Dříve prodával knihy, o pár let později Nick Murphy vystupoval jako Chet Faker na Coachelle

Nick Murphy fka Chet Faker - Grape Festival 2018 | Foto: Marie Veselá, MonsterMusic

Nicholas James Murphy, australský producent a multižánrový muzikant, se proslavil v roce 2011, kdy pod pseudonymem Chet Faker vydal cover songu No Diggity. Nyní se pyšní třemi alby a na svém kontě má také nespočet spoluprací s dalšími světoznámými umělci. Jeho kariéra začínala v zašitém knihkupectví, nyní vyprodává haly po celém světě a 12. října vystoupí poprvé v Česku.

Původně Nick Murphy vystupoval pod svým vlastním jménem, a to dokud nedošlo k nedorozumění na jednom z jeho koncertů. Návštěvníci se domnívali, že jdou na show jiného Nicka než toho, který tam na ně čekal. Proto se rozhodl pro změnu a na základě celoživotní inspirace si zvolil pseudonym. „Poslouchal jsem hodně jazzu a byl jsem velkým fanouškem Cheta Bakera. Jeho křehké vokály, když přešel do hlavního zpěvu, to je něco, čemu chci vzdát hold ve své vlastní hudbě.“ prohlásil Nick Murphy, který po velkou část kariéry působil pod pseudonymem Chet Faker.

Čtěte také: Druhému dni Grape Festivalu kralovali Murphy fka Chet Faker, alt-J a Wilkinson

Od jazzu k electru

Ačkoliv Nick Murphy vyrůstal na jazzu, je o něm známo, že jako muzikant je velmi multižánrový. V cestě na vrchol mu pomohly kolaborace s ostatními umělci a za zmínku rozhodně stojí jeho společný song s králem elektroniky Flume. Singl Drop the Game, který vydal jako Chet Faker, má na YouTube více než 163 milionů zhlédnutí a platinovou desku v australské hitparádě ARIA.

House už je jen blízko

Od electra k housu nevede dlouhá cesta a Nick se vydal i tímto směrem. To, jak všestranný umělec je, ukazuje svojí účastí na platformě Boiler Room nebo například v hitu No Reason, na němž pracoval spolu s britským DJ Bonobo. I tento singl vznikl pod pseudonymem Chet Faker, avšak ve vzduchu bylo cítit, že již brzo nastane změna v jeho tvorbě.

Coachella? Proč ne!

V roce 2015, tedy pouze čtyři roky po zahájení kariéry, si Nick Murphy zahrál na Coachelle, jednom z největších a nejznámějších festivalů v USA. Pozvání na tento event přišlo jen pár dní po zveřejnění alba Built on Glass, na kterém se nachází další z hitů Nicka, skladba s názvem Gold. S tou obdržel více než 150 nominací v nejrůznějších hudebních hitparádách a zlaté ocenění v žebříčku Music Canada.

Čtěte také: TIP REDAKCE: Z ulice až ke slávě aneb 5 buskerů, kteří dobyli svět

Konec Cheta Fakera

Krátce před vydáním nového alba Run Fast Sleep Naked, které vyšlo v březnu letošního roku, se Nick Murphy rozhodl nadále nevystupovat jako Chet Faker. „Věděl jsem, že to přijde, Chet Faker byl původně pouze projekt, který se pomalu, ale jistě stával mým životem a to jsem chtěl změnit,“ uvedl Nick. Aktuální album je dalším milníkem jeho tvorby, fanouškům se tento krok líbí a dokáží ocenit nové skladby, které jsou více soulové, melancholické a emotivní. Ačkoliv je deska žánrově odlišná, Nick se nechce distancovat od předchozí tvorby a zároveň mást své posluchače, proto jsou jeho nahrávky vydávány pod jménem Nick Murphy fka Chet Faker.

O výjimečnosti tohoto hudebního chameleona se můžete přesvědčit již 12. října ve Velkém sálu Lucerny a vstupenky seženete na webu Fource.


Napište komentář

Tereza Šnajdrová
O Tereza Šnajdrová 111 Článků
Hudba a moje psí kamarádka jsou věci, kolem kterých se točí můj svět. V životě se snažím dělat jen věci, které mě baví a mezi to patří právě koncerty, festivaly a práce. Mezi moje nejoblíbenější umělce patří The Kooks, Enter Shikari, The Doors nebo třeba David Bowie.