TIP REDAKCE: 8 karanténních desek plných zábavy, flirtu a sexu

Megan Thee Stallion | nme.com

V loňském roce musela většina světa zapomenout na různé druhy dobře stráveného času, paradoxně díky tomu ale zaznamenala úspěch muzika o užívání si života a sexu. Hudební fanoušci začali být přesyceni depresivními texty o izolaci, brzy se spíše nemohli nabažit žhavých skladeb či videoklipů jako Watermelon Sugar od Harryho Stylese nebo WAP od Cardi B. Nedostatek lidské blízkosti nahradila mnohým erotika v hudební tvorbě a někteří umělci na deskách či EP tímto tématem opravdu nešetřili.

Ariana Grande – Positions

Ariana Grande se protentokrát nepouštěla do témat zlomeného srdce a složitých emocí, raději se podělila o to, že si konečně užívá trochu zábavy. A očividně chce, aby to všichni věděli. Už název singlu a samotného alba Positions odkazoval i na sexuální stránku studiovky, na singl ale navázaly ještě lépe skladby jako My hair, Nasty a především 34+35. Ač na albu leckdo hledal hlubší témata (a že se rozhodně najít dají) nebo si myslel, že chce Ariana tímto počinem nějak výrazně šokovat, ani jedno nezní jako záměr zpěvačky. Ariana Grande chtěla prostě udělat sex-pozitivní desku o svém sexuálním osvobození, a to se jí podařilo. Positions jednoduše hází minulost za hlavu a raději flirtuje s novými možnostmi, metaforicky i doslova.

Čtěte také: VIDEO: Ariana Grande s armádou zdatných žen obsadila Bílý dům

Jessie Ware – What’s Your Pleasure

Zvuk retro diska zažívá v poslední době fanouškovský rozbřesk a úspěch desky What’s Your Pleasure je toho důkazem. Jessie Ware složila poctu taneční muzice a probudila v posluchačích nepředstavitelnou touhu vyrazit do klubů. Jako bychom tuhle touhu sami neměli už tak dost silnou. Desce však přidává na záživnosti právě i to, že takové povyražení není v této době možné. What’s Your Pleasure totiž neříká nic přímo explicitního, raději drží člověka v napětí a očekávání, čemuž přidává na intenzitě i rytmus každé skladby, který v posluchači doslova pulzuje. Tomu pomáhá taky lyrická dvojznačnost, kdy Jessie zpívá o tanci na parketu i o tanci mnohem intimnějším. Ve výsledku tak zpěvačka dosahuje toho, že album zní jako vášnivý flirt. Přece jen, ne vše musí být vyřčeno, aby se vám zrychlil tep v očekávání a vzrušení.

Čtěte také: VIDEO: Twenty One Pilots odstartovali novou éru singlem Shy Away

Dua Lipa – Future Nostalgia

Pár dní po vypuknutí celosvětové epidemie vyšla možná nejchytlavější popová deska loňska. Podobně jako Jessie Ware i Dua Lipa vsadila na nostalgickou retro muziku, a právě nostalgie na nás v karanténě dokázala silně zapůsobit – například zvuková připomínka filmu Flashdance, která je slyšet v písni Physical. Ta má kromě vyzývavého textu i vizuálně jeden z nejstylovějších videoklipů roku. Lyrická smyslnost desky Future Nostalgia tady ale rozhodně nekončí, jak dokazuje především song Good In Bed. Na rozdíl od Jessie Ware ale Dua Lipa nenechává příliš mnoho nevyřčeného, zejména když přijde na její sexuální život.

Čtěte také: TIP REDAKCE: 6 alternativních videoklipů, od kterých se nebudete moci odtrhnout

Charli XCX – how i’m feeling now

Desku how i’m feeling now dala zpěvačka Charli XCX dohromady v rámci karantény po vypuknutí covidu jako zachycení vlastních pocitů z izolace. Jeden z takových pocitů je samozřejmě sexuální touha, kterou na albu Charli projevuje ke svému příteli. Například song Claws se v první sloce věnuje blízkosti mentální, zatímco druhá sloka spíše té fyzické. Pink Diamond vyjadřuje paralelu mezi textem o vyražení ven a současným stavem, kdy musí Charli sedět doma – místo toho, aby se tedy vypravovala do klubu, tak popisuje, jak se upraví na video hovory, protože se chce aspoň takhle ukazovat” a cítit sexy (a dle vlastních slov jako „slut“).

Píseň Anthens je zase o životě a pocitech v karanténě a zpěvačka v ní popisuje rutinní aktivitu včetně sexu. Charli XCX nikdy nepoužívala sex tak úplně jako téma, vždy jej spíš dokázala uplatnit jako motiv pro její přirozenost. A loňské karanténní album není výjimkou, protože se hodně zabývá pocity ze vztahu se současným partnerem zpěvačky.

