Amanda Palmer si pro jednou nepodmanila Prahu hudbou, ale osobními příběhy

Amanda Palmer | Zdroj: billboard.com

Divadlo Hybernia zažilo horskou dráhu emocí. Amanda Palmer, která dříve působila v dvoučlenné kapele The Dresden Dolls, přivezla aktuální sólovou desku There Will Be No Intermission. Tu při koncertě provázela poutavým vyprávěním.

Show byla speciální už jen samotným umístěním. Divadlo Hybernia ale nabízelo ideální prostory pro charisma americké zpěvačky, která tentokrát přijela sama a vzala si se sebou „pouze” piáno, ukulele a vlastní příběhy. To vše jí vystačilo na tři hodiny na pódiu. Ten využila více vyprávěním, než samotným hraním písní.

Rozhovor: Kimbra: Osobnostní růst je pro mě jako příliv a odliv

Amanda Palmer toho zažila hodně a na tour k desce There Will Be No Intermission se o své životní osudy rozhodla podělit. Od Amandy ale nikdy úplně nevíte, co čekat a čím vás dokáže překvapit, takže i když jste znali celé nové album i příběhy, které zpěvačku k těmto písním inspirovaly, přesto jste se cítili jako na horské dráze všech emocí.

Jak je u ní zvykem, Amanda začala vtipně a už v průběhu první skladby In My Mind, kterou po nástupu zazpívala s přehledem bez mikrofonu, zvládla pár úsměvných průpovídek. S postupem show se však tato nálada začala měnit. Vyprávění o potratech, mateřství, těhotenství vždy doplnila odpovídající skladbou a ze zprvu humorného vystoupení se pomalu stával velice silný náhled do života druhého člověka. Zpěvačka nakousla i klimatické změny či znásilnění, jedno téma ale převažovalo a stalo se nejdůležitější součástí nejen včerejšího představení – bezmezný soucit vůči všem lidem. Kvůli němu se Amanda rozhodla vyjet na toto turné a mluvit o tak osobních věcech.

Čtěte také: TIP REDAKCE: Kolaborace, upřímnost nebo kritika hudebního průmyslu aneb Proč nyní Charli XCX a Tove Lo dominují na popové scéně

V souvislosti s toxickým prostředím na internetu promluvila také o teroristickém útoku při bostonském maratonu v roce 2013, který výrazně zasáhl její kariéru, a dočkali jsme se dokonce i coveru Let It Go. I přes tříhodinové vystoupení bylo jasné, že charisma Amandy Palmer by utáhlo tuto show klidně celou noc. V jednu chvíli dokázala pobavit, poté dojmout a nakonec klidně donutit celé publikum vstát ze sedaček a zpívat s ní.

Po pauze, při níž se ozývali The Cure jako jedna z kapel, ke kterým zpěvačka v průběhu show vyjádřila náklonnost, si chvilku libovali fanoušci skupiny The Dresden Dolls. Zazněl song Coin-Operated Boy z debutového alba kapely, které právě ten den v Praze oslavilo šestnáct let od vydání. Amanda pak dokonce přiznala, že s Brianem Viglionem, bubeníkem The Dresden Dolls, uvažují o další spolupráci, a tak doufá, že se příště vrátí do Prahy s ním.

Čtěte také: TIP REDAKCE: 5 nejúspěšnějších alb legend post-punku, The Cure

Jak je ale vidět, zpěvačka si vystačí i sama a bez většího množství písní. O to silnější zážitek si včera diváci z Divadla Hybernia odnášeli. A ať už šlo o emocionální přednes písní jako Bigger On The Inside nebo náhled do intimních momentů jejího života, nešlo neodcházet s trochu úzkostlivým pocitem, jaký tato témata vyvolávají. Ale jak sama královna punkového kabaretu poznamenala – jako umělkyně by nás měla dostat do mírně nepříjemného rozpoložení. Ale samozřejmě bezpečným způsobem.


Napište komentář

Václav Pilka
O Václav Pilka 275 Článků
Jsem absolvent literární tvorby a hudba je pro mě obrovská část života. Protože ale nikde nehraju, tak o ní alespoň píšu. Žánrově se skoro vůbec nevymezuju, takže mám rád třeba Enter Shikari, Architects, Charli XCX, Little Simz, Pussy Riot nebo The 1975. Vedu mimo jiné i portál o méně populárních interpretech justlisten.cz