Láska: Při vzniku nové tvorby se nechávám inspirovat za pochodu

Láska | Foto: Jana Pechlátová

Kytarista a zpěvák Láska, bývalý člen skupiny Ovoce, před nedávnem představil svůj první vlastní singl s názvem Hezká písnička. Nejen podrobnosti o aktuální skladbě přibližuje Láska v následujícím rozhovoru.

Ve své nové písničce inklinuješ ke zcela odlišnému žánru, než kterému ses věnoval doposud. Proč ses rozhodl k takovéto změně?

Máš pravdu, tahle hudba je trochu něco jinýho, než jsem provozoval třeba v Ovoci. Ale zaprvý si myslím, že dělat pořád to samý nedává moc smysl, to by se nikdo nikam neposouval, vycházely by pořád ty stejný desky a vůbec všechno by se nesmyslně opakovalo. A za druhý – hudebně jsem existoval i před Ovocem, kdy jsem zas dělal něco jinýho. Změna je přece život! Ale ať konečně odpovím na Tvoji otázku – ke změně jsem se nerozhodl, ta změna prostě přišla a já beru věci tak, jak přicházejí. Takže pokud by ses mě teď zeptala, jaká bude další skladba, nedokážu Ti přesně říct – prostě ještě nevím, kterou vybereme a jak ji uchopíme. Někomu to možná přijde nekoncepční, ale já se nechávám inspirovat „za pochodu“.

Tvoji novinku známe už pár dní. Kde jsi čerpal inspiraci k textu?

No, inspiraci k textu někde čerpal především můj kamarád Davit Konopáč, kterej mi napsal většinu týhle písničky. S Davidem se známe už hodně dlouho, máme podobnej smysl pro humor (ale to je na samostatnej článek), takže když mi tenhle text představil, ani jsem se nemusel ptát, jak to vlastně myslí. V Hezký písničce je spousta skrytýho humoru a ironie, který třeba ne každej vidí. Na druhou stranu je to pro mě i trochu poučení pro příště. Věci, který přijdou jasný mně, ještě nemusej bejt jasný všem.

Skladba vznikala pod producentským dohledem Tomáše Frödeho z Imodia v neobvyklém nahrávacím studiu broumovského kláštera. Měla tamější atmosféra nějaký vliv na natáčení?

Broumovský klášter je vpravdě magický místo. Já osobně tam byl poprvé (jakože v tom klášteře; v Broumově už jsem byl víckrát, jen si ne všechny návštěvy pamatuju (smích)), a to místo na mě hodně zapůsobilo. Ne nadarmo tam vznikla poslední deska Imodia, ne nadarmo je tak skvělá. My jsme tam vyrazili o den napřed celkem čtyři kamarádi, večer jsme ladili atmosféru a náladu, pak tam přespali v bývalých mnišských celách a ráno jsme začali nahrávat. Rád se tam zase někdy vrátím, je to úžasný místo, jeďte se tam mrknout taky!

Čtěte také: Imodium představují v minimalistickém videoklipu podoby Vášně

Ke spolupráci sis přizval i další hosty – klávesy nahrával František Bořík z Mandrage, ve videoklipu ses objevil po boku známé herečky Kláry Oltové. Z jakého důvodu padla volba právě na toto spojení?

Tak s Františkem jsem chtěl něco natočit už dávno, akorát na to doteď nebyl prostor. Kdysi měl dokonce s námi odjet jedno akustické turné jako pianista, bohužel to tehdy nevyšlo. I teď jsme museli překonat pár drobných problémů – chybějící kabel, nefungující zvukovka, zabavený řidičák. No ale dopadlo to, a dopadlo to parádně. František nahrál většinu klávesových partů, jen asi dva klavíry jsou ode mne.

No a Klára – chtěl jsem do klipu někoho, kdo prostě umí zahrát, komu ty výrazy bude divák věřit a myslím, že byla bez debaty skvělá (až se trochu stydím, když teď na ten klip koukám a vidím, jak ona hraje a já „hraju“). Navíc se s Klárou znám už déle a je to skvělá ženská, takže volba byla jasná.

Říkal jsi, že letos ještě asi moc hrát naživo nebudeš, ale až jednou začneš, plánuješ vystupovat jako sólový interpret, nebo po boku doprovodné kapely?

No vidíš, ani na tohle teď neumím odpovědět. Nějaký plány samozřejmě jsou (neprozradím) a mám nějakou vizi, jak to bude vypadat. Možná že začnu úplně sám jen s kytarou, možná že si k sobě vezmu parťáka na další nástroj, možná budou dva parťáci. Klasickou kapelu nicméně nečekej. Jak jsem říkal dřív, chci teď dělat věci trochu jinak. Ale aby to nevypadalo, že se zrovna nějak hudebně nudím, i letos hraju naživo. Pomáhám totiž kámošům z Covers for Lovers, který se nějak ocitli bez basáka. Odehraju s nima pár festivalů na basu, což je pro mě nová výzva a zajímavá zkušenost. Ale hlavně je letos přede mnou spousta práce na vlastních věcech, to teď beru jako prioritu.

V průběhu léta bys měl zveřejnit již druhý singl. Prozradíš více o jeho vzniku?

No, teď na řadě není ani tak úplně singl, jako spíš krátkej „klipodokument“ z nahrávání v Broumově. Thom Fröde mi sice nabídl, že mi pro tenhle účel jako hudební podklad připraví nějakou upravenou verzi Hezký písničky, ale mně to přišlo trochu škoda, dávat ven podruhý vlastně tu samou věc. Tak jsem si vymyslel, že to podbarvíme úplně jinou skladbou. Pokud to bude ta, která to doufám bude, tak to bude krok zase někam úplně jinam. Ale ta skladba nebude vůbec to hlavní, spíš jsme chtěli zachytit obrazem tu klášterní atmosféru. Přece jen to je můj první singl, tak jsem chtěl mít hezký vzpomínky.  Ale jak říkáš, letos ještě nějaký singly budou, a když půjde všechno podle plánu, budeme je natáčet ve zbrusu novém studiu. Víc prozradím třeba zase příště.


Napište komentář

Patricie Hochmannová
O Patricie Hochmannová 142 Článků
Psaní hudebních článků na MonsterMusic je spolu s hrou na kytaru a navštěvováním koncertů mým největším koníčkem. Mezi mé nejoblíbenější tuzemské interprety patří Mandrage, Kurtizány z 25. Avenue, Wanastowi Vjecy, Devil's Autumn, Atari Terror, OVOCE, Imodium, Michal Hrůza, David Koller, Five O'clock Tea, ATMO music, Marpo, IronKap. Mezi zahraniční pak The Chainsmokers, Galantis, Krewella, Papa Roach, AFI, Three Days Grace, Bring Me The Horizon, Asking Alexandria, The Devil Wears Prada, Beartooth, Five Finger Death Punch, Sixx:A.M.