Muse se posledních pár let vracejí do České republiky s železnou pravidelností a ani na aktuálním turné naše území neopomenou. Svou premiéru u nás odehráli v roce 2010 v rámci letního festivalu Rock for People a naposledy jsme je viděli v pražské O2 areně v roce 2016. S nejnovějším albem Simulation Theory se do Prahy vrátí už 26. května, tentokrát na letiště v pražských Letňanech.
V Devonu se píše rok 1994
Jednotlivým členům (Mathhew Bellamy, Dominic Howard, Christopher Wolstenholme) bylo teprve okolo šestnácti let, když společně založili kapelu. Čtrnáctiletého Matthewa přijal do skupiny bubeník Dominic a společně s baskytaristou Physem Vanditem vytvořili trio. Neuběhla dlouhá doba a Phys přišel se zprávou, že kluky opouští. Jeho místo pak obsadil Dominic a nový bubeník Christopher s nimi zůstal dodnes. Vystřídali pak mnoho jmen, jako například Gothic Plague, Fixed Penalty nebo Rocket Baby Dolls. Nakonec jim ale zůstalo Muse (od slova múza – umělcova inspirace, pozn. red).
Čtěte také: TIP REDAKCE: Drogová závislost, erotika i láska v tvorbě Eda Sheerana
Rockový kytarista a taxikář v jednom
Frontmanův otec George Bellamy byl rockovým kytaristou ve skupině The Tornadoes. Ta v šedesátých letech obsadila místo v hudební anketě US TOP100. Dostal ji tam tehdejší hit Telstar. Bellamyho otec však pracoval zároveň i jako taxikář a neživil se jen muzikou, jako jeho syn.
Freddie Mercury, Radiohead, ale i Čajkovskij
Bellamyho falzet je hlavním poznávacím znamením celých Muse. Pokud se pak zaměříme na to, kde berou inspiraci, najdeme ji u legendárních Queen a především samotného Ferddieho Mercuryho. Mezi další vlivná jména patří také Radiohead. Co se klavíru týče, můžeme si povšimnout odkazu na Čajkovského. U kytary pak velkou část inspirace , jak sami podotkli, hledají u Jimiho Hendrixe.
První místo hned třikrát a navíc jedna Grammy
Alba Absolution (2003), Black Holes and Revelations (2006) i The Resistance (2009) se pokaždé dostaly na první místo anglické hitparády. V roce 2011 Muse získali dokonce Grammy za album The Resistance v kategorii Nejlepší rockové album.
Koncepční desky a především fascinace science fiction
Muse hned několikrát vytvořili koncepční album, které nese určité téma a poselství. Absolution (2003) se zabývá koncem světa, odráží se především od zájmu Matthewa Bellamyho o vědu a konspirační teorie. Black Holes and Revelations (2006) se opírá o fascinaci nadpřirozeností a science fiction. Drones vydané v roce 2015 sleduje příběh vojáka, ze kterého je násilím vytvořen „lidský dron“, porušení kázně a následky. Poslední a v pořadí osmé studiové album Simulation Theory se opírá především o tématiku science fiction s velkými odkazy na popovou kulturu z let 1980.
Na rozdíl od minulé desky Drones jsou zde Muse tentokrát daleko víc optimističtější a válečnou šeď vyměnili za barevné sci-fi, které je znatelné i ve všech videoklipech. V nahrávkách i nadále zůstává stejná síla, možná však místy ztrácí svoji celistvost, ale to jen na úkor toho, že kapela zkouší zabrousit do více stylů najednou. Největším překvapením desky je asi nejspíš skladba Get Up and Fight, která se nese na vlnách diska osmdesátých let. Klip Thought Contagion taktéž nese poselství osmdesátek a navíc v sobě skrývá odkaz na filmový trhák Návrat do budoucnosti. Část choreografie může z velké části připomínat Thriller od Michala Jacksona.