TIP REDAKCE: Evropské festivaly, které si zaslouží vaši pozornost

G-Eazy - Splash Festival 2017 | Foto: splash-festival.de

Máte rádi slunce, hudbu a cestování? Spojte své oblíbené věci, vydejte se na festival do zahraničí a udělejte si tak příští léto nezapomenutelné. Přinášíme vám pár tipů.

Každý hudební fanoušek už slyšel o Glastonbury nebo Szigetu, následující šestice festivalů ale je, alespoň u nás v Česku, trochu méně provařená. Rozhodně stojí za návštěvu nejen kvůli zajímavým line-upům, ale i díky unikátním lokalitám.

Roskilde – 30. června – 7. července 2018, Roskilde, Dánsko

Multi-žánrový festival v blízkosti Kodaně, s historií sahající až do roku 1971, nabízí opravdu nepřeberné množství skvělých interpretů – není to však jen to. V areálu se celý týden slaví příchod léta v podání vizuálních umělců, kteří prezentují své nejnovější kousky, skejťáků řádících na rampách a neunavitelných tanečníků. A nejhezčí na tom všem je, že veškerý výdělek festivalu jde na dobré účely. Za svou dobu fungování se díky návštěvníkům Roskilde pomohlo více než 43 miliony eur například Lékařům bez hranic, Amnesty International nebo WWF.

Letos už byla oznámena účast hvězd, jako jsou Bruno Mars, Fleet Foxes, Stormzy, Vince Staples, Wilkinson a mnoho dalších.

 Open’er – 4. – 7. července 2018, Letiště Gdynia – Kosakowo, Polsko

I Open’er se v minulosti předvedl jako událost se širokým záběrem. V minulých  letech se tu ukázali Arctic Monkeys, Drake, Bjork i Rihanna. Polský festival, který není ani dvacet let starý, si už několikrát vysloužil cenu za nejlepší velký festival na European Festival Awards. Pokud si zrovna neužíváte hudebních hvězd (letos to budou například Kaleo, Gorillaz, Depeche Mode, Massive Attack, i ), můžete navštívit hodinu zumby či jógy nebo se pokochat módními kousky na originální Fashion Stage.

splash! – 6. – 8. července 2018, Ferropolis, Německo

Poloostrov na Gremmiském jezeře se pyšní krásným industriálním festivalovým parkem a tím, že hostí ty nejzajímavější festivaly. Jedním z nich je i hip-hop, R&B a reggae festival splash!, který tradičně přestavuje umělce mezinárodní i domácí scény a oboje slibuje velkou podívanou i ze strany nadšených účastníků. Letos to na splashi rozpálí Vince Staples, Action Bronson, Tyler, The CreatorJ. Cole a také blackbear. Za návštěvu ale stojí už jenom neuvěřitelná party ve stanovém městě nebo zaplavání si v příjemné vodě během setu vašeho oblíbeného  umělce.

Nos Alive – 12. – 14. července 2018, Oeiras, Portugalsko

Ač je to od nás do Portugalska docela dálka, spojit si výlet za teplem s koncerty Two Door Cinema Club, Franz Ferdinand, CHVRCHES, Khalid, The National, Rag’N’Bone Man a dokonce Portugal. The Man by mohlo být nezapomenutelným zážitkem. Festival  NOS Alive na jihu Portugalska v blízkosti Lisabonu, který je často nazýván nejhezčím evropským městem, je docela mladičký. Letos se uskuteční teprve po jedenácté, ale rozhodně nezaostává. Již po třetím ročníku ho britský magazín NME zařadil mezi 12 nejlepších evropských hudebních festivalů!

Summer Well – 11. – 12. srpna 2018, Buftea, Rumunsko

Summer Well je ještě o trochu mladší, ale pro fanoušky indie rocku se každoročně prokazuje jako skvělá výletní destinace. Netradiční intimní prostředí starého přírodního parku s krásnými budovami a příjemný jezerem už hostilo velikány jako Oh Wonder, Nothing But Thieves, The Neighbourhood, Hurts nebo Crystal Fighters a každoročně tak ani nemusí soutěžit o titul dvou nejnabouchanějších dnů indie, co evropské festivaly nabízí. Na letošní ročník už byli oznámeni The KooksCigarettes After Sex a Rationale, ale jistě se ke jménům ještě spousta dalších přidá!

FM4 Frequency – 16. – 19. srpna 2018, St. Pölten, Rakousko

V Sankt Pölten jste i z Prahy (o Brně nemluvě) skoro rychleji, než v Ostravě a získáte jedinečnou možnost oddávat se čtyři dny melodiím všemožných interpretů převážně populární scény. Letos to bude třeba Macklemore, Timmy Trumpet, Lost Frequencies, Mando Diao nebo Imagine Dragons. Festival začínal v roce 2001 s čtyřmi tisíci návštěvníků a loni jich do festivalového parku za čtyři dny zavítalo téměř 150 tisíc! Organizátoři se kvůli návštěvnosti začali zaměřovat i na ekologickou stránku. Během ročníku 2016 návštěvníci nashromáždili přes čtvrt milionu plechovek a lahví. Každý rok se přidávají další možnosti, jak zabránit tomu, aby festival ubližoval přírodě.


Napište komentář

Kateřina Fuková
O Kateřina Fuková 300 Článků
Mám spoustu kamarádů, co sní o životě na pódiu, ať už chtějí hrát svoje písničky, nebo číst svou poezii. Já bych však nic nevyměnila za to být na té druhé straně, pod pódiem, nebo se sluchátky v uších, všemi smysly nasávajíc tu božskou atmosféru a to, že se o ty pocity pak mohu i s někým podělit, je tou nejsladší třešničkou na dortu.