TIP REDAKCE: 5 alb, u kterých se vyplatí deluxe edice

SUM 41 - ledárny Braník, 2019 | Foto: Adam Helma, MonsterMusic

Není žádným tajemstvím, že alba vycházejí v nejrůznějších speciálních limitovaných edicích. Skalní fanoušci si tak za příplatek mohou pořídit deluxe edice alb, které se pyšní nějakými těmi bonusovými písněmi a jsou posluchačům na běžných verzích alb nedostupné. Občas takovéto nadstandardní edice obsahují bonusových písní více a dávají tak desce zcela nový rozměr. Přinášíme vám výběr pěti alb, do kterých se opravdu vyplatí zainvestovat.

All Time Low – Don’t Panic: It’s Longer Now

Původní deska Don’t Panic amerických pop-punkerů All Time Low vyšla v červnu roku 2012 a nabídla celkem 12 písní, mezi kterými nechyběly hity jako Somewhere in Neverland nebo For Baltimore. V srpnu následujícího roku však kapela oznámila vydání rozšířené verze nazvané Don’t Panic: It’s Longer Now.

Čtěte také: TIP REDAKCE: Rockové songy inspirované magickou Středozemí J. R. R. Tolkiena

Ta v první řadě obsahovala nový singl A Love Like War, na kterém hostoval zpěvák Vic Fuentes z kapely Pierce the Veil, s níž All Time Low v témže roce odjeli společné turné. Rozšířená verze nabídla také další 3 zbrusu nové písně Me Without You (All I Ever Wanted)CanalsOh, Calamity! spolu s akustickými verzemi Backset Serenade, The Reckless and the Brave, Somewhere in Neverland a For Baltimore. Celkem si tak fanoušci mohli užít celkem 7 dalších skladeb – to už je edice, která se opravdu vyplatí.

Blink-182 – Neigborhoods

Dlouho očekávané comebackové album Neigborhoods kultovních Blink-182 vyšlo v září roku 2011 a bylo hned od začátku dostupné ve dvou verzích. Oproti standardní bílé, obsahovala černá deluxe edice navíc písně Snake Charmer, Heart’s All Gone InterludeFighting the GravityEven If She Falls. Klasická verze alba sice nebyla ochuzena o žádný pozdější singl, přesto však v porovnání s deluxe edicí působí jaksi neúplně.

Čtěte také: Blink-182 na novince NINE ukázali prostředníček všem haterům a překvapivě servírují jeden hit za druhým

Bonusové písně se totiž nenachází na samotném konci alba, jak tomu běžně bývá, ale byly jednoduše vystřiženy. To je asi nejlépe vidět na songu Heart’s All Gone Interlude, který slouží jako jakési intro k hitu Heart’s All Gone. Sigl sice velmi dobře funguje i sám o sobě, ale právě ono intro mu dodává určitou provázanost se zbytkem desky, která se tím nestává pouhou kolekcí spolu nesouvisejících songů.

Placebo – Battle For The Sun (Redux)

V pořadí šesté studiové album alternativní rockové kapely Placebo vyšlo v roce 2009 a nabídlo celkem 13 písní. Nutno podotknout, že kapela hned od začátku nabízela mnoho rozdílných verzí, které se od sebe lišily nějakým tím bonusem navíc. Pro skalní fanoušky pak byl k dostání i limitovaný ultrasběratelský box obsahující vinyly, CD, bonusové CD, DVD nebo knihu s ručně psanými poznámkami. Obsahově zajímavější však byla reedice alba, označená jako redux, která vyšla v následujícím roce.

Čtěte také: TIP REDAKCE: 6 alternativních videoklipů, od kterých se nebudete moci odtrhnout

Ta krom standardní verze alba, která navíc místo původní verze singlu Bright Lights obsahuje jeho upravenou rádiovou verzi, nabízí taktéž bonusové CD se 3 novými písněmi včetně singlu Trigger Happy Hands (ten je dále obsažen i v podobě remixu) a dalších 6 předělávek starých písní do nového kabátu. Nejedná se přitom o jednoduché zabrnkání písní akusticky, nýbrž o celkovou změnu kompozice skladby. Například pomalá verze Breathe Underwater je do dnešních dob jednou z nejoblíbenějších písní kapely, která je i často slyšet naživo na koncertech. Součástí balíčku je pak ještě exkluzivní tričko navržené samotnou kapelou a slavnou alternativní značkou oblečení Atticus.

Sum 41 – 13 Voices

Šesté studiové album kanadských rockerů Sum 41 nazvané 13 Voices je naprostá pecka, která kapelu, jenž díky problémům s alkoholem frontmana Derycka Whibleyho měla namále, vrátila zpátky na vrchol. Navzdory změně bubeníka se ke kapele po letech vrátil výborný kytarista Dave Brownsound a Sum 41 svojí směsicí punk-rocku a metalu s hity jako Fake My Own Death nebo War jasně dokázala, že již dávno není jen další pouhou pop-punkovou skupinou, ale že patří ke špičce současných rockových kapel.

Čtěte také: SUM 41 na Order In Decline přitvrdili a bojují proti nenávisti i rasismu

Komu však standardní nálož 10 písní nestačí, může sáhnout po deluxe edici, která nabízí další 4 songy, nebo po japonské deluxe verzi, na níž je bonusových písní dokonce 6. Oproti klasické deluxe, která obsahuje další 2 nezveřejněné songy Better DaysBlack Eyes a akustické verze singlů War a Breaking the Chain, je japonská verze obohacena o exkluzivní verzi singlu War, na níž spolupracuje Taka (zpěvák japonských rockerů ONE OK ROCK) a zdařilou cover verzi písně Radio Radio, původně od Elvise Costella.

Panic At The Disco! – Vices and Virtues

Třetí studiové album kapely Panic At The Disco! vyšlo na jaře roku 2011 a bylo přijato značně rozporuplně. Vices and Virtues totiž bylo první album PATD! po odchodu basáka Jona Walkera a především druhého zpěváka a tvůrce textů kapely Rianna Rosse v roce 2009. Album přineslo úctyhodných 10 písní, mezi kterými nechyběla klasika The Ballad of Mona Lisa. Smutnější je ale fakt, že album vyšlo i v deluxe edici, která přinesla další 4 bonusové písně, přičemž japonská edice ještě nabízela pátý song Kaleidoscope Eyes.

Čtěte také: TIP REDAKCE: Nesmrtelný David Bowie aneb 5 nahrávek, které vyšly až po jeho smrti a vy byste je měli slyšet

Je opravdu podivuhodné, že tyto bonusové písně Stall Me, Oh Glory, I Wanna Be Free a Turn of The Lights nejsou součástí klasické verze alba, jelikož se opravdu nejedná o žádné podřadné kousky. Každá z bonusových skladeb může s přehledem konkurovat těm na standardní edici a jako celek skvěle album dále nejen obohacuje, ale i epicky ukončuje. Škoda, že tak silné písně, které by klidně mohly být i singly, zůstaly většině posluchačů skryty.


Napište komentář

David Fischböck
O David Fischböck 166 Článků
Bydlím v Českém Krumlově. Studuji anglický a německý jazyk na pedagogické fakultě v Českých Budějovicích. Miluju hudbu a hraju na kytaru. Moje nejoblíbenější kapely jsou: Green Day, Blink - 182, AFI, Placebo, MCR, Fall Out Boy...