Pale Waves: Nebavilo by nás mít image jen kvůli fanouškům. Takhle bychom se oblékaly, i kdybychom nehrály v kapele

Heather Baron-Gracie, Pale Waves - RfP 2019 | Foto: Filip Neminarz

Anglická kapela Pale Waves loni vydala debutové album My Mind Makes Noises a na hudební scéně se rychle dostává do povědomí. Letos zavítala na festival Rock for People, kde si s námi chvíli před show stihla promluvit zpěvačka Heather Baron-Gracie a bubenice Ciara Doran.

Viděl jsem, že jste právě dorazili, snad za sebou nemáte příliš únavnou cestu.

Heather: Vlastně máme, takže si potřebujeme chvilku odpočinout, protože brzo budeme hrát. Je škoda, že nic moc nestihneme, ale plánujeme se potom alespoň podívat po areálu, protože nás vždycky zajímá, jak to jinde na festivalech vypadá. Zatím ale ani vlastně nevíme, kdo bude ještě dnes hrát.

Chvilku po vás budou headlinovat Franz Ferdinand.

Heather: Tak super, snad je stihneme a pak se tu porozhlídneme.

Čtěte také: Překvapení i zklamaní na Rock for People 2019: Co se podařilo na výbornou a co nevyšlo podle představ?

Před pár dny jste hráli taky na Glastonbury. Jaký to byl pocit, hrát na tak populárním festivalu mezi největšími kapelami na scéně?

Heather: Naprosto skvělý. Ta atmosféra byla úžasná, a to nejen při našem setu, ale i obecně. Byla to čest, moct si tam zahrát a určitě nás to jako kapelu zase posunulo o kousek dál. Ať už kvůli tomu, že nás tam vidělo tolik lidí nebo pro tu samotnou zkušenost.

Ciara: Navíc jsme tam měli spoustu volného času, takže jsme si to tam užili i mimo naše vystoupení.

Nehrajete sice zatím nijak dlouho, ale už dost aktivně a neúnavně jezdíte na turné. Je pro vás náročné být tak často daleko od domova, nebo jste si na takový život rychle zvykli?

Heather: Nechci úplně říct, že by se nám nestýskalo po domově a je pravda, že turné jsou občas dost náročné. Ale zaprvé jsme si v tom brzo našli takovou tu zdravou rutinu, kdy jsme prostě už zvyklí na to, že někam jedeme, odehrajeme koncert a zase jedeme jinam. A zároveň je opravdu skvělé, že máme možnost cestovat prakticky všude po světě a hrát naši muziku tolika lidem.

Ciara: A když už na té tour jsme, tak na ní opravdu chceme být a užíváme si ji, takže ani často není čas na nějaký stesk po domově.

Čtěte také: Kytary, tanec a pohoda – Franz Ferdinand ovládli závěr Rock for People

Mezi vašimi fanoušky, včetně mě, se stal rychle oblíbený song Noises. Můžete mi ho trochu přiblížit po lyrické stránce?

Heather: Noises je v podstatě skladba o problémech, které mám sama se sebou. Mluvím v ní o tom, jak sebe vnímám a přemýšlím nad tím, jak mě vidí ostatní. Opírá se to hodně o mé nejistoty, pochybnosti a zranitelnost. Myslím si, že je to opravdu důležitý song, protože k nám vzhlíží spousta mladších posluchačů a ti pak slyší, že mám stejné problémy, se kterými se oni možná také potýkají.

Ciara: Právě proto se s tím lidé dokázali ztotožnit, což byl taky záměr té skladby. Proto si to spousta fanoušků tolik oblíbila a my sami jsme do tohoto konkrétního songu vložili spoustu úsilí, a to vlastně i včetně videoklipu.

Jste velmi populární i kvůli své gotické módě a vizáži. Měly jste k tomu vztah vždy, nebo jste to tak vymyslely pro image kapely?

Heather: Popravdě by se mi asi nikdy nelíbilo cokoliv, co bychom si vymyslely jako image jen kvůli tomu, aby to zaujalo fanoušky. Některé kapely tak samozřejmě přemýšlí. Nějak se obléct a přitahovat tak pozornost – jako když si prostě někdo nahodí takovou tu emo vizáž. Někteří lidi to totiž pořád hrozně žerou a jsou pak schopní kapelu poslouchat jen proto, že na sebe hodí nějaké hadry. Ale mě samotnou by něco takového ani nebavilo. Takhle bych se oblékala, i kdybych v kapele nebyla. Navíc si tak připadám sebevědoměji, ať už na pódiu nebo jen tak.

Ciara: Cítíme se takhle víc v pohodě. Tohle jsme prostě my, i když někdo tvrdí, že to nesedí k naší muzice.

A vadí vám to, když někdo právě tohle říká? Že se ta vizáž a stylizace nehodí k popové muzice?

Heather: Upřímně je mi úplně ukradené, co kdo říká. Hlavně je největší ironií to, že jsou to většinou lidi, kteří kážou o lidské individualitě a o tom, jak bychom se neměli soudit. A je jedno, jestli jde o módu nebo například sexualitu. A přesto jsou pak ti stejní lidi schopní říkat takové kraviny, jako třeba že bychom neměli nosit černou, když hrajeme popovou hudbu.

Ciara: Fanoušci kapel mají občas pocit, že jim můžou mluvit do toho, co dělají. Jakože se jim líbí hudba, tak si myslí, že mají nárok nám říkat, co se nám má líbit, jak se chovat, oblékat nebo cokoliv. S takovými názory můžou jít do hajzlu.

Rozhovor: Kodaline: Pracovat s tolika producenty bylo občas až nepříjemné. Na Rock for People nás bavila Vypsaná fiXa

Pojďme tedy k něčemu příjemnějšímu. Jaký song hrajete naživo nejraději?

Heather: U mě se to pořád mění, v tomhle jsem hrozně nestálá.

Ciara: Asi Drive nás teď nejvíc baví.

Heather: To zas ne, ne všechny z nás. (smích) Drive za mě teda ne, ale myslím, že teď si docela užívám Noises. Ale jak říkám, zeptej se mě za týden a bude to pravděpodobně něco jiného.

Fotoreport: Rock for People uzavřeli Franz Ferdinand, Pale Waves nebo Frank Iero & The Future Violents

Je mi jasné, že se vás lidi na The 1975 ptají hodně, ale zajímalo by mě, jakým způsobem to přátelství a spolupráce s nimi ovlivnila vás a vaši muziku.

Heather: Samozřejmě naši tvorbu dost inspirovali, to je asi poznat. A je pravda, že i přátelství jako takové ovlivnilo naši muziku, protože mi Matty (Matty Healy, zpěvák The 1975, pozn. red.) třeba napsal „Tuhle kapelu si poslechni, mohlo by tě to bavit,” a tak nějak mi tím upravoval vkus a pohled na hudbu. Myslím si ale, že mnohem větší inspiraci nám dávají jako lidi samotní. Byla to prostě malá skupina z Manchesteru, odkud jsme taky, a teď jsou jedna z největších kapel na světě, což je pro nás dost inspirující.

Čtěte také: The 1975 rozhýbali celé Forum Karlín, Matty Healy překvapil publikum

Když dáme bokem The 1975 a mohly byste si zvolit jakoukoliv kapelu, se kterou vyjet na tour, koho byste si vybraly?

Heather: Ráda bych řekla The Cure, ale zároveň bych s nimi až tak úplně nechtěla, protože jejich posluchači jsou přece jen trochu starší a asi bychom si v tomhle úplně nevyhovovali. Ale možná bych se s tím srovnala, protože turné s The Cure by bylo naprosto úžasné.

Ciara: S Paramore bychom si víc sedli.

Heather: Jo, Paramore, to by bylo taky super.

Čtěte také: TIP REDAKCE: 5 nejúspěšnějších alb legend post-punku, The Cure

Za mě je to vše. Chtěly byste ještě něco říct i vašim tuzemským fanouškům? Na předloňském koncertě s The 1975 jste si tady totiž tu fanouškovskou základnu začaly rychle tvořit.

Heather: Vážně? Tak to mám radost. Sama jsem zvědavá, kolik se na nás dnes přijde podívat lidí, ale ten pražský koncert už mi přijde jako úplná věčnost. Dnes jsme tady vlastně podruhé a nikdy jsme neměli vlastní headline show, tak bych jim asi řekla, že jsme rádi, že nás poslouchají a ať se těší na náš koncert v České republice, až na něj dojde.

Ciara: Jen zatím nevíme, kdy na něj dojde. (smích)

Heather: Ale jednou to přijde! (smích)


Napište komentář

Václav Pilka
O Václav Pilka 275 Článků
Jsem absolvent literární tvorby a hudba je pro mě obrovská část života. Protože ale nikde nehraju, tak o ní alespoň píšu. Žánrově se skoro vůbec nevymezuju, takže mám rád třeba Enter Shikari, Architects, Charli XCX, Little Simz, Pussy Riot nebo The 1975. Vedu mimo jiné i portál o méně populárních interpretech justlisten.cz