v Café v lese vypadalo.

Lenka Dusilová, držitelka několika cen udělených Akademií populární hudby, je jednou z nejosobitějších písničkářek české hudební scény. Její skladby se pohybují na hranicích hned několika žánrů a není jasné, kam je přesně zařadit. Jsou prodchnuté čistými emocemi a je znát, že se zpěvačka nebojí jít vstříc experimentům. Z této živé nahrávky je cítit spousta energie, posluchač se při jejím poslechu cítí, jako by na koncertě skutečně byl. Nejsou tu žádné přehnaně výrazné nástroje, většinou pouze jemný klavír, bicí či kytara. Dominantou je Lenčin podmanivý hlas, se kterým dokáže hodně dobře pracovat. Velkým pozitivem je fakt, že se album kapela rozhodla natočit v komorním prostředí menšího pražského klubu. Jejich muzice to jen svědčí. Pokud máte chuť si poslechnout něco neobvyklého a i přesto velice příjemného, je toto album to pravé.

Lenka Dusilová - Live at Café v lese

Lenka Dusilová a Baromantika – Live at Café v lese

Skladby: Baromantická, Pro Tebe, Mrazy, Moje milá má všechny přednosti vody, Vlčí oči, Brother (feat. Justin Lavash), Ptáci, Luna, Kontrapunk, Smiluje, Wspomnienie, Valérie, Království zvyku, Noni Jam

Celkový čas: 70:23

Vydavatel: Supraphon

Hodnocení: 75%


Napište komentář

Petra Chromčáková
O Petra Chromčáková 153 Článků
Devatenáct let jsem prožila v Beskydech, nyní už delší dobu přebývám v Praze, kde studuju Elektronickou kulturu a sémiotiku. Momentálně se přechodně nacházím ve Švédsku, nejkrásnější zemi na světě. Mými největšími koníčky jsou film a hudba, proto jsem se před nějakou dobou rozhodla začít trochu psát a zavedlo mě to rovnou sem. Ze žánrů zvládám skoro všechno, nejvíc srdcovek je ale mezi kytarovkami. Nejzásadnější desky jsou pro mě Gorilla Manor (Local Natives), Funeral od Arcade Fire, War Stories od UNKLE a Mezzanine (Massive Attack).