Rok 2020 byl koncertně vskutku tragický. Koronavirus v březnu s kulturou velmi zamával a nebylo vůbec jednoduché nějaké koncerty pořádat. Domácí scéna se o to ale s omezenými možnostmi pokoušela. Zde výběr toho nejlepšího