TIP REDAKCE: Z walkmanů až na česká pódia. 5 nu-metalových kapel, které letos zahrají v České republice

Limp Bizkit, Aerodrome 2018 | Foto: Michael Klemm, MonsterMusic

Ačkoli fenomén nu-metalových a rap-metalových skupin už je ten tam, vzpomínání na „devadesátky“, během nichž hrály kapely jako Korn či Limp Bizkit z proslulého walkmanu snad úplně každému, ještě mnohé nepřešlo. A hned několik interpretů z tohoto vskutku pozoruhodného období hudební historie letos dorazí i do České republiky – tuzemské fanoušky přitom nečeká jen omamná nostalgie, některá uskupení dorazí i s novým materiálem.

Korn

Ti, kteří je znají jen letmo, slyšeli alespoň proslulou Freak on a Leash. Ti, kteří na ně narazili už vícekrát, vědí, že se jejich tvorba rozpíná od jejich debutu Korn z roku 1994, přes dnes již kultovní desky Follow the Leader, Issues a Untouchables až po koketování s dubstepem na The Path of Totality a současnou tvorbu reprezentovanou loňským albem The Nothing. Opravdoví fajnšmekři pak ví, že za zárodky nu-metalového žánru můžeme vděčit právě partě okolo Jonathana Davise.

Report (2017): Korn v Praze ukázali, proč pořád patří mezi absolutní metalovou špičku

Korn dorazí do Česka ze všech zde zmíněných kapel jako první, a to už 30. května letošního roku, kdy vystoupí v pražské Tipsport Areně. Českému publiku se opět ukáží v sestavě Jonathan Davis (zpěv), James „Munky“ Shaffer (kytara), Reginald „Fieldy“ Arvizu (baskytara), Ray Luzier (bicí) a představí se i navrativší Brian „Head“ Welsh (kytara).

System Of A Down

Zatímco výše zmínění Korn své fanoušky těší novou deskou průměrně co každé tři roky, System Of A Down se pomalu stávají proslulejší více pro svou studiovou neaktivitu než pro tvorbu, která je proslavila původně. I ta však i nadále zůstává v hudebních srdcích celé řady posluchačů z generace mileniálů a pozdní generace X, a to zejména díky dnes už legendárnímu počinu Toxicity. Ten sice nu-metalové „nálepce“ úplně neodpovídá, časové zasazení kapely a její celkové propojení s touto scénou ovšem zapřít nelze.

Čtěte také: Nové desky System of a Down se rozhodně brzy nedočkáme

Skupina s arménskými kořeny zahraje v Praze v úterý 16. června, kdy v sestavě Serj Tankian (zpěv), Daron Malakian (kytara), Shavo Odadjian (baskytara) a John Dolmayan (bicí). Jako hosty si do O2 areny přivezou brazilskou kapelu Ego Kill Talent.

P.O.D.

Kalifornští P.O.D. sice nikdy nedosáhli tak gigantického komerčního úspěchu, jako například jejich kolegové z Korn nebo Limp Bizkit, právě oni se však díky své desce Snuff the Punk z ledna 1994 mohou těšit z velmi důležitého prvenství – tehdy se stali totiž vůbec první kapelou, která kdy vydala nu-metalové LP. Ze stínu ostatních kapel se každopádně těmto matadorům podařilo velmi úspěšně vystoupit s průlomovým albem Satellite z roku 2001 a na singlu Goodbye For Now k jejich o 5 let mladšímu počinu Testify dokonce hostovala tehdy ještě neznámá Katy Perry.

V České republice P.O.D. vystoupí letos hned dvakrát, a to nejdříve 20. června na královéhradeckém festivalu Rock for People a hned o pár dní později 26. června ve Spáleném Poříčí na festivalu Basinfire Fest. Do České republiky se tak vrátí po svém loňském koncertu v pražské MeetFactory, kde si zároveň kapela v čele se zpěvákem Sonnym Sandovalem odehrála svou tuzemskou premiéru, při níž představila svou zatím poslední desku Circles.

Limp Bizkit

Jen málo jmen je s přelomem tisíciletí spojeno natolik, jako Fred Durst. Kontroverzí okolo kapely, kde zpěvák/businessman působí společně s dalšími jmény jako Wes Borland či DJ Lethal, bylo za její šestadvacetiletou více než dost a její vystoupení patří mezi ty nejnepředvídatelnější vůbec, což ostatně ukázaly i nepokoje, které vypukly během vystoupení Limp Bizkit na festivalu Woodstock ’99 před dvěma dekádami a v o něco menší míře si to mohli potvrdit i jejich čeští fanoušci na festivalu Aerodrome, kde se Fred Durst před dvěma lety ukázal v loveckém klobouku a stage opustil po necelé hodině hraní.

Čtěte také: 50. výročí Woodstocku nebude, co ale přinesly předchozí dvě oslavy?

Opět si Limp Bizkit v České republice zahrají už letos 15. srpna, kdy do Fora Karlín přivezou hity z dobře známých alb Significant Other a Chocolate Starfish and the Hot Dog Flavored Water. Zaznít by pak v karlínském sále mohly i skladby s připravované desky Stampede Of The Disco Elephants, tedy vůbec prvního počinu, na němž skupina od vydání desky Gold Cobra v roce 2011 pracuje.

Rage Against the Machine

Ačkoli legendární Rage Against the Machine éru nu-metalu poněkud předcházejí a samotná skupina se na přelomu tisíciletí – tedy v době největší popularity tohoto hudebního žánru – na řadu let rozpadla, bez těchto bouřliváků z Kalifornie by však výše zmíněné skupiny prorazily jen velmi těžko. Právě jim a jejich hitům jako Killing in the Name či Know Your Enemy patří patrně největší zásluha na vzniku do té doby velmi nezvyklého spojení metalových kytar a rapu.

Čtěte také: Do Prahy se vrátí Rage Against the Machine, vystoupí tu po 24 letech

Rage Against the Machine se plným právem stali jedním z nejžhavějších ohlášení letošní koncertní sezony. Svůj poslední koncert odehráli v České republice před celými 24 lety a od té doby se u nás vlivem zmíněného pozastavení činnosti kapely neukázali. Zdejšímu publiku svou absenci parta okolo Zacka de la Rochy a Toma Morella vynahradí 8. září v pražské O2 areně.


Napište komentář

Jiří Růžek
O Jiří Růžek 297 Článků
Milovník rock'n'rollu, nadšenec do žurnalistiky a student mezinárodních teritoriálních studií na FSV UK. Mezi mé oblíbené interprety se řadí Motörhead, Slash, David Bowie, Jack White, Billy Talent a obrovská spousta dalších, sám pak hraji na bicí a elektrickou kytaru a ve zbytku volného času rád cestuji všude, kde to jde.