Láska, přírodní síla, návrat do dětství aneb Múzy Toma Odella

Tom Odell - Metronome Festival 2018 | Foto: Šárka Bejdová, MonsterMusic

Pražský koncert sympatického britského písničkáře Toma Odella se neúprosně blíží. Vzali jsme si proto pod lupu pár jeho písní, které by mohly 23. ledna 2019 ve Foru Karlín zaznít. Patří mezi ně asi nejznámější Another Love nebo stejnojmenná skladba z nejnovějšího alba Jubilee Road. Ale pokud si myslíte, že jsou všechny o lásce, věřte, že opak je pravdou.

Another Love

Tahle chytlavá melodická píseň je asi nejznámějším počinem mladého Brita Toma Odella. Poprvé se objevila na jeho debutovém EP Songs of Another Love, které mu odstartovalo cestu ke slávě. V roce 2012 ji dokonce poprvé představil i v televizi, a to v britském hudebním pořadu Later… With Jools Holland. Objevila se také na prvním singlovém albu Long Way Down z roku 2013.

Čtětě také: První den Metronomu: Perfektní Massive Attack, Tom Odell a velkolepé třicetiny Tata Bojs

Jak už je z textu zřejmé, láska zde hraje velkou roli. Hlavně ta nešťastná. Tom sám přiznal, že prvotní múzou k napsání bylo zlomené srdce po rozchodu. Skladba napříč tomu dle slov umělce pojednává o pocitu člověka nacházejícím se v novém vztahu, v němž nemůže přestat myslet na ten předchozí. K podtržení významu existuje také videoklip, který vznikl v Los Angeles pod křídly Jamieho Thravese, známého svou spolupráci s Blur, The Verve nebo Radiohead.

Can’t pretend

Ačkoliv se Odell snaží tvořit spíše v radostných dobách, najdou se v jeho životě i období temna. V jednom takovém dni se rozhodl zavřít v bytě a vypsat se z pocitů například v písni Can’t pretend. Dlouho však ležela pouze v telefonu, než prošla studiem. Tom s ní nepočítal ani na připravovaném prvním studiovém albu. Navzdory tomu se mu nakonec opravdu zalíbila. Skladba se objevila také v televizním seriálu The 100. Její ponurost podtrhává text vyjadřující pocity z nenaplněné touhy po lásce, či dokonce její samotné vyznání.

Čtěte také: TIP REDAKCE: Co nás čeká v roce 2019? Těšme se na ohnivé Parkway Drive, Muse nebo Alice in Chains

Magnetised

První singl z druhého studiového alba Wrong Crowd, které spatřilo světlo světa v roce 2016. Jak píseň, tak celé album je inspirováno přírodou a zpěvák se na něm zaměřuje na návrat člověka do dětství a jeho touhu po nevinnosti v tomto zvráceném světě. Obrací se i k přírodě a pomocí filozofických otázek skládá text ke skladbě Magnetised, v němž nezapomene zahrnout také téma nešťastné lásky. „I wish I had a little mother nature in me…“ zpívá.

Čtěte také: TIP REDAKCE: Perfekcionistka, která sbírá brouky – 6 věcí, které jste o Auroře možná nevěděli

Half As Good As You

O tom, že vrána k vráně sedá, se můžeme přesvědčit v písni Half As Good As You, v níž si Tom přizval rodačku z Německa, zpěvačku Alice Merton, známou hlavně skladbou No Roots. Střídání ženského a mužského zpěvu jen doplňuje text pojednávající o dvou muzikantech zamilovaných až po uši. Jejich vášeň je však překážkou pro společné bytí, a tak ačkoliv se snaží najít kompromis, lásku střídá spíše trápení a následné odloučení.

Fotoreport: Alice Merton, 15. 9. 2018, Palác Akropolis, Praha

Jubilee Road

Jasným důkazem, že všechny Tomovy písně nejsou jen o lásce, je Jubilee Road. Stejnojmenné album, ze kterého skladba pochází, je základem a důvodem aktuálního turné. Celá deska v podstatě vypráví životní příběhy za jeho pobytu v domě ve východním Londýně. Konkrétně tato skladba je oslavou komunit. Jako kdyby umělec z okna sledoval sousedy v celé ulici o jedné páteční noci.

Recenze: Tom Odell a Jubilee Road aneb Novodobý Elton John ve stínu piana na londýnském předměstí

Spider

Skladbu Spider byste marně hledali na všech výše zmíněných deskách. Jedná se totiž o počin ještě před prosazením se do světa showbyznysu. Během studia na Brighton Institute of Modern Music byl zpěvák součástí kapely Tom & The Tides. Právě s nimi tuto píseň nahrál pro studentské album What’s Inside Your Head Vol. 3Je velice sympatická i poměrně pozitivní a nabádá k odhození zábran, což jen potvrzuje, že byla složena v období studentských let, kdy člověk hledá sám sebe a teprve začíná žít život naplno. Ačkoliv ji na koncertě asi neuslyšíme, rozhodně stojí alespoň za poslech.


Napište komentář