TIP REDAKCE: 5 méně známých blackových kapel, které si zaslouží pozornost

Deathspell Omega | Zdroj: last.fm

Black metal je poměrně populárním a hodně specifickým extrémním žánrem, který se pohybuje od rychlých kytarových rubáren v duchu starých Mayhem až po klidné atmosférické plochy, ovšem v obou případech v duchu silné deprese a beznaděje. Méně známých interpretů jsou celé stovky, ovšem velmi často se jedná o opravdu výbornou muziku.

Deathspell Omega

Deathspell Omega jsou tříčlenná francouzská kapela, která hraje již 20 let. Ve svých textech se často věnuje nejen satanismu a okultismu, ale celkovému pohledu na teologii a otázku Boha a Satana. Během své existence se od extrémně rychlých a tvrdých skladeb posunuli k promyšlenější formě black metalu, do které zahrnují i sborový zpěv s chrámovou atmosférou.

Be Persecuted

Blackeři se bezpochyby najdou i v Asii, přestože by je tam málokterý evropský posluchač hledal. Čínská kapela Be Persecuted má rovněž tři členy a hraje od roku 2005. Specializuje se na opravdu co nejvěrnější zachycení deprese  v tom nejhlubším smyslu a přestože ukázka patří opět k rychlejším, libuje si i v pomalejších barevných plochách, do kterých se bubeník a kytarista se vskutku blackovým jménem Autism nebojí použít ani klávesové nástroje.

Rimthurs

Ve světě black metalu nejsou ničím neobvyklým ani projekty jednoho jediného muzikanta, který vystupuje pod hlavičkou celé kapely. Takovým je i Švéd Tommy Holmer a jeho kapela Rimthurs. Přestože tvoří již od poloviny 90. let, až do počátku 21. století nebyl příliš aktivním. Od té doby však vydal několik ceněných demo nahrávek a dvě řadové desky. Ve svých skladbách se věnuje tématům, která jsou Švédům velmi blízká, a sice severské mytologii, zimě a mrazu.

Akhlys

Akhlys (správně vyslovováno jako AKH-lees) je dalším jednočlenným projektem, za kterým stojí multiinstrumentalista a zpěvák Naas Alcameth z amerického Colorada. Prošel si již šesti kapelami, má tedy bohaté muzikantské zkušenosti, které zužitkovává ve své sólové tvorbě. Dříve hrával temnou verzi ambientu, později se přiklonil k čistému black metalu. Jeho skladby mají silně spirituální a snová témata, ve kterých samozřejmě nechybí ani temnota a všechny hříchy světa.

VI

Posledními blackery v dnešním výběru je kapela s prostým názvem VI, která stejně jako Deathspell Omega pochází z Francie. Tři pařížští muzikanti s typicky blackovými jmény (BSTBlastumINRVI) si libují v klasickém přístupu k tomuto žánru – ve svých skladbách drtí nespočet temných tónů ve smrtícím rytmu a milují vše kolem okultismu a satanismu. Ostatně svědčí o tom už název jejich EP De Praestigiis Daemonum a navazující řadové album De Praestigiis Angelorum.


Napište komentář

Michal Tykva
O Michal Tykva 356 Článků
Narozen 1999 v Kolíně, nyní si užívám rozmanitého studia na FHS UK a především ještě rozmanitějšího světa muziky