Legenda Johnny Cash ožívá na své posmrtné desce

Johnny Cash | Zdroj: facebook.com

Ačkoliv je legenda amerického country a folku, Johnny Cash, už jedenáct let po smrti, letos na jaře vyšla deska s jeho dosud nevydanými skladbami. Nahrávky, které byly pořízeny mezi lety 1981 až 1984, zůstávaly dlouhá léta ztraceny a zapomenuty. Až v minulém roce je při tvorbě Cashova archivu našel zpěvákův syn John Carter Cash a vzniklo tak album Out Among The Stars.

Posmrtné album otevírá stejnojmenná skladba Out Among The Stars, tedy titulka, kterou jsme si mohli poslechnout ještě před vydáním celé desky. Je to ta nejklasičtější countryovka od Johnnyho Cashe, jakou si jen můžeme představit. Stejně tak jako další skladba Baby Ride Easy, která nejenže nabírá na tempu, ale také se na něm objevuje zpěvákova manželka a dlouholetá láska June. Ta Johnnyho doprovodí ještě v singlu Don’t You Think It’s Come Our Time.

V písničkách Cash většinou vypráví balady nebo se zamýšlí nad životem, jako třeba ve skladbě After All. Zrovna tento singl patří k tomu málu pomalejších písní. Jinak je album povětšinou pozitivní a veselé.

Na desce můžeme slyšet velký počet různých nástrojů. Od klasické Cashovy akustické kytary, přes bicí a basu, až po foukací harmoniku. Právě ta má svoji úlohu ve folkové písni I’m Movin’ On. Tento rock’n’rollový kousek si střihl Johnny spolu s country zpěvákem Waylonem Jenningsem a spolu s kytarovým sólem to rozjíždí ve velkém stylu. Skoro by k tomu seděla legendární fotka Johnnyho Cashe s fakáčem. Stejného rázu se pak dočkáme ještě u písně Rock and Roll Shoes. Od tohoto stylu se pak zcela odtrhává poslední skladba She Used To Love Me A Lot, kterou najdeme na albu hned dvakrát. Ve druhém podání jde však o jakýsi remix, který nám má snad ukázat, jak by Cashova tvorba mohla vypadat dnes.

Album Out Among The Stars je vlastně jistým průřezem kariérou Johnnyho Cashe. Najdeme zde divoké skladby z jeho začátků, stejně tak jako ty pomalejší a přemýšlivé, kterým se hodně věnoval na sklonku svého života. Z desky je cítit, že je nahraná v tom nejlepším období zpěvákova života. Skladby jsou plné života a energie.

Deska ale neobsahuje žádný převratný hit, což je trošku škoda. Nicméně, celkově ukazuje, že Cash nebyl jen chodící reklamou na cigarety s červeným štítkem a na život na venkově. Byl a je opravdovou legendou nejen amerického kontinentu a hlavně byl dobrý v tom, co dělal. Po poslechu  Out Among The Stars si nejspíš mnoho z vás posteskne, že už nikdy neuslyší větu: ,,Hello, I’m Johnny Cash.”

Johnny Cash-Out Among The Stars

Johnny Cash – Out Among The Stars
Skladby: Out Among the Stars, Baby Ride Easy, She Used to Love Me a Lot, After All, I’m Movin’ On, If I Told You Who It Was, Call Your Mother,  I Drove Her Out of My Mind, Tennessee, Rock and Roll Shoes, Don’t You Think It’s Come Our Time, I Came to Believe, She Used to Love Me a  Lot
Celkový čas: 36:37
Vydavatel: Sony Music
Hodnocení: 85%

 


Napište komentář

Jan Mareš
O Jan Mareš 352 Článků
Mezi mými koníčky jsou dva nejdůležitější - hudba a psaní. Hudbu miluju tolik, jako málo věcí na tomhle světě. Proto poslouchám, hraju, tvořím, fandím, zkrátka vše, co se s hudbou dá dělat. Kytara je jednou z lásek mého života. Ale rozhodně jsem otevřený i jiným stylům, než těm s kytarou. Důležité je, aby mě to bavilo. Píšu a fotím, protože v obojím je kus mého JÁ. Proto jsem také vystudoval Střední školu sdělovací techniky a nyní jsem na Universitě Jana Ámose Komenského (obor Sociální a mediální komunikace). No a co víc si přát, než že mé dvě záliby spojím!? To mi MONSTERMUSIC.CZ dokonale umožňuje.