Billie Eilish si zavařila. Taková debutová deska se bude těžko překonávat

Billie Eilish | Zdroj: Fource Entertainment

Ještě ani nedosáhla oficiální dospělosti a už ji zná celý svět. Během pár hodin vyprodala několik koncertů svého světového turné, aniž by byla její debutová deska na světě. Stojí její debut za takové šílenství?

Kaliforňanka Billie Eilish nahrála svou první píseň Ocean Eyes na platformu SoundCloud v patnácti letech, tedy v roce 2016. Svou jedinečností tehdy upoutala nejedno ucho se slabostí pro originální pop. Následovalo několik singlů a jedno EP Don’t Smile at Me a ani později se o ní nepřestává mluvit, protože ať už je to v jakémkoli slova smyslu, nikdo nedělá věci tak, jako ona. Sama se taky nechala slyšet, že je na to patřičně pyšná.

Čtěte také: TIP REDAKCE: Chester Bennington, Ian Curtis nebo Avicii. Talentovaní umělci, kteří si vzali život

Na své první album WHEN WE ALL ASLEEP, WHERE DO WE GO? fanoušky navnadila naprosto dokonale. Stabilně vypouštěla i s klipy singl za singlem a každý další byl stejně „divný“ a nezvyklý, ba dokonce možná ještě o trochu víc než ty předchozí. Se svým bratrem, který je její pravou rukou, porušují všechna zajetá pravidla co se délky, průběhu a konzistentnosti instrumentace skladby týče.

Nezaostávají ani videa. Jakoby nestačil její obličej posetý pavouky v you should see me in a crown, během when the party’s over jí proudem tečou černé husté slzy jako z hororového filmu. Dalších podobných výjevů, které byste raději zapomněli, i když od nich nemůžete odtrhnout oči, najdete v jejích videoklipech spoustu.

Po dvou singlech, zmíněných v předchozím odstavci, před vydáním desky vyšly ještě bury a friend, wish you were gay a bad guy, které se z podivné a „narušené“ cesty rozhodně neoddálily a dovedly posluchače k zajímavé debutové desce v tom pravém slova smyslu.

Hned první track, pojmenovaný !!!!!!!, je velmi nezvyklým úvodem – Eilish za pubertálního záchvatu smíchu během ani ne patnácti vteřin vítá posluchače na své desce. Následuje třináct písní – z toho devět dosud neznámých. Kdokoliv, kdo si desku pustí, se snad nemá šanci od poslechu odtrhnout. Zpěvačka si udržuje pozornost neustálými změnami – ať už nálady, hlasitosti, stylu, žánru, tempa nebo i práce s vokální stopou. Jednou posloucháte jemnou klavírní baladu, za chvíli elektronický track, který nemá daleko k principům techna, a jindy se ztratíte v tvrdých a ostrých trapových beatech.

Čtěte také: Pět netradičních hudebních show Maroon 5, které na tour jen tak neuvidíte

Závěr desky, píseň goodbye, je dalším vystupujícím prvkem, se kterým se na jiných albech setkáte zřídka. V dvouminutovém tracku jsou spojeny úryvky textů ze všech skladeb alba, takže vám Eilish nakonec nenápadně připomene, co všechno jste od ní během poslední tři čtvrtě hodiny slyšeli a jaké písně tedy nemáte zapomenout.

Není možno popřít, že Billie Eilish na WHEN WE ALL FALL ASLEEP, WHERE DO WE GO? vytvořila slušnou dávku umění, která mluví k masám, ale zároveň umí oslovit i fanoušky alternativy. Svou osobností a tvorbou způsobuje v populární hudbě revoluci – posluchači by si však měli uvědomit, že jejímu talentu ulehčila cestu sláva jejích rodičů a velmi talentovaný bratr, který stojí za produkcí celé debutové desky. Ona ho sice zmiňuje velmi často a na turné dokonce vystupují spolu, Finneas O’Connell si ale obdivu zaslouží minimálně dvakrát víc.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/3/38/When_We_All_Fall_Asleep%2C_Where_Do_We_Go%3F.png

Billie Eilish – WHEN WE ALL FALL ASLEEP, WHERE DO WE GO?

Skladby: !!!!!!!, bad guy, xanny, you should see me in a crown, all the good girls go to hell, wish you were gay, when the party’s over, 8, my strange addiction, bury a friend, ilomilo, listen before i go, i love you, goodbye
Celkový čas: 42:48
Vydavatelství:  Darkroom/Interscope Records

Hodnocení: 86 %


Napište komentář

Kateřina Fuková
O Kateřina Fuková 343 Článků
Mám spoustu kamarádů, co sní o životě na pódiu, ať už chtějí hrát svoje písničky, nebo číst svou poezii. Já bych však nic nevyměnila za to být na té druhé straně, pod pódiem, nebo se sluchátky v uších, všemi smysly nasávajíc tu božskou atmosféru a to, že se o ty pocity pak mohu i s někým podělit, je tou nejsladší třešničkou na dortu.