Největší události roku 2020: Kanye prezidentem, rozloučení s Evou Pilarovou a bitva Britney Spears

Zleva Taylor Swift, Billie Eilish, Fall Out Boy | Zdroj: facebook.com

Kultura se letos otřásla od základů. Nový typ koronaviru zastavil téměř vše, co jsme měli rádi, a nejvíc na tom samozřejmě utrpěly milované festivaly a koncerty. I přesto však hudebním světem dokázaly zahýbat i takové události, které svou bombastičností alespoň trochu připomínaly dávno ztracenou dobu.

Festival Rock For People měl praskat ve švech

Na jubilejní ročník největšího českého rockového fesťáku připravovali organizátoři pecku za peckou. Green Day, Fall Out Boy, The 1975… S každým novým oznámeným jménem se otřásaly všechny kouty sociálních sítí. V momentě spuštění prodeje vstupenek o ně byl takový zájem, že navíc poprvé v historii spadl portál GoOut! Netrvalo to dlouho a lístky byly vyprodány do posledního, poprvé v historii byly kapacity festivalu Rock For People kompletně naplněny. Majitelé vstupenek je nicméně ve svých rukou drží už pěkně dlouho a ještě chvíli asi budou. Doufejme, že se festival v novém datu 10. až 12. června 2021 doopravdy uskuteční.

Čtěte také: Festival Rock for People je poprvé v historii vyprodán

#FreeBritney

Již dvanáct let nemá popová hvězda Britney Spears kontrolu nad svým životem ani financemi. V roce 2008 procházela zpěvačka těžkým obdobím. Byla spatřena, jak řídí své auto se synem na klíně, aniž by byla připoutána. Oholila si hlavu a zaútočila na auto jednoho paparazziho deštníkem. Několikrát musela být umístěna do psychiatrické léčebny. Tehdy byli její otec a právník ustanoveni oficiálními opatrovateli. Pod tímto stavem nemá Spears žádnou právní kontrolu nad penězi, které vydělává, a jejími životními rozhodnutími.

Čtěte také: TIP REDAKCE: Nejbláznivější hudební suvenýry – těhotenský test Britney Spears nebo vzduch z koncertu

Už tehdy byl tento postup značně netradiční. Opatrovnictví tohoto způsobu se dává pouze lidem s opravdu seriózními zdravotními postiženími nebo demencí. Je naprosto nestandardním postupem takto mladou a úspěšnou osobu jako je Britney obrat o práva. Již roky tak funguje hnutí #FreeBritney, které je podporováno fanoušky po celém světě a dožaduje, aby zpěvačka získala svá práva zpět. Letos iniciativa znovu dostala vítr do plachet, protože Spears šla znovu k soudu a požadovala, aby její otec přestal být jejím opatrovatelem. Dvakrát byla během soukromého jednání odmítnuta a otcovo působení bylo znovu několikrát prodlouženo. Doufáme, že rok 2021 přinese Britney klid.

Zavzpomínejme na ty, kteří nás letos opustili

V roce 2020 na nás pomíjivost života číhala asi o krapet více, než je mladší česká generace zvyklá. Na věčný odpočinek odešlo několik světových i českých hudebních velikánů. V březnu nás opustila zlatá slavice Eva Pilarová, interpretka několika hitů po boku Waldemara Matušky a jedna z významných postav pražského Semaforu. V rozpětí následujících dvou týdnů zemřel také Kenny Rogers, americká hvězda country, a Bill Withers, který dal světu klasiky jako Ain’t No SunshineLean on Me.

Čtěte také: TIP REDAKCE: 5 videoher pro rockové fanoušky

Dále jsme se rozloučili s Dušanem Vančurou, úspěšným inženýrem a elektrotechnikem, ale hlavně členem skupiny Spirituál kvintet. Krátce působil i ve skupině Brontosauři. Koncem roku přišla další pochmurná zpráva z Ameriky. Mrtvici podlehl legendární Eddie Van Halen, spoluzakladatel kapely Van Halen. Eddie byl označován za nejlepšího rockového kytaristu v historii a stal se vzorem několika hudebních generací.

Soškové úspěchy

Obraťme list od smutného k veselému. I letos zaznamenala spousta umělců největší úspěchy svých kariér. Tím nejbombastičtějším byly jistě čtyři sošky Grammy pro Billie Eilish a jejího bratra Finnease. Jako kdyby takový počet jedné z nejváženějších hudebních cen nebyl dost, vybojovali si je navíc ve všech čtyřech hlavních kategoriích – album roku, nejlepší nový umělec, píseň roku a nahrávka roku. To se za dvaašedesát let předávání těchto ocenění podařilo teprve podruhé. Připomeňme, že Billie bylo v době předávání sotva osmnáct a jejímu bratrovi táhlo na třiadvacet.

Čtěte také: Billie Eilish si zavařila. Taková debutová deska se bude těžko překonávat

Protože na poli Grammy vypálila Eilish rybník, další úspěchy musíme hledat jinde. Pogratulovat bychom měli Post Malonovi, který získal nejvíce nominací ze všech na ceny Billboard Music Awards. Celkem jich bylo šestnáct a přesnou polovinu jich americký rapper a zpěvák také proměnil.

Velký rok pro Kanyeho a Taylor

Víme, že Kanye West i Taylor Swift mají docela rádi, když se o nich píše. V tomto ohledu si letošních titulků z médií mohou na stěnu přibít přibližně milion. West se, samozřejmě neúspěšně, pokusil stát prezidentem Spojených států amerických. Hlasovat pro něj mohli Američané ve dvanácti státech federace a získal srdce asi šedesáti tisíc z nich. Celý svět se třese, jestli to za čtyři roky zkusí znovu. Kanye 2024!

Swift se zase v roce 2020 dvakrát ozvala s novým albem. Nejenže v červenci vydala svou v pořadí osmou desku s názvem Folklore, kterou většina kritiků hodnotila za její nejdospělejší počin, ale před dvěma týdny k tomu přidala ještě další překvapení Evermore.

Nebyli by to však Taylor a Kanye, kdyby zase nebyl z jedné strany přidán oheň do kotle jejich neshod. Když v roce 2016 rapper vydal písničku Famous a nazval v ní Taylor dost nepěkným slovem, spustila se mezi umělci velká hádka ohledně toho, zda mu slečna takové slovo použít dovolila, nebo ne. Problémem bylo, že v té době už Swift neměla úplně neposkvrněnou reputaci, dokonce tak, že ani proti problematickému Westovi prostě nedokázala obstát. Letos v březnu se ale ukázalo, že Taylor přece jen asi nelhala a Kanye ji o použití ošklivého slova doopravdy dopředu neřekl a ona ho tedy ani nemohla schválit.

K-Pop nadále přidává na síle

Korejský pop už několik let celkem ohrožuje světovou suverenitu angloamerické hudby. Skupina BTS má silnou fanouškovskou základnu i v lidech, kteří vůbec netuší, o čem zpívají. Sedmice se tedy rozhodla natočit jednu celou píseň anglicky, čímž předvedla, že americkým a britským umělcům dokáží vytřít zrak i v jejich mateřském, a svém cizím, jazyce. Píseň Dynamite vystřelila na první příčku žebříčku Billboard jako raketa a po týdenním přetahování s WAP od Cardi B a Megan Thee Stallion se na vrchol ještě jednou vrátila.

Čtěte také: TIP REDAKCE: O veselém žánru jménem k-pop

Letos jsme se s hudbou jistě nenudili. Spousta umělců ze sebe vydala ve ztížených podmínkách to úplně nejlepší. Co nás asi čeká příští rok?


Napište komentář

Kateřina Fuková
O Kateřina Fuková 351 Článků
Mám spoustu kamarádů, co sní o životě na pódiu, ať už chtějí hrát svoje písničky, nebo číst svou poezii. Já bych však nic nevyměnila za to být na té druhé straně, pod pódiem, nebo se sluchátky v uších, všemi smysly nasávajíc tu božskou atmosféru a to, že se o ty pocity pak mohu i s někým podělit, je tou nejsladší třešničkou na dortu.