Václav Havel a The Rolling Stones: Jak probíhalo slavné setkání rockových legend s naším prezidentem?

Václav Havel a The Rolling Stones
Václav Havel a The Rolling Stones | Zdroj: ČTK

Psal se srpen roku 1990. Československo se krátce po sametové revoluci otevíralo západní kultuře a legendární The Rolling Stones se připravovali na své první vystoupení v zemi, jejímž prezidentem byl nejen symbol pádu totalitního režimu, ale i velký fanoušek rock’n’rollu, Václav Havel. A právě on sám osobně rockové velikány v naší zemi uvítal.

Ikonické setkání, téměř ztělesňující definitivní konec čtyřicetileté komunistické nadvlády, se odehrálo ještě před samotným koncertem. V pátek večer Václav Havel s manželkou Olgou společně s kapelou povečeřeli, aby v sobotu 18. srpna prezident na Pražském hradě čtveřici muzikantů přijal. „Na Hradě se tehdy kouřilo. To si dřív nikdo nedokázal představit,“ pamatuje na památný den fotograf MF Dnes Michal Růžička. Havel dokonce od kapely i dostal několik kožených a džínových bund s logem The Rolling Stones.

Zejména Keith Richards, ale i zbytek kapely vzpomíná na setkání s Havlem jako na jeden z nejlepších momentů jejich kariéry. „Havel byl jediný politik, který se mi kdy líbil,“ řekl bubeník Charlie Watts v nedávném rozhovoru pro Hospodářské noviny.

V Richardsově autobiografii Život se proslulý kytarista přiznává, že si během koncertu přišel, jako by spolu s Rolling Stones osvobodil Prahu. „Havel je možná jediná hlava státu, která přednesla (nebo ji vůbec napadlo přednést) projev o tom, jakou roli sehrála rokenrolová muzika v politických událostech, které vedly k revolucím ve východoevropském bloku. Je to taky jediný politik, u kterého jsem hrdý, že jsem se s ním sešel. Milý chlap,“ vzpomíná.

V knize popisuje i jednu z historek, díky níž si Havla oblíbil. „Nasvítili jsme pro něj sídlo hlavy státu. Oni si to nemohli dovolit, tak jsme poprosili Patricka Woodroffa, našeho osvětlovačského guru, aby ten ohromný hrad nasvítil. Patrick mu z toho udělal učiněný Tádž Mahál. Dali jsme Václavovi malé bílé ovládání s vyplazeným jazykem. Obcházel nasvícený Hrad a najednou sochy ožily. Byl jako děcko, mačkal tlačítka a vykřikoval radostí. Málokdy se s prezidentem setkáte takhle a ještě si u toho řeknete: Ježíši, to je bezva chlap.“

Havel se zkrátka mezi The Rolling Stones dočkal takové oblibě, jako jen málokdo jiný. A jak popsal jejich seznámení on sám? „Rád bych řekl jednu věc: po desítiletí provází kapelu Rolling Stones legenda o jejich bouřliváctví, o jejich extrémně intenzivním způsobu života, o dramatickém průběhu jejich koncertů, o jejich provokativnosti. Ale když jsem se s nimi setkal na Pražském hradě, zjistil jsem, že to jsou docela normální, fajn kluci, kteří mají rádi muziku – to bylo první překvapení,“ řekl tehdejší prezident v pořadu Hovory v Lánech, týden po koncertě.

„Ale daleko důležitější než mé osobní dojmy ze setkání s nimi je jiná věc, na kterou jste narazil: oni ten koncert v Praze považují za nejlepší koncert svého nynějšího velkého turné, které s touto show dělají, obdivují naše organizátory, kteří dovedli za měsíc zorganizovat cosi, co se v jiných zemích chystá půl nebo tři čtvrtě roku, a byli fascinováni atmosférou pospolitosti a sympatií publika,“ dodal.

Koncert na pražském Strahově navštívilo 18. srpna 1990 přes sto tisíc fanoušků. Rolling Stones na něm hráli zadarmo a veškerý výtěžek, který činil celé 4 miliony korun, putoval na pomoc tělesně postiženým dětem, kterou organizoval Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové. Legendární „stouni“ na koncert odkazují jako jeden z nejlepších, který během tehdejšího turné Urban Jungle odehráli. Podobného kousku se ve své kariéře dopustili ještě jednou, a to poměrně nedávno, když zahráli v kubánské Havaně.

Právě na setkání s Václavem Havlem chtějí The Rolling Stones vzpomenout i na svém letošním pražském koncertě. Během No Filter Tour zamíří na Letiště Letňany už 4. července letošního roku a kdo ví, co si pro své tuzemské fanoušky připraví tentokrát. Vstupenky jsou k dispozici v běžných předprodejních sítích od 1 990 do 9 990 Kč.


Napište komentář

Jiří Růžek
O Jiří Růžek 297 Článků
Milovník rock'n'rollu, nadšenec do žurnalistiky a student mezinárodních teritoriálních studií na FSV UK. Mezi mé oblíbené interprety se řadí Motörhead, Slash, David Bowie, Jack White, Billy Talent a obrovská spousta dalších, sám pak hraji na bicí a elektrickou kytaru a ve zbytku volného času rád cestuji všude, kde to jde.