Die Antwoord na pražském Výstavišti: Jedna velká párty na konec léta

Die Antwoord, Výstaviště Praha 2018 | Foto: Jakub Líbal, musicweb.cz

Yolandi Visser, Ninja a DJ Hi-Tek a.k.a. God. Rap-rave uskupení včera znovu zamířilo do České republiky, aby nastartovalo jednu z posledních venkovních akcí léta. A stejně jako předchozí dva roky se i tentokrát odehrála pořádná párty.

Areál se otevřel až 40 minut po avizovaném začátku akce, takže někteří návštěvníci dostali zabrat hned u vstupu, když museli čekat v letním parnu. Naštěstí ale byla alespoň některým z nich rozdána voda. Chvíli na to už pak mohli konečně sledovat DJ set českého grimového rappera Smacka. Ten nebyl zdaleka tak dobře přijat jako předskokanka Moonchild Sanelly.

Jihoafrická zpěvačka si svou osobností získala srdce přibližně poloviny publika, zatímco ta druhá půlka spíše nechápavě pozorovala podivínku na pódiu. Ty, které zvládla oslnit, si však získala dokonale. Ať už to bylo jejím neustálým poskakováním, úsměvy na všechny strany, energií, kterou dávala do zpěvu nebo snad častými ukázkami toho, co zvládne se svým pozadím, dostalo se jí při první návštěvě u nás vřelého přivítání.

Půl hodiny na to si připravili půdu Die Antwoord chvilkovým intrem a pak vletěli na stage rovnou s peckou Pitbull Terrier. Jihoafrická formace přivezla téměř totožný setlist jako před dvěma lety do Žlutých lázní a loni na Rock for People. Fanouškům to očividně nějak nevadilo a ti, kteří zavítali na Die Antwoord poprvé, měli alespoň možnost vyslechnout si naprostou většinu hitů. Slyšeli jsme ale i nový a nevydaný song, při kterém se na stage vrátila ještě jednou Moonchild Sanelly.

O poznání divočejší část se odehrávala v druhé polovině představení. Oblíbené songy jako Baby’s on Fire nebo I Fink You Freeky dostávaly tančící návštěvníky do varu a Ninja, který se s trenýrkami Pink Floyd sám nazval jako náš „spirituální otec“, rozjížděl spolu s Yolandi parádní párty. Tu částečně ukončili skladbou Never Le Nkemise 2, ale jako přídavek ještě samozřejmě přišla očekávaná píseň Enter The Ninja.

Mosh pit a pogo? Nepřípustné! Telefony? Směle do natáčení!

Včerejšek ale provázely i méně příjemné situace. Stejně jako před dvěma lety se našla spousta diváků, kteří nejsou zřejmě úplně zvyklí na koncertní akce a prostě se jen přišli podívat na populární extravagantní událost. Tím pádem vyvstávaly konflikty na místech, kde vznikaly pokusy o mosh pit. Něco takového ke kapele, jakou je Die Antwoord sice patří, ale někteří přihlížející tyhle věci bohužel nerespektovali a měli tak tendence být vůči těmto fanouškům agresivní. Ti pak tedy raději od pogování upustili, aby se vyhnuli zbytečným potyčkám v davu. Kromě toho bylo samozřejmě po celou dobu setu hlavních hvězd nad hlavami plno natáčejících telefonů, ale to už je na větších akcích obvyklé.

S podobnými událostmi se musí na koncertech počítat, ale bohužel na to většinou doplácí ti, kteří se chtějí opravdu bavit, tančit, pogovat, zpívat a ne jen hledět na stage. Věrným posluchačům to snad dojem nezkazilo, protože Die Antwoord opět přijeli se skvěle připraveným a energetickým představením. A právě proto je ještě nutné zmínit jméno DJ Hi-Tek. Možná není tolik vidět jako jeho rapující společníci, zato slyšet je pořádně a včera opět ukázal, jak dobře umí odpálit show.


Napište komentář

Václav Pilka
O Václav Pilka 252 Článků
Jsem absolvent literární tvorby a hudba je pro mě obrovská část života. Protože ale nikde nehraju, tak o ní alespoň píšu. Žánrově se skoro vůbec nevymezuju, takže mám rád třeba Enter Shikari, Architects, Charli XCX, Little Simz, Pussy Riot nebo The 1975. Vedu mimo jiné i portál o méně populárních interpretech justlisten.cz