5 důvodů, proč si poslechnout novou desku Davida Stypky & Bandjeez

David Stypka & Bandjeez | Foto: Lukáš Dvořák

Očekávaná deska Davida Stypky a jeho kapely Bandjeez vyšla 28. dubna ze stáje SinglTon. Svou cestu si prošlapala v nahrávacím studiu Martina Ledviny a jak to celé dopadlo? 

Když loni v létě vydal David Stypka s kapelou Bandjeez poprvé ve spolupráci s Martinem Ledvinou čtyřpísňové EP Jericho, bylo nadmíru jasné, že o písničkáři z Beskyd uslyšíme i daleko za hranicemi severní Moravy.

Plnohodnotné album na sebe nenechalo dlouho čekat a 28. dubna spatřila světlo světa deska neboj..

Vypadá to, že tě černá dostala… – výjimečné texty plné melancholie

Na nové desce Davida Stypky se dokonale „vyřádí“ nejeden náročný posluchač. Autorské texty, které řeší především problémy dnešní doby, strach, ale také lásku, se ve vlnách českého písničkářství vidí spíše ojediněle. Například o skladbě Vrány taky Stypka prozradil:

„Je to stížnost, je to původně pocit zmaru z toho, jak se k sobě jako masa i jednotlivci chováme. Jak nám stačí, aby se někdo narodil o pár kilometrů jinde než my a my jsme schopni ho jen pro ten geografický offset nemít rádi, aniž bychom ho znali. Jak jsme v těžké době pořád schopni rychlosoudů, tupé agresivity a nadřazené paušalizace – nepoučeni z toho kvanta historických přešlapů. Jako bychom neměli v srdci dost místa, jako bychom měli strach a priori a schovávali ho za ty tvrdé, odměřené a odmítavé slupky.“

A co se zbytku týče, libozvučných vět mnoha významů je k nalezení nespočet a každé ucho si tak ve Stypkovo skladbách najde, co jen bude chtít.

Vyladěný hudební podkres

Ačkoli Stypkův zpěv a texty jsou nezpochybnitelnou dominantou celé desky, svou práci velmi dobře odvádí i nástrojová část. Ne že by šlo o přehlídku technicky nepřekonatelných kousků, to by ostatně ani do konceptu desky moc nezapadalo, na plné čáře však vítězí originalita a kompozice. V každé skladbě plní nástroje svůj účel na sto procent, o nějaké jednolitosti ale vůbec nemůže být řeč a zatímco třeba titulní Neboj perfektně okořeňuje hravá kytara, ve skladbě Láska není zase Stypka s klavírem dosahuje nepopsatelné atmosféry.

Donutí vás přemýšlet

Již při třetí skladbě Jericho vás absolutně pohltí téma silné psychologické složitosti lidských vztahů. Říkáte si, tuhle emotivní skladbu už žádná nepřekoná, minimálně tedy na aktuální desce. Jenže pokračování, kdy se zpočátku rozezní klapky klavíru, vás doslova „vystřelí do úplné dálky“ přesně tak, jak se v následující skladbě Kříž zpívá. Myšlenkové pochody a chemie ve vašem těle pracují na plné obrátky a zjednodušeně lze celé album neboj. demonstrovat na příběhu, na jehož konci je hlavní hrdina o poznání vyrovnanější a zkušenější.

Nezapadá do tabulek typicky českého popu

V neposlední řadě jde o desku, jež obohacuje český pop o jakousi tajemnou komnatu. To, co je v ní ukryté, má silný potenciál, který nijak nezapadá do trendů současné pop music. O důvod víc si album poslechnout.

Jeden poslech nestačí

Víte, jak na několik hodin zabavit blondýnu? Zajisté vás napadne spousta inovativních myšlenek, které zazněly již v každé hospodě minimálně třistakrát. Víte ale, jak na několik hodin zabavit úplně kohokoli? Pusťte mu prostě novou desku Davida Stypky.

David Stypka & Bandjeez - neboj.

David Stypka & Bandjeez – neboj.

Skladby: Neboj, Loučit, Jericho, Kříž, Dobré ráno, milá (feat. Ewa Farna), Lovec, Láska není, Vrány taky, Lodivod, Nebolelo, Můj kůň
Celkový čas: 44:15 min
Vydavatelství: SinglTon
Hodnocení: 87 %


Napište komentář

Markéta Koloničná
O Markéta Koloničná 376 Článků
Miluji léto a festivalovou atmosféru! ☼ Live koncerty jsou události, jež mě naplňují energií a MonsterMusic mi dává příležitost se s vámi podělit o pojmy s dojmy.