Stahuj a streamuj legálně – nová éra hudebního světa vyžaduje nové informace

„Buď toho součástí. Podporuj muziku!“ je vzdělávací projekt, na kterém se podílí všechny články hudebního průmyslu. Nabízí moderní uživatelské služby.

V dnešní době se stále rychleji vyvíjí nové technologie, způsoby a užívání všeho možného. Mimo nestojí ani muzika. Dávno padlo nahrávání na kazety a svůj boom si zažilo také domácí vypalování CD. Dnes se vše děje online, s rozšířením internetu se rozmohlo stahování. Dalším krokem je opuštění hmotného nosiče a ve virtuálním prostoru zůstat zcela.

Zajímavý projekt, v jehož čele stojí Česká národní skupina Mezinárodní federace hudebního průmyslu (ČNS IFPI) ve spolupráci s Ochranným svazem autorským k dílům hudebním, o.s. (OSA), se chce zaměřit na vzdělání a informovanost už nejmladších poptávajících – žáků druhého stupně základních škol, potažmo jejich učitelů. Cílem je předložit a vysvětlit otázky ochrany autorských práv na internetu a hodnoty hudby jako takové. Dle slov ředitelky ČNS IFPI JUDr. et MgA. Petry Žikovské totiž lidé vlastně ani nechápou, co přesně právo chrání.

Projekt má několik částí, pilířů. Prvním z nich je dokumentární film, který by se mohl stát součástí hodin hudební či občanské výchovy.

[Best_Wordpress_Gallery gallery_type=”thumbnails” theme_id=”1″ gallery_id=”10″ sort_by=”order” image_column_number=”5″ images_per_page=”30″ image_title=”none” image_enable_page=”0″ thumb_width=”180″ thumb_height=”90″ popup_width=”800″ popup_height=”600″ popup_effect=”fade” popup_interval=”5″ popup_enable_filmstrip=”1″ popup_filmstrip_height=”50″ popup_enable_ctrl_btn=”1″ popup_enable_fullscreen=”1″ popup_enable_comment=”1″ popup_enable_facebook=”1″ popup_enable_twitter=”1″ popup_enable_google=”1″ watermark_type=”image” watermark_link=”0″ watermark_url=”http://www.monstermusic.cz/wp-content/uploads/photo-gallery/Monstermusic_logo_transparent.png” watermark_width=”90″ watermark_height=”90″ watermark_opacity=”30″ watermark_position=”bottom-right”]

Druhou částí je představení projektu pedagogům, neboť jen znalý může dobře informovat dále. Toto se děje už od září 2013. Poslední částí jsou besedy s žáky, které na školách, jež o to projeví zájem, povede některý z umělců.

Další snahou hudební branže je zjednodušení a usnadnění přístupu k hudbě a její práce s ní, a to samozřejmě v té nejlepší kvalitě. Proto nám zástupci jednotlivých společností jako Google Play (Michal Zachar), Deezer (Pino Ungvölgyi), Universal Music (Tomáš Filip) či Supraphonline (Iva Milerová) představili své nové produkty a služby. O co jde? Hudební archiv Supraphonline obsahuje 905 318 skladeb a 70 515 alb s náslechem a následnou možností zakoupení. Hudební služby Google Play nabízí víc variant. Zcela zdarma si můžete sestavit archiv 20 tisíc skladeb, ke kterým se dostanete po přihlášení k účtu z jakéhokoliv média, za pár korun pořídíte skladby/alba a možnost jejich stažení, za měsíční paušál ve výši 149 korun získáte přístup ke všem skladbám, rádiím atd. Služba Deezer nabízí (za měsíční poplatek) okolo 30 milionů skladeb, lokální nabídku interpretů i offline přístup ze zahraničí.

Spot k projektu:

Podporovatelé projektu a účastníci konference byli také hudebníci Ben Cristovao, Paulie Garand, režisér dokumentu Jonáš ‘LIPO‘ Červinka nebo textař Petr Soukup za společnost OSA. Projekt probíhá pod záštitou Ministerstva kultury.


Napište komentář

Barbora Hájková
O Barbora Hájková 118 Článků
Pocházím ze Slezska a miluju hudbu! Mám absolvovanou ZUŠ v oboru klavír, ovšem neumím než interpretovat cizí tvorbu, a to ještě s notami před nosem. O to víc obdivuji opravdové muzikanty a tento server mi umožňuje bližší pohled do jejich světa, o který se chci podělit. Do Prahy jsem se vydala studovat práva a objevila tanec, který se mi stal dalším velkým koníčkem a dále rozšiřuje mé hudební obzory.