Světové muzikály zazněly v Praze v podání operních pěvců Il Divo

Il Divo | Foto: Jan Mareš, Monstermusic.cz

Téměř vyprodaná O2 arena hostila v pátek fenomenální Il Divo. Pop-operní čtveřice s sebou dovezla nejznámější melodie z Broadwaye i West Endu.

V duchu muzikálových melodií z posledního alba A Musical Affair se neslo již druhé pražské vystoupení italského uskupení Il Divo. Čtveřice složená z Američana Davida Millera, španělského Carlose Marina, francouzského Sébastiena Izambarda a Švýcara Urse Bühlera spojuje tradiční operní zpěv s popovými či v tomto případě muzikálovými melodiemi v novou a celosvětově populární směsici. Pro dokonalé doplnění hutných mužských hlasů si hudebníci pozvali filipínskou zpěvačku Leu Salongu.

Na osmou večerní se v hale sešlo na tisíce diváků. Povětšinou dámské publikum, jehož šikovnější část si s sebou přivedla také své mužské polovičky, zaplnilo postupně téměř všechna připravená sedadla v O2 areně. Večerní róby dam a nezřídka elegantní obleky pánů hovořily o zcela jiné úrovni představení, než jaká je v těchto prostorách obvyklá. Přichystaná scéna zpod rukou uměleckého režiséra Briana Burkeho již očekávala performující umělce. Tento večer patřil pouze hlavnímu programu. Tichý nástup komorního orchestru s jeho dirigentem, žesťové a dechové části a neopomenutelného bubeníka vyústil v úvodní instrumentální předehru. Ta připravila atmosféru pro vstup jednotlivých zpěváků při songu Tonight, známého kousku z muzikálu West Side Story, a burácivého potlesku natěšeného davu. S další známou melodií, tentokrát Some Enchanted Evening ze South Pacific, se obměnilo také vykreslení pozadí, které se měnilo s každou další písní. Diváci se tak nacházeli střídavě pod měsíčním svitem, v kostele zalitém světlem při If Ever I Would Leave You či na horském úpatí Somewhere Over The Rainbow.

Lví Král, konkrétně Can You Feel The Love Tonight, přivábil na pódium také úžasnou Leu, jež zde nahradila Heather Headley, jejíž hlas figuruje na studiové verzi této písně. Duet vzbudil ještě silnější ovace než předchozí skladby a způsobil záplavu darovaných květin do rukou všech pěvců i na plochu pódia. V následující sólové Defying Gravity z jejího oblíbeného muzikálu Wickled nechala Lea zplna rozeznít svůj krásný a jistý hlas v celé jeho odzbrojující síle. Následně nemohly ještě chybět kousky jako I Will Always Love You z Osobního strážce, Memory z Cats či poetická Somewhere opět z West Side Story.

Po přestávce a výměně obleků přišla na řadu operní verze The Winner Takes It All z repertoáru ABBY následovaná Bídníky, Fantomem opery nebo třeba Mužem jménem La Mancha. Publikum i v této části přivítalo Leu v dalších nádherných večerních šatech. Po zdánlivě závěrečné You Will Never Walk Alone z muzikálu Carousel si neúnavný dav vytleskal ještě dotřetice převlečené pěvce a jejich italské podání Sinatrovy My Way. Definitivní velkolepý závěr však patřil jedné z nejslavnějších italských písní, a to Bocelliho Con Te Partiro v mixu s anglickou verzí Time To Say Goodbye.

Il Divo patří rozhodně mezi zajímavé hudební nápady. Kombinace operního prostředí s populárními písněmi vytváří příjemnou a posluchačsky atraktivní kombinaci, velmi umně uchopenou těmito čtyřmi pány a jejich instrumentálními partnery. Tenor Davida a baryton Carlose řadím mezi nejkvalitnější, které jsem měla příležitost slyšet. Jisté zmírnění celkové intenzity hlasové produkce by však nemuselo být některým jemnějším kouskům na škodu. O hodnotě takovéto show vypovídá také obrovská hala zaplněná až po strop nadšenými diváky, přestože ceny vstupenek určitě nepatřily mezi nejnižší. Další známkou byla opakovaná přítomnost krále české hudby, Zlatého a Českého Slavíka Karla Gotta, v prvních řadách.

Pokud jste tedy i druhou návštěvu muzikantů zmeškali, příště si je již nenechte ujít! Třeba se dočkáme i prostředí, které bude s koncertem tohoto typu více ladit, než sice perfektně moderní, avšak na můj vkus příliš technická a neelegantní O2 arena!


Napište komentář

Barbora Hájková
O Barbora Hájková 118 Článků
Pocházím ze Slezska a miluju hudbu! Mám absolvovanou ZUŠ v oboru klavír, ovšem neumím než interpretovat cizí tvorbu, a to ještě s notami před nosem. O to víc obdivuji opravdové muzikanty a tento server mi umožňuje bližší pohled do jejich světa, o který se chci podělit. Do Prahy jsem se vydala studovat práva a objevila tanec, který se mi stal dalším velkým koníčkem a dále rozšiřuje mé hudební obzory.