Čtěte také: TIP REDAKCE: Kolaborace, upřímnost nebo kritika hudebního průmyslu aneb Proč nyní Charli XCX a Tove Lo dominují na popové scéně

Shygirl – Alias

Muzika Shygirl upoutává v posledních měsících čím dál větší pozornost. Tu si stoupající hvězda rozhodně zaslouží. Žánr Eurodance v kombinaci s hip hopem a často experimentálním zvukem je sám o sobě zajímavě osobitý styl, natož když k němu Shygirl přidá své podmanivé texty. Umělkyně používá ve své tvorbě alter ega, což jí dovoluje být velmi otevřená a sexuálně explicitní. A její charisma tomu dodává vyšší level, jak dokazuje na EP Alias. Lyrická vyzývavost pasuje skvěle do vyzývavosti futuristického zvuku, na který měla vliv i producentka Sophie – ta pracovala na jejím tracku Slime. Shygirl používá v textech sex často jako analogii pro jiné emoce, které nechce sdělit přímo – občas o něm ale mluví doslova. Je už na vás, jak si to budete chtít přebrat.

Recenze: Harry Styles je na albu Fine Line upřímný, přesvědčivý a drzý v tom nejlepším slova smyslu

Kehlani – It Was Good Until It Wasn’t

Druhé album Kehlani se věnuje zkoumání sexuality právě v těch směrech, jaké se mohly v karanténním životě objevit. Ať už jde o (ne)podlehnutí vlastnímu chtíči s někým nesprávným, usmiřovací sex či uvědomění, že by si měla dát od partnerů a partnerek chvíli pauzu. V písní Can I se Kehlani pustila do žhavého vyprávění o pocitech při samotném aktu, zatímco klip je pak věnován podpoře černošských sexuálních pracovnic. O nic méně detailů se najde také na skladbě Water a většině dalších písní. Kehlani sdílí natolik intimní podrobnosti ze svého života, že by deska It Was Good Until It Wasn’t mohla za normálních okolností znít možná příliš opovážlivě. Zpěvačka ale celé album zahalila do svůdných R&B rytmů a balad, takže výsledek je spíše soubor něžných ód na sex, stejně jako upřímných songů o vztazích a starostech, které jdou ruku v ruce s divokou povahou Kehlani.

Čtěte také: TIP REDAKCE: 10 žen, které ovládají žánr R&B

Megan Thee Stallion – Good News

Megan Thee Stallion měla významný podíl na vzniku zdaleka nejnestydatější skladby loňska, která svou otevřeností dokonce leckoho pobouřila. Singl WAP s Cardi B nebyl však pro Megan konec tvoření provokativních písní. V listopadu vydala album Good News, kde se stal sex jedním z hlavních témat. Úspěch desky navíc posvětila i Beyoncé na featu u songu Savage. Kromě toho ale bylo na albu k nalezení mnoho pikantních lyrických momentů, ve kterých Megan Thee Stallion beze studu rapuje o nezávazném sexu, mužích, kteří ji nesahají po kotníky, dominantní povaze, vlastní nezkrotnosti atd. Album Good News se dá brát jako manifest raperčiny ženskosti, ke které sex nezpochybnitelně patří. A to natolik, že občas lyricky spadá až do obscénností, jaké ale podává s obrovským sebevědomím a občas i humorem.

Čtěte také: Cardi B pobouřila konzervativce provokativní skladbou WAP

Basside – Fuck It Up

Poslední a nejaktuálnější místo patří Basside a jejich staronovým trackům na EP Fuck It Up. S nedávno zesnulou producentkou Sophie dalo duo dohromady songy již před pár lety, takže z živých setů už je leckdo znal. Na jejich oficiální vydání ale přišlo až teď. Dvojice dlouholetých kamarádek Caro Loka a Que Linda viděla právě teď ideální příležitost, jak uctít památku Sophie, a zároveň připomenout záživnější časy. Kromě svižné rapové flow a elektronické party muziky se zároveň jedná o zřejmě nejvíc drzý a náruživý počin na tomhle seznamu. Najevo to dává už krédo vyřčené v textu první skladby, jaké fanoušci znají z pokřiků dua na koncertech: New York to Miami, no bras, no panties.” Sama skladba Fuck It Up místy připomíná spíš postelový dirty talk” než hudební text a song Swipe zase vyjadřuje zkušenosti se seznamováním na Tinderu. Najít zde nezávazný sex je totiž dle Que tak snadné, jako objednat pizzu. V dnešní době se právě s písněmi jako Swipe dokáže bezpochyby spousta posluchačů ztotožnit.

Čtěte také: TIP REDAKCE: Avantgardní producentka a LGBTQ+ ikona SOPHIE – Proč její smrt zanechala díru v srdci hudebního světa?


Napište komentář

Václav Pilka
O Václav Pilka 275 Článků
Jsem absolvent literární tvorby a hudba je pro mě obrovská část života. Protože ale nikde nehraju, tak o ní alespoň píšu. Žánrově se skoro vůbec nevymezuju, takže mám rád třeba Enter Shikari, Architects, Charli XCX, Little Simz, Pussy Riot nebo The 1975. Vedu mimo jiné i portál o méně populárních interpretech justlisten.cz