S hitem “Take Me To Church” dobyl svět. Nyní Hozier pokračuje na podobné emoční vlně

Hozier | Foto: Edward Cooke

Charismatický irský hudebník a autor hitů jako Take Me To Church nebo Someone New vůbec poprvé vystoupí v České republice, a to 27. srpna v pražském Foru Karlín. Představí svou nejnovější desku Wasteland, Baby! a jako bonus vystoupí mladý David Keenan, o kterém Glen Hansard prohlásil, že patří k nejnadanějším písničkářům 21. století.

Kontroverze otevírající dveře hudebního světa

Take Me To Church, debutový singl prvního studiového alba Hozier, kterým se zpěvák dostal do povědomí posluchačů celého světa, se dočkal hned několika nominací na hudební ceny a na dlouhou dobu obsadil přední příčky světových hitparád. Vysoce nadprůměrný love song, z něj však dělá jeho skryté poselství. Videoklip, který se téměř okamžitě začal virálně šířit, reaguje na nepříznivé postavení homosexuálů v Rusku, jejich vyčlenění ze společnosti a celkovou kritiku ruské politiky stavící se proti LGBT+ komunitě a jejich právům. Emoce, lidskost a svoboda. AMEN.

Čtěte také: Hozier, autor hitu Take Me to Church, poprvé přijede do Prahy

Z malého městečka na přehlídkové molo

Skladba se dočkala veliké popularity i mezi ostatními umělci. Ve studiích BBC Radio 1 nás o tom přesvědčil například Ed Sheeran, který doslova vyšel ze své tóninové komfortní zóny. A téměř o rok později si na stejném místě střihla cover Demi Lovato, při kterém zněla jako černošská bohyně. Ellie Goulding se rozhodla přezpívat originální verzi pro seriál Supergirl a dostalo se jí také tanečního zpracovaní jednoho z největších baletních mistrů – Sergeje Polunina. A v tomto momentě, kdy si Take Me To Church v roce 2014 prozpěvovala polovina planety, to Hozier dotáhl až na přehlídku Victoria’s Secret.

Je libo třešňové víno?

Mezi další úspěšné hity bezpochyby patří Cherry Wine nebo Someone New pocházející z již zmíněného debutového alba. Cherry Wine je vynikajícím příkladem toho, že všechno není takové, jak se na první pohled zdá. Přes jemné bluesové tóny totiž doslova rezonují slova „The way she shows me I’m hers and she is mine / Open hand or closed fist woud be fine“, která tak úplně nejsou definicí lásky, ve skutečnosti totiž varují před domácím násilím.

Čtěte také: TIP REDAKCE: 50. výročí Woodstocku nebude, co ale přinesly předchozí dvě oslavy?

Kvalitní videoklip je půl vítězství

Hozier dokáže dokonale působit na posluchačovu duši pomocí tónů a textů, chybí tomu už jen vizuální složka. V tomto případě rozhodně přitáhnou pozornost vyšperkované videoklipy v hlavní roli s překrásnou Natalií Dormer (Someone New) nebo Saoirse Ronan (Cherry Wine), které mu dohromady pomohly překonat hranici 90 miliónů zhlédnutí na YouTube.


Napište komentář