Tradiční vánoční koncert Vypsané fiXy pro fanoušky připravil kurzy potápění

Vypsaná fiXa | Foto: Jan Mareš, Monstermusic.cz

Ve čtvrtek 19. prosince zažil Lucerna Music Bar skvělý koncert Vypsané fiXy. Díky vyprodaným vstupenkám praskal klub ve švech a fiXa tradičně nezklamala.

Patnáct minut po 21. hodině graduje vyvolávání kapely tak bouřlivě, že už prostě musí přijít. FiXácká čtyřka Márdi, Mejn, Mejla a Pítrs vítá plnou Lucernu a hned se pouští do netradičního začátku v podobě písně Čáp. U starších songů ještě chvilku zůstává, až teprve pak přichází na řadu novější skladba Detaily. Publikum řádí už nyní, jak to asi bude vypadat na konci, říkám si. Netrvá dlouho a na pódium šplhá první skokan. Tentokrát je na to ale pořadatel připraven, a tak, sotva co se fanoušek vyšplhá nahoru, už je zase shozen dolů. S tempem písní automaticky roste teplota v sále. Aniž byste se vy sami potili, tričko máte mokré. Takové klasické koncertní sdílení potu. Lidé v publiku zběsile hopsají a tu a tam jim skočí na hlavu nějaký ten stagediver – potápěč.

Vypsaná fiXa hraje slíbený výběr písniček, který si fanoušci sami odhlasovali na facebookové stránce. Nechybí tedy Nina, Druhá půlka žárovky, Trampolína, Lunapark, Stereoid, Čtyři slunce, Darling nebo Antidepresivní rybička. Jako náhrada za to, že nevystoupila žádná předkapela, přišla harmonikářka Tří sester, Supice, která doprovodila kapelu u skladeb Iluze a Papírová hyena. Vypsaná fiXa zahrála také na přání fanouškovi, který si u kytaristy Mejly vyžádal píseň Letní tlení.

Vypsaná fiXa

Čím větší horko v klubu je, tím divočejší je publikum. Chcete-li se dostat na druhou stranu sálu, rozhodně s tím nemáte problém – ostatní vám to mile rádi dopřejí. Lidé od security už nestíhají skokany krotit, a tak to ani nezkoušejí. FiXa pak popřeje fanouškům hezké vánoce a (jakože) odchází. Po chvilce nutného horlivého vyvolání se však vrací. Rozjede ještě několik písniček – Show pana Loba nebo Štěstí Jimy Dixona – a opět se loučí. Tentokrát už hraje i klubová hudba a někteří se odebírají k odchodu. Jenže to by nebyla Vypsaná fiXa a nebyl by to ani vánoční mejdan, kdyby přání fanoušků nebyla ještě jednou vyslyšena.

Vyvstává tu však otázka, jestli se pánové měli vracet. Kapela totiž uvádí píseň 1982 spolu se smutnou zprávou. Zpěvák Márdi oznamuje, že baskytarista Mejn odchází z kapely. Důvod sice neuvedl, ale řekl, že se se skupinou rozchází v dobrém. Atmosféra v klubu na chvilku zhoustne a zklidní, dokud fiXa nezačne zase hrát – na stagi se pak opakuje masakr z loňského roku. Kdo na něj nevyleze, jakoby na koncertě vůbec nebyl. Formace to ale vítá, je to jakési rozloučení s Mejnem. Na malém kulatém pódiu se hromadí tolik lidí, že už ani není kde hrát. V té změti lidí slyšíme v hledišti (odněkud) Márdiho zpěv, chvilku Mejnovu basu. Pítrs je jediný, kdo si ubrání svou pomyslnou hranici, kterou tvoří jeho bicí soustava. Pak už je opravdu konec.

Fotogalerie z koncertu

Tradiční vánoční koncert Vypsané fiXy je událostí roku, vyprodané vstupenky mluví samy za sebe. Podle předběžných informací by fiXa měla příští rok zahrát ve velkém sále Lucerny. Snad tomu nebude chybět ta klasická klubová atmosféra, na kterou jsme v malé Lucerně zvyklí. Ať už to bude kdekoliv, vypadá to, že tam nevystoupí klasická pardubická čtyřka. Co se teď bude s kapelou dít, není ještě známo. Tak černé to ale asi nebude, když má na jaře vyjít nové album. Na mou otázku (přes facebook), zda bude Mejn ještě spolupracovat na připravované desce, mi kapela odpověděla takto: ‚‚S Mejnem desku natočíme – rozcházíme se fakt v dobrým. Jde o delší dobu, co to víme.‘‘ Náhradu prý ještě nemají. Včerejším večerem se každopádně Vypsaná fiXa rozloučila nejen s končícím rokem, ale i se svým basákem, a to jak se sluší a patří.


Napište komentář

Jan Mareš
O Jan Mareš 352 Článků
Mezi mými koníčky jsou dva nejdůležitější - hudba a psaní. Hudbu miluju tolik, jako málo věcí na tomhle světě. Proto poslouchám, hraju, tvořím, fandím, zkrátka vše, co se s hudbou dá dělat. Kytara je jednou z lásek mého života. Ale rozhodně jsem otevřený i jiným stylům, než těm s kytarou. Důležité je, aby mě to bavilo. Píšu a fotím, protože v obojím je kus mého JÁ. Proto jsem také vystudoval Střední školu sdělovací techniky a nyní jsem na Universitě Jana Ámose Komenského (obor Sociální a mediální komunikace). No a co víc si přát, než že mé dvě záliby spojím!? To mi MONSTERMUSIC.CZ dokonale umožňuje.