TIP REDAKCE: Čtyři nezapomenutelné desky, které letos slaví deset let

You Me At Six - Futurum Music Bar 2019 | Foto: Marek Holoubek

Zatímco se letošní rok pomalu plní novými deskami, jiná populární alba naopak překračují hranici desetiletí. Ač si to u některých z nich nechceme možná úplně připustit. Pojďme se podívat na pár nahrávek, které před deseti lety zamávaly hudební scénou.

Childish Gambino – Camp

V roce 2011 byl Donald Glover stále velmi odlišným umělcem. Znám byl především díky roli v seriálu Community a svým stand-upům. Albem Camp však dal všem najevo, že nebude trvat dlouho a dobude i hudební scénu. Songem Heartbeat či vypalovačkou Bonfire Glover zároveň ukázal, že jeho rapové alter ego Childish Gambino je mnohem drzejší verzí skutečného umělce. Ani tohle jeho drzé a arogantní alias si ale tehdy určitě nedokázalo představit, že za pár let vydá pod názvem This Is America jeden z nejpopulárnějších tracků a videoklipů vůbec.

Čtěte také: TIP REDAKCE: Olly z Years & Years v roli upíra nebo promiskuitní MGK aneb Od mikrofonu k filmu

Adele – 21

Přestože se to zdá jako včera, kdy hity jako Rolling in the Deep rozeznívaly dennodenně rádia, album je skutečně již deset let staré. Adele měla pořádný vstup na scénu už s deskou 19, s níž vyhrála i dvě Grammy, a tak si málokdo dokázal představit, že zlomené srdce zpěvačky vytvoří ještě zdaleka silnější nahrávku. Tentokrát s názvem 21. Pokud jste jen trochu pozapomněli na skladby v čele se Someone Like You nebo Set Fire to the Rain, je načase si je zopakovat. Není totiž vůbec divu, že se z Adele stal jeden z nejimpozantnějších hlasů současné hudební generace.

Čtěte také: TIP REDAKCE: 8 karanténních desek plných zábavy, flirtu a sexu

Britney Spears – Femme Fatale

Spousta diskuzí se v poslední době točí kolem Britney Spears, o jejím stavu a bitvě za její práva. Pár let poté, kdy veřejnost viděla v roce 2008 těžké časy zpěvačky, které k mnoha těmto (v té době neznámým) problémům vedly, vydala Britney Spears sedmou desku. Popovou hvězdičku sice nechala už dávno předtím za sebou, i tak ale bylo jasné, že vstupuje do nové hudební éry. A všem, kdo čekali na její kariérní pád, vytřela zrak. Album Femme Fatale naopak znamenalo pro zpěvačku návrat na výsluní a s čerstvým elektronickým zvukem zapsala tuto desku mezi stěžejní body popové muziky. Nahrávku je však bezpochyby vhodné slyšet s kontextem stále probíhající kauzy okolo umělkyně. Celý poslech dostane ještě hlubší nádech.

Čtěte také: Největší události roku 2020: Kanye prezidentem, rozloučení s Evou Pilarovou a bitva Britney Spears

You Me At Six – Sinners Never Sleep

Kapela You Me At Six některé své fanoušky trochu rozděluje podle toho, jaké období skupiny se jim nejvíce líbí. Přece jenom od svých pop punkových počátků ušla dlouhou cestu plnou proměn zvuku – důkazem je i jejich poslední deska. Nicméně se asi nikdo z jejich posluchačů nebude zlobit, pokud se o třetí studiovce Sinners Never Sleep budeme bavit jako o jejich vrcholu. A nemálo fanoušků by to bezpochyby připsalo featu Olivera Sykese z Bring Me The Horizon a skladbě Bite My Tongue. Po desce Sinners Never Sleep začala být britská pětice na ostrově stále uznávanější a jak pro You Me At Six, tak i Bring Me The Horizon znamenaly následující roky krok k mainstreamové muzice a obrovským úspěchům.

Čtěte také: TIP REDAKCE: Oliver Sykes z Bring Me The Horizon a jeho nejvýraznější kolaborace napříč hudební scénou


Napište komentář

Václav Pilka
O Václav Pilka 231 Článků
Jsem absolvent literární tvorby v Praze a hudba je pro mě obrovská část života. Protože ale nikde nehraju, tak o ní alespoň píšu. Žánrově se skoro vůbec nevymezuju, takže mám rád třeba Enter Shikari, Architects, Charli XCX, Little Simz, Pussy Riot nebo The 1975. Vedu mimo jiné i portál o méně populárních interpretech justlisten.cz