Ohlédnutí za Rock for People 2017: Učebnicový příklad festivalu

Foster the People, Rock for People 2017 | Foto: Michael Kotzur, MonsterMusic

Letošní ročník Rock for People je za námi. Přinesl řadu skvělých vystoupení a nezapomenutelných zážitků. Pojďme si je trochu připomenout.

Z hradeckého multižánrového festivalu se sice většina návštěvníků vrátila už předevčírem, ještě teď má však jistě spousta z nich ty největší zážitky stále v plné paměti a je snadné se alespoň myšlenkově na festivale znovu ocitnout při pohledu na pásek na ruce, kdy se všechno znovu náhle vybaví. Pokud k těmto návštěvníkům patříte a chcete si festivalovou atmosféru připomenout ještě trochu víc a nebo pokud se chcete jen dozvědět, jak probíhal letošní ročník Rock for People, protože jste tam nebyli (či si to tak úplně nepamatujete), pokračujte ve čtení.

První oficiální den se rozjel bez jakýchkoliv rozpaků a zcela naplno. Nedočkavci si mohli zapařit už kolem poledne na koncertu indie rockových GrooveTown na Cyklo Stagi, kde bylo potřeba opřít se vlastní silou do pedálů a postarat se tak kapele o potřebnou dávku energie do jejich aparátů. Dále tu vystoupili například Rattle Bucket nebo Cold Cold Nights a v další dny třeba Jakub Ondra nebo All These Memories.

České kapely dostaly prostor i na Muzikus Stage nebo na Rec.Stage, kde si návštěvníci mohli i sami zahrát a užít si tak svých pár minut slávy. O možnost skutečné mezinárodní slávy bojovaly české kapely na Jack Daniel’s Stage v soutěži Czech Fresh. Vítězem byl druhý den jmenován Thom Artway.

První den ale nebyl, stejně jako celý festival, jen o hudbě. Odstartovaly totiž například i přednášky v Nouvelle Prague Hangaru anebo mohli návštěvníci třeba začít zběsile sbírat body v Jack Daniel’s zóně nebo u stánků T-Mobile a ty pak vyměnit za nějakou super cenu.

Samozřejmě ale začalo i seznamování, obhlížení areálu, koupání v bazénu nebo v nedalekém rybníce, zkoumání programu a plánování, jaký koncert kdy navštívit a taky první autogramiády s Comeback Kid a You Me at Six a meet & greet s Cage The Elephant. A večer samozřejmě přišly na řadu i hlavní koncerty dne. Vystoupili již zmínění Comebeck Kid, You Me at Six (jejich časy byly prohozeny, ale pořadatelé na to včas upozornili), Cage The Elephant a o vrchol večera se postarali Die Antwoord.

Po hlavních koncertech následovala silent disco party a afterparty na runwayi s překvapením. Vystoupili tu totiž utajování The Qemists.

Foto: Rock for People 2017 – 1. den, 4. 7. 2017, Hradec Králové

První i druhý den svítilo sluníčko, které krásně dokreslovalo letní festivalovou atmosféru. Dopoledne druhého dne bylo tedy jako stvořené k odpočinku na dece nebo u rybníka. Po otevření areálu ale mohla znovu pokračovat parádní party.

Vystoupili například Imodium v poněkud netradičním podání s orchestrem Kolíňanka nebo kapela Holden. O šílené pogo se postarala stálice Rock for People, Vypsaná Fixa, která zahrála známé hity i pecky z nového alba Tady to někde je. Tvrdě to večer rozjeli Mastodon a pak zase mírně zpomalili Paramore (foto). Během jejich vystoupení se sice trochu nepříznivě změnilo počasí a začalo pršet, nikdo si tím však večer zkazit nenechal a mohlo se pokračovat dál s velmistrem loopingu a beatboxu Dub FX.

Foto: Rock for People 2017 – první a druhý den

Foto: Rock for People 2017 – 2. den, 5. 7. 2017

Třetí den jednoho z největších festivalů v České republice se opět probudil do slunečného počasí a ačkoli se jednalo o den poslední, na záživnosti programu se to vůbec neprojevilo. Od rána až do hluboké noci bylo co dělat a zatímco různé atrakce (včetně opravdu rozsáhlé nabídky pokrmů) přitahovaly davy, prázdnotou nezela ani pódia.

Na těch hlavních, tedy Rock for People Stage a KB Stage, se opět vystřídala řada interpretů. Spoustu fanoušků na své pohodové letní vystoupení přilákala Lenny, o trochu šílenství se postarali Eskimo Callboy a s bezchybným vystoupením přijeli i Three Days Grace, kteří navíc ještě odpoledne uspořádali autogramiádu.

S blížícím se západem slunce se ukázali i Foster The People (foto), s nimiž se nám podařilo pořídit i rozhovor, no hlavním hřebem posledního dne a opravdu vychytaným závěrem festivalu byli metaloví Evanescence. Jejich show nabídla vše, co má pořádný koncert obsahovat a po půlnoci, kdy se tato parta naposledy uklonila, tak z Rock for People Stage odcházely tisíce nadšených rockerů. Párty ale ve všech koutech areálu naplno pokračovala až do jeho samotného uzavření, tedy nějaké 4. hodiny ranní.

Foto: Rock for People 2017 – třetí den

Letošní ročník Rock for People se povedl snad po všech stránkách – od vystupujících interpretů, přes úžasnou atmosféru a doprovodný program až po pestrou nabídku jídel a ostatních stánků. Označit RfP 2017 jako učebnicový příklad hudebního festivalu vůbec není od věci a my se tak můžeme jen těšit, s čím organizátoři přijdou příští léto.


Napište komentář

Veronika Sodomová
O Veronika Sodomová 164 Článků
Holka z Vyškova, která strávila pubertu v knížkách o rockových hvězdách s vidinou toho, že jednou bude na jejich místě. Po čase se však střetla s tvrdou realitou a zjistila, že to nebude tak snadné, tak teď o těch hvězdách aspoň píše. Na tvrdý rock stále a nikdy nedá dopustit a považuje ho za lék na všechny chmury. jen se pořád nemůže rozhodnout, jestli má radši kluby nebo festivaly.