TIP REDAKCE: Hudební dokumenty, které byste letos neměli minout

Billie Eilish | Foto: Petr Klapper, fource.cz

Podzim není jen období, kdy se po letní pauze otevírají brány hudebních klubů. Počasí mnohdy svádí k tomu zůstat doma a poslouchat nová alba, případně si vybrat z nezměrného množství hudebních dokumentů a rozšířit si tak obzory. Letošní rok byl na hudební memoáry velmi bohatý. Tvůrci se v nich zaměřili na ženské postavy v pop music a jejich často velmi trnitou cestu.

Billie Eilish: The World’s Little Blurry

Billie Eilish má za sebou i přes svůj nízký věk hned několik kariérních milníků, které by jí mohli závidět i mnozí mnohem starší interpreti. Proto dokument o ní není žádným překvapením. Ilustruje vznik zásadních hitů, ale i světové turné. Hlubší sondu do zpěvaččina života ale nenabízí. Například v momentě, kdy mladičká zpěvačka mluví o depresivních náladách a sebevražedných myšlenkách, náhle uteče k jinému tématu. Těžko říci, jestli do natáčení zasahovali rodiče ve snaze uchránit zpěvaččino soukromí, nebo měl výsledek pouze mapovat nahrávání zásadního alba When we all fall asleep where do we go. Jako vhled do pokojíčku náctileté hvězdy může snímek fungovat, nic hlubšího v něm ale nehledejte.

Čtěte také: Billie Eilish si zavařila. Taková debutová deska se bude těžko překonávat

Framing Britney Spears

Jedním z nejskloňovanějších snímků letošního roku se stal překvapivě dokument o zpěvačce, která už hitparády pár let neboří. Framing Britney Spears ukazuje cestu od mladičké dívenky na školních vystoupeních až po její dospělost a nucené opatrovnictví. Zároveň je ukázkou toho, jak nelehké to ženy v hudebním průmyslu mají – ať už jde o oplzlé řeči a nabídky nebo chování vydavatelství. Případně to, kam až mohou člověka dohnat všudypřítomní paparazzi. Nechtěně slavným se stal i otec Britney, James Spears, kterého dokument vykresluje jako manipulátora těžícího z popularity své dcery. Šokující detaily o tom, jakým způsobem získával nad zpěvačkou moc, dělá z Framing Britney Spears nejen kvalitní hudební dokument, ale v kombinaci s osobním životem zpěvačky i ucelený obrázek o kariéře popové hvězdy přelomu tisíciletí.

Čtěte také: Největší události roku 2020: Kanye prezidentem, rozloučení s Evou Pilarovou a bitva Britney Spears

Demi Lovato – Dancing With The Devil

Dokument Dancing With The Devil vydala Demi Lovato především proto, aby vysvětlila spekulace, které se okolo ní v posledních letech množily. Zvláště poté, co byla v létě 2018 nalezena doma v bezvědomí po předávkování. Americká zpěvačka a její okolí v něm vypráví neveselý příběh, ve kterém se dozvídáme, že v onen osudný den utrpěla několik mrtvic a infarkt, které následně vedly k poškození mozku. Příběh točící se kolem drog, alkoholu a dění za oponou hudebního průmyslu má dostatečnou sílu na to, aby zaujal i hudební fajnšmekry, kteří zrovna nepatří mezi zpěvaččiny fanoušky.

Čtěte také: Demi Lovato byla převezena do nemocnice po údajném předávkování

Tina

Anna Mae Bullock, známá spíše pod pseudonymem Tina Turner, se na hudební scéně pohybuje už od padesátých let minulého století. Rozhodně má tedy co vyprávět – počínaje fyzickým týráním jejím prvním manželem, které trvalo neuvěřitelných šestnáct let. Je signifikantní, že celý snímek otevírá skladba Ask Me How I Feel, tedy v překladu Zeptej se mě, jak se cítím. Dozvuky prvního manželství totiž zpěvačku pronásledují i mnoho let poté, a to nejen kvůli tomu, že měl manžel zároveň i práva na její písně. Sama tak musela dlouho vystupovat po barech a kabaretech, aby uživila své děti. Plachá a také často sama o sobě pochybující, to je přesný opak toho, s jak výrazným hlasem se Tina narodila. Snímek Tina je protkaný raritními záběry a ukazuje neveselý životní příběh, který zřejmě ničím nepřekvapí zpěvaččiny fanoušky. Ty, kteří ještě příběh Tiny Turner neznají, zcela jistě obohatí.

Čtěte také: TIP REDAKCE: 10 slavných hudebníků, kteří si zahráli v reklamách

The Beatles – Get Back

Závěrem si dáme dokument, který světlo světa teprve spatří. Peter Jackson patří mezi velikány filmového plátna a je zbožňován především fanoušky fantasy žánru. Na letošní listopad má ale v plánu vypustit do světa streamovacích služeb něco naprosto jiného. Dokument o jedné z nejpopulárnějších kapel na světě, The Beatles, slibuje digitálně remasterované a dosud neviděné záběry liverpoolské party. Vše bude zabaleno do tří dvouhodinových dílů. Už první trailer vypadá více než slibně a “Brouci” jsou v něm živější než kdy předtím.

Čtěte také: TIP REDAKCE: Od The Beatles po Queen aneb Když filmem zní hity vaší oblíbené kapely


Napište komentář