Hrady CZ na Veveří: Mig 21, Tomáš Klus a další bavili tisíce lidí

Tomáš Klus | Zdroj: 4Press.cz

Festival Hrady CZ pokračuje celé léto a během 11. a 12. srpna se zastavil i na hradě Veveří nedaleko Brna. Tam mimo jiné vystoupili i Horkýže Slíže, legendární Ivan Mládek s Banjo Bandem, Tomáš Klus nebo Mandrage a Mig 21.

Jako první se v pátek večer ukázali během půlhodinového setu pražští Smrtislav, ti byli na vedlejším pódiu následováni stálicí českých festivalů, Vypsanou Fixou. Se sedmou večerní se dostalo i na vystoupení rappera Vladimir 518, který své kousky pravidelně prokládal promluvami k publiku a došlo i na slova o potřebné toleranci.

Fotoreport: Hrady CZ, 11. a 12. 8. 2017, Veveří

Poté se v pátek večer ukázala skupina složená ze čtyř rockerek, The Agony. Ta měla naběhnuto na opravdu vychytané rockové vystoupení, nedlouho po začátku setu se ale areálem prohnala bouřka a spousta fanoušků byla nucena se schovat pod několik málo zakrytých ploch, které se na festivalu vyskytovaly. Ač déšť nevypadal, že ustane, nakonec nebylo třeba nijak přerušit program a bouřkový mrak posléze zmizel z obzoru.

Hned další byli na programu metaloví Arakain v doprovodu zpěvačky Lucie Bílé, jestli bychom však vyhlašovali soutěž o propadák festivalu, měli bychom zřejmě jasného vítěze. Zpěv Lucie Bílé byl sice výtečný, show však nebyla v praxi vůbec žádná, skladby zněly stejně a celý koncert působil až přehnaně stereotypně a nudně. Naštěstí večer ještě nekončil.

O úplně jinou atmosféru se postarala parta s názvem Rybičky 48. Tahle formace jako by byla pravým opakem předchozího celku a během svého hodinového setu nabídla snad vše, co má správný koncert obsahovat – pyrotechniku, energii a hlavně nepřeberné množství zábavy. Striptýz v podání frontmana Kuby Ryby, parodie dámských vokálů od obou kytaristů a mnoho dalších psích kusů – tak vypadala show Rybiček 48 na Veveří.

Hlavní hvězda večera pak v nastaveném šíleném tempu jen pokračovala. Horkýže Slíže s sebou přivezli klasicky bláznivé vystoupení a hity jako Telegram, Malá Žužu, A já sprostá či Mam v p… na lehátku prokládali vskutku pozoruhodnými hláškami, kterým kralovala dokola opakovaná „my vás ľubime“.

Sobotu zahájila na Jack Daniel’s Stage šumperkská kapela Trocha klidu, větší davy ale pochopitelně přilákalo až vystoupení Xindla X, který mimo udržování letní nálady zavzpomínal i na Vánoce se skladbou Štědrý večer nastal, no zazněly i Barbína, Láska v housce nebo Anděl.

S jednou odpolední se pak na pódiu objevila zřejmě největší perla celého festivalu, Tomáš Klus. Ten svůj set sice začal známým hitem Pánubohu do oken, to ale zdaleka nebyl vrchol jeho vystoupení. Jeho vtipné komentáře, pozoruhodné tance, časté improvizace a jeden výlet hluboko do publika doplňovaly neskutečně energetické představení. Na jednu ze skladeb si dokonce přizval i Thoma Artwaye a střihl si krátké sólo na bicí. Zkrátka tento třinecký rodák dobře věděl, jak publikum na Veveří naplno pobavit.

Pak už to bylo jako na houpačce – atmosféru svými tóny uklidnil Thom Artway, pak zase nastoupili rockeři z Wohnout se svými hity, následoval band Sto zvířat, mladá formace Nebe, s typicky punkovou show dorazili Plexis a Anna K. krom hitů vzdělávala publikum i novinkami z alba Světlo.

Legendární Ivan Mládek s Banjo Bandem bavil tisíce příchozích svými nestárnoucími hity, no málo nebylo ani vtipných monologů a historek, které doplňovala i trojice v podobě Lenky Šindelářové, Lenky Plačkové a Libuny Roubychové. Po notoricky známém Jožinu z bažin a dalších dvou přídavcích se zase pohledy návštěvníků přesunuly na vedlejší stage, kde vystupoval Majk Spirit a H16.

Nezastavitelnou show už za tmy předvedli populární Mandrage, kteří sázeli doslova jednu pecku za druhou a ke slyšení tak byly i písně Hledá se žena, Františkovy lázně, MechanikŠrouby a matice či novinka Slečno, já se omlouvám se.

Celý festival uzavírala v 11 večer „chlapecká taneční pěvecká a striptérská skupina z Prahy 5 – Smíchova, která hraje vlastní tvorbu,“ tedy Mig 21. Pod vedením hvězdného Jiřího Macháčka a se spoustou rekvizit se této partě podařilo téměř instantně roztančit celé publikum na Veveří. Od úvodní Malotraktorem, přes výzvu „alkoholici všech zemí, spojte se“ k písni Poušť, novinku s názvem Svoboda není levná věc a přes další hitovky až do několika minut po půlnoci, více než hodinu tato pětice držela všechny fanoušky ve varu a Hrady CZ na Veveří tak ukončila v obrovském stylu.

Mimo výše zmíněné účinkující pak samozřejmě nechyběl ani doprovodný program. Příchozí tak mohli navštívit Little Havanu s taneční show, diskotéku Jack Daniel’s či se jít podívat do stánku s vietnamským kuchařem, který krom vaření nudlí s kytarou prozpěvoval i klasické české táborákové songy.

To vše dohromady pak utvářelo výbornou festivalovou atmosféru, kterou nijak nerozhodila ani páteční bouřka, ani nic jiného. Jako další se Hrady CZ zastaví v Hradci nad Moravicí, a to 18. a 19. srpna.


Napište komentář