TIP REDAKCE: Nezapomenutelné desky, které v roce 2019 oslaví už 10 let

Paramore - Rock for People 2017 | Foto: Michael Kotzur, MonsterMusic

V novém roce sice očekáváme spoustu čerstvých nahrávek, přesto si stále rádi připomínáme desky starší. A možná u některých zapomínáme, jak dlouho už jsou mezi námi (nebo si to jen nechceme přiznat). Věděli jste, že 10 let oslaví například Brand New Eyes od Paramore nebo This Is War od Thirty Seconds To Mars?

Paramore – Brand New Eyes

Kdo by si nepamatoval hity jako Ignorance, Careful nebo The Only Exception. Nehledě na legendární písně předešlé tvorby, právě Brand New Eyes postavilo Paramore do čela emo komunity. Kritici si mohli hledat chyby jak chtěli, ale toto album prostě bylo (a stále je) pecka od začátku až do konce.

Čtěte také: TIP REDAKCE: 7 kapel, které utvářely žánr emo

Thirty Seconds To Mars – This Is War

Stejně jako spousta jejich fanoušků, ani naše redakce si nijak neoblíbila nejnovější počin Thirty Seconds To Mars. Ale album This Is War přineslo před deseti lety tracky, ze kterých jde stále mráz po zádech. Stejně tak se v klipech promítla kinematografická povaha Jareda Leta, a tak se třeba na videoklip k písni Kings and Queens jednoduše nedá zapomenout.

Čtěte také: Thirty Seconds To Mars se s novinkou America zoufale snaží vypadat epicky

Green Day – 21st Century Breakdown

Ač to vypadá, že Billie Joe Armstrong nestárne, Green Day jsou zde již třicet let. Jejich 21st Century Breakdown navazovalo na veleúspěšné album American Idiot, přičemž ani tady se punk rockeři nebáli politické tématiky. A dnes už samozřejmě notoricky známého hitu 21 Guns se tehdy nemohla rádia nabažit.

Čtěte také: TIP REDAKCE: 8 kapel, které se nebojí opřít do politiky

Architects – Hollow Crown

Třetí deska zůstane dozajista navždy v srdcích mnoha fanoušků. Vokály mladičkého Sama Cartera byly nahrány v průběhu pouhých 14 hodin, zvuk kytar se lehce změnil a Architects si začali produpávat cestu ke slávě. S Hollow Crown tehdy zdaleka neoslovili celou metalcoreovou komunitu, ale ukázali, že se s nimi musí počítat. A teď, o deset let později, se těší popularitě, kterou si právem zaslouží.

Čtěte také: Architects se na Holy Hell vyrovnávají se ztrátou klíčového člena. Na kvalitě jim to ale neubralo

Twenty One Pilots – Twenty One Pilots

Dnes vyprodávají haly a mají jednu z největších fanbase na hudební scéně vůbec. V roce 2009 začala cesta Twenty One Pilots ještě bez Joshe Duna a nabídla děsivě upřímný pohled do depresivních myšlenek Tylera Josepha. Vzhledem k tomu, že většina fanoušků si našla k Twenty One Pilots cestu až mnohem později, tak je tato éra téměř zapomenuta a k fyzickým nahrávkám je už jen opravdu těžké se dostat.

Čtěte také: Twenty One Pilots na albu Trench pokračují v boji se svou myslí

New Found Glory – Not Without a Fight

Pop-punkoví posluchači se před deseti lety dočkali dalšího skvělého počinu od New Found Glory. Nic jiného se ale od kalifornské čtveřice ani nedalo čekat, protože tou dobou to byla již šestá deska, která dobývala scénu. Navíc jim ji produkoval Mark Hoppus (baskytarista blink-182) a na Tangled Up se objevila i Hayley Williams z Paramore.

Čtěte také: TIP REDAKCE: 10 pop-punkových koled, které o Vánocích nenudí

Suicide Silence – No Time to Bleed

Suicide Silence byli jedni z těch, kteří stáli před deseti lety v čele deathcoreové scény. Naprosto šílená jízda No Time to Bleed toho byla důkazem. Brutální instrumentální pasáže si zde skvěle sedly s vokály Mitche Luckera. Ten bohužel tragicky zemřel tři roky po vydání desky.

Florence + The Machine – Lungs

Pokud se vám stále nezdá, že čas rychle utíká, vzpomeňte si na Florence + The Machine. Zní to neuvěřitelně, ale londýnská skupina hraje už více než deset let a její debut oslaví desítku letos v létě. Takhle velký úspěch na počátku její kariéry asi nikdo nepředpokládal. Lungs, které dobývalo britské a americké hudební žebříčky, přineslo dodnes oblíbené songy jako Dog Days Are Over a prodalo nespočet desek po celém světě.

Čtěte také: TIP REDAKCE: Co nás čeká v roce 2019? Těšme se na ohnivé Parkway Drive, Muse nebo Alice in Chains


Napište komentář

Václav Pilka
O Václav Pilka 275 Článků
Jsem absolvent literární tvorby a hudba je pro mě obrovská část života. Protože ale nikde nehraju, tak o ní alespoň píšu. Žánrově se skoro vůbec nevymezuju, takže mám rád třeba Enter Shikari, Architects, Charli XCX, Little Simz, Pussy Riot nebo The 1975. Vedu mimo jiné i portál o méně populárních interpretech justlisten.cz