Milníky v životě Rogera Waterse, které ovlivnily jeho tvorbu v Pink Floyd

Pink Floyd | Zdroj: Facebook.com

Roger Waters byl dlouhá léta nedílnou součástí britské kapely Pink Floyd, která se dostala do povědomí díky svému psychedelickému zvuku a stala se průkopníkem progresivního rocku. Je autorem mnoha stěžejních písní Pink Floyd a spoustu skladeb vyprodukoval i během své sólové dráhy. V rámci té vystoupí i před českým publikem v pražské O2 areně 27. dubna.

Hudbu každého umělce ovlivňují ať už přímo nebo nepřímo jeho zážitky z dětství a dospívání. Nejinak to bylo ani u baskytaristy legendárních Pink Floyd, Rogera Waterse. Pojďme se teď podívat na události, díky kterým vznikla nejen kapela Pink Floyd, ale i některé její skladby.

Smrt otce

Malý George Roger Waters přišel o otce, když mu bylo pouhých pět měsíců. Narodil se totiž během zuřící 2. světové války, v níž jeho otec Eric Fletcher Waters sloužil jako voják. Zemřel 18. února 1944 při vylodění u Anzia a jeho tělo nebylo nikdy nalezeno. Tato událost ovlivnila celý Watersův život a promítla se v několika skladbách. Těmi jsou například Corporal Clegg nebo Free Four z ranějších alb Pink Floyd. Dále se této události věnoval film The Wall, jehož soundtrackem je stejnojmenné dvoualbum. Ve filmu ale zaznívá i skladba When The Tigers Broke Free z alba The Final Cut. Toto album mělo být původně třetí deskou projektu The Wall, nakonec však vyšlo samostatně. Na The Final Cut, na kterém se autorsky podílel pouze Waters, se dále nachází i skladba The Fletcher Memorial Home.

Dětství a dospívání

Dětství prožil Waters stejně jako další dva členové Pink Floyd, Syd Barrett a David Gilmour, v britském městě Cambridge, kde se Sydem Barrettem navštěvoval Morley Memorial Junior School a později Cambridgeshire High School for Boys, zatímco David Gilmour chodil na stejné ulici do The Perse School.

Už ve Watersově dětství se tedy začala formovat budoucí kapela Pink Floyd. V okolí Cambridge se chodili tito kluci koupat a chytat ryby v řece Cam, o které se zpívá v písni Grantchester Meadows z čtvrtého alba Pink Floyd, Ummagumma. Watersovu tvorbu mohla ovlivnit i zkušenost ze školní lavice. Ta se totiž s velkou pravděpodobností promítla do skladby Another Brick In The wall, Part II, která se stala protest songem proti přísnému vzdělávacímu systému na běžných a internátních školách. Tato skladba byla v roce 1980 stejně jako celé album The Wall zakázána v Jižní Africe v období vlády apartheidu potom, co byla pozitivně přijata příznivci celonárodního školního bojkotu proti rasové nerovnosti na školách.

Studium na Regent Street School of Architecture

Právě studium architektury se stalo Watersovi osudným. Sice se z něj nestal uznávaný architekt, právě díky studiu architektury se ale setkal s budoucím klávesistou a bubeníkem ještě neexistujících Pink Floyd, Rickem Wrightem a Nickem Masonem.

S těmito mladíky založil Waters na tehdejší dobu netypickou kapelu s názvem Sigma 6, která mnohokrát změnila název. Waters v ní hrál nejprve na sólovou a poté na doprovodnou kytaru. Neměl sice hudební sluch, ale toužil se na kytaru naučit hrát velmi dobře. Začal navštěvovat i kurzy, ale nebavilo to. S příchodem Syda Barretta tak přešel k baskytaře. Se Sydem Barrettem přišel i nový název The Pink Floyd Sound. Ten se posléze změnil na The Pink Floyd a nakonec na Pink Floyd.


Napište komentář

Veronika Sodomová
O Veronika Sodomová 164 Článků
Holka z Vyškova, která strávila pubertu v knížkách o rockových hvězdách s vidinou toho, že jednou bude na jejich místě. Po čase se však střetla s tvrdou realitou a zjistila, že to nebude tak snadné, tak teď o těch hvězdách aspoň píše. Na tvrdý rock stále a nikdy nedá dopustit a považuje ho za lék na všechny chmury. jen se pořád nemůže rozhodnout, jestli má radši kluby nebo festivaly.