Vyprodaný Rock for Church(ill) oslavil patnáct let

Rock for Church(ill) 2014 | Foto: Vojtěch Baroch, Monstermusic.cz

Poslední víkend v srpnu patří již 15 let festivalu Rock for Church(ill) ve Vroutku. Ani letos tomu nebylo jinak. Výborné kapely z naší i světové hudební scény nalákaly tolik lidí, že pořadatelé museli nahlásit – vyprodáno!

Jako každý rok jsme se s partou, stejně jako několik dalších nedočkavců, vypravili do Vroutku již ve čtvrtek. Po příjezdu do stanového městečka bylo jasné, kdo je na tomto festivalu headlinerem. Z každého druhého auta a stanu zněl electroswing v podání Parov Stelar… Pro čtvrteční návštěvníky nebyl připraven žádný program, čekala tu na ně ale novinka, kterou byl otevřený bar. I díky němu se lidé bavili a seznamovali se sousedy z vedlejších stanů. Akce sice ještě oficiálně nezačala, ale atmosféra nad Vroutkem nabírala na obrátkách.

Od brzkých ranních hodin se stanové městečko v pátek postupně zaplňovalo a stany zde rostly jak houby po dešti. V poledne se otevřel areál a už po půl hodině ho rozezněla kapela Doctor Victor. Tato ambiciózní parta příchozí řádně rozehřála svým svižným rockem doplněným o silné a energické kytarové riffy. Po dávce kvalitní muziky vlétli na pódium šílenci z Hentai Corporation. Po jejich vystoupení se během pauzy z dálky ozýval zvuk traktoru, který tak trochu předvídal, co přijde.

Foto: Rock for Church(ill), 29. 8. 2014 (1. den), Vroutek

Foto: Rock for Church(ill), 30. 8. 2014 (2. den), Vroutek

Legendy českého punku Visací Zámek si opět postěžovaly na prezidenta, změnu značky cigaret Start, zmínily se o tom, jaký je život po padesátce, a samozřejmě zazněl i legendární song Traktor. Vypsaná Fixa představila svou novou desku Krásně smutný den a nezapomněla ani na své staré hity. Známé skladby Wohnoutů dav zpíval, jako by se jednalo o lidovky. Zpěváku Matěji Homolovi občas vypadl text, a tak mu fanoušci pomohli. Jak sám říkal: ,,za vše může popelníček.”

Když Wohnout dozpívali o tom, jak se vrací domů nad ránem kvalitním vínem omámen, po půlhodince na občerstvení dav roztančili J.A.R. Z jejich show byla cítit ohromná energie a zapálení pro věc. Za to Jaři obdrželi ohromný a zasloužený aplaus. Po jejich vystoupení se pódium chystalo na první hvězdu ze zahraničí. Tou byl Anthony B, který zde měl rozjet svou show už loni, úřady mu však nepovolily přijet, protože byl chycen s povinnou výbavou každého rastamana, s konopím. Letos to Anthonymu prošlo, neboť zjistil, že v Česku o tuto rostlinku není nouze. Jeho hity vykouzlily úsměvy na tvářích i těch návštěvníků, kteří si zelený list do papírků nebalí.

untitled-6566
Anthony B

Milovníci reggae si přišli na své a místo pod pódiem ve večerních hodinách pěkně houstlo. Na stage se totiž chystala trojice The Subways. Jejich ,,We don’t need money to have good time” jim každý uvěřil, protože zapálení pro koncert bylo hodně vysoko. Když zazněl jejich největší hit Rock & Roll Queen, návštěvníci jako by se předháněli v tom, kdo bude pařit či skákat víc.

Do jedné hodiny ráno zbývalo deset minut a ze stage se ozvaly první tóny skladeb v Česku již dobře známé a oblíbené kapely z Velké Británie – Dub Pistols. Jejich mix reggae, hip-hopu, dancehallu a drum’n’bassu roztančil i ty největší netanečníky. Frontman Barry Ashworth skočil do davu a s fanoušky v první řadě si zatančil. Pistols zahráli svou klasiku, českým obdivovatelům představili však i novinky z chystané desky, která by se měla na pultech obchodů objevit ještě tento rok… Pro ty, kterým se ještě nechtělo spát, čekala ve vedlejším DJs šapitó elektronická hudba.

untitled-6906
Dub Pistols

Sobotní den prozářila azurově modrá obloha, ideální festivalové počasí, které vydrželo po celý den. Do areálu se vpouštělo od jedenácté hodiny, program druhého dne odstartovala formace Criminal Collection, která vystoupila namísto kapely Zoči Voči. Po ní se na stagi objevili ve Vroutku oblíbení Gang ala Basta, místo u pódia se opět začalo zlehka zaplňovat. Znatelně větší návštěvnost měl na svém koncertě až Cocoman s kapelou Solid Vibes. Jeho dávka reggae a sluncem ozářená Myslivna (jak se areál akce oficiálně jmenuje) vytvořily ideální kombinaci.

Po reggae hodince přišla řada na seskupení Zrní, které vystřídala kapela Wayward Caines. Když začínala hrát, u stage stálo pouze pár zvědavců, kteří ji neznali. Dávka rock’n’rollu však postupně nalákala více a více posluchačů, při písni What About You už zpívali i ti, co o ní nikdy neslyšeli. Wayward Caines si udělali skvělou reklamu, protože nakonec sklidili velký úspěch i přesto, že je znala jen hrstka návštěvníků.

Nadále byl program ve Vroutku ve znamení ska v podání Fast Food Orchestra, kteří zde mezi svými známými hity představili i skladby z nově chystané desky ZEN. Ještě než na stage přišli první headlineři sobotního programu, rozhoupaly dav pod pódiem bandy Skyline a United Flavour. Na Vroutek pak padla tma a obsazenost areálu Myslivny znatelně zhoustla. Už od prvních tónů z nástrojů Dreadzone bylo jasné, proč na svá vystoupení lákají již dvacet let. Směsici reggae, elektroniky a rocku vévodili zpěvák Leo Williams a charismatický frontman MC Spee. Ten se svou holí během koncertu doslova diktoval, co má dav pod pódiem dělat. Moc lidí od stage po jejich koncertu neodešlo, protože se blížila show hlavní hvězdy celé akce – Parov Stelar Band.

Stage se znatelně přeměnila, když byla bubnová a DJ souprava vyslána na speciální vyvýšenou konstrukci, pod kterou bylo nainstalováno promítací plátno. Vše nasvědčovalo tomu, že to bude opravdu stát za to. Hodinky ukazovaly 50 minut po půlnoci a celá show byla odstartována. Chytlavý electroswing, který byl doplněn krásným vokálem zpěvačky Cleo Panther, uspokojoval návštěvníky každým tónem. Některé fanoušky toto vystoupení dostávalo do jistého druhu euforie, protože určité taneční kreace si člověk jinak nedokáže vysvětlit. Parov Stelar Band si pro toto vystoupení vybrali své největší hity, zazněly skladby jako Catgroove, All Night, The Invisible Girl a zástupy dalších, které české obecenstvo miluje. Vše proběhlo dle představ fanoušků, jen ten čas utekl moc rychle…

Jelikož festival slavil své patnácté výročí, po vystoupení Parov Stelar se nad areálem rozjel velký ohňostroj. Ten oficiálně ukončil program na hlavním pódiu. Vedlejší DJs stage však měla ještě dlouhý program, a tak se nezničitelní hosté akce měli kde vyřádit. Rock for Church(ill) opět ukázal, že se jedná o jeden z nejlepších festivalů na našem území. Spojení skvělé atmosféry, výborného programu a přátelských lidí dělá z akce přesně to, co si pořadatelé představují. Právě díky této kombinaci odjíždělo poslední srpnový den z Vroutku kolem sedmi tisíc spokojených a dobře naladěných lidí. Jen doufejme, že následující rok uteče jako voda, protože jsem přesvědčen, že nebudu jediným natěšencem na Rock for Church(ill) 2015!


Napište komentář

Jan Zounek
O Jan Zounek 143 Článků
Bydlím v Praze a jsem blázen do hudby. Se sluchátky na uších jsem vystudoval Vyšší odbornou a vysokou školu se zaměřením na cestovní ruch. Hrát neumím na žádný hudební nástroj a zpěv jde také mimo mě. Do hudby se raději začleňuji návštěvou koncertů a festivalů, čím více tím lépe! Monstermusic mi umožňuje podělit se o své zážitky s ostatními. Jak říkají moji přátelé, na akci mě poznáte díky mému květáku na hlavě.