Vizovické Trnkobraní se vydařilo skvěle!

Vypsaná Fixa | zdroj: Barbora Hájková, monstermusic

Skvělý hudební program, tisíce snědených knedlíků a litry pálených švestek zajistil festival ve Vizovicích.

I když nebohé Vizovice nemají švestky, ale jen trnky, jak pravila svým krajanům Iva Pazderková, umí uspořádat poctivý festival. Pilují jej totiž už 48 let. Předposlední srpnový víkend poskytl navíc ty nejlepší festivalové podmínky.

Páteční program zahajovala svým krátkým vystoupením skupina Slza na menší Rudolf Jelínek stagi. Během něj se však na hlavní Starobrno scéně nachystali slovenští Desmod a ve vší parádě rozjeli festival. Xindl X i Anna K nabídli svůj standardní festivalový program, reprízovaný každý víkend, včetně neodmyslitelné vánoční koledy.

Divočejší část večera obstarala až Vypsaná fixa, která snad znuděná tradičním punkovým kotlem nás iniciovala do několik kruhů a spustila pořádné kolo kolo mlýnský.

Vyznavači klidnější muziky zatím mohli obrazit relativně prostorný festivalový areál a ochutnat třeba místní speciality k jídlu či jeho spláchnutí. Završení večera měli v rukou Chinaski, Mňága a Žďorp a Michal Hrůza.

Sobotní dopoledne rozezvučela opět menší stage, aby se na té větší v pravé poledne představil Tomáš Klus. Ani ten zde není publiku neznámý, na pódiu festivalu se jako úplný nováček objevil už před celými šesti lety! Posilněn svou doprovodnou kapelou odehrál jeden z posledních koncertů před svou plánovanou pauzou. Tedy, částečně odehrál, částečně prokecal a problbnul, jak je mu podobné. Taneční já přítomných odpoledne rozvíjela kapela Mandrage v bílých letošních uniformách, následována kluky z UDG.

Vladimír Mišík bohužel na poslední chvíli onemocněl, ale jeho náhradu zajistil sympatický folkový zpěvák Voxel, za doprovodu pouhé vlastní kytary a elektrické krabičky. Takto sám dokonce přemluvil skoro všechny přítomné k výskoku ze dřepu a na povel, toť vskutku výkon. Kontrast k lehkým melodiím naservíroval Divokej Bill následován místním Fleretem, tentokrát bohužel bez folklorní zpěvačky Jarmily Šulákové.

Závěr festivalu patřil, podobně jako jeho úvod, slovenským bratrům z kapely Horkýže Slíže. Ani ti letos nezapomněli na uniformu. Zpěvák Kuko, kterého za celou jeho kariéru (a možná ještě o moc déle) nikdo nespatřil jinak než s dlouhým kudrnatým hárem, kompletně shodil účes a nahodil čepici. K nepoznání. Na setlistu však změna nenastala – opět výběr největších hitů rychlých, pomalých, starých i mladých.

Co se týče doprovodného programu, vítěz soutěže o pojídání švestkových knedlíků jich spořádal sto padesát, přijel i s otcem, ten dal dalších sedmdesát jedna. Celou scénu výborně kvitovala moderátorská dvojice Suchánek – Genzer. Tři členové skupiny Komici s.r.o. podali skvělé výkony a nebáli si vzít na paškál rodičovskou pýchu, Vizovice ani věčnou řevnivost mezi Brnem a Prahou. Možná by příště zasloužili větší stage. Jediným velkým zklamáním tak byla nepřítomnost burčáku!


Napište komentář

Barbora Hájková
O Barbora Hájková 118 Článků
Pocházím ze Slezska a miluju hudbu! Mám absolvovanou ZUŠ v oboru klavír, ovšem neumím než interpretovat cizí tvorbu, a to ještě s notami před nosem. O to víc obdivuji opravdové muzikanty a tento server mi umožňuje bližší pohled do jejich světa, o který se chci podělit. Do Prahy jsem se vydala studovat práva a objevila tanec, který se mi stal dalším velkým koníčkem a dále rozšiřuje mé hudební obzory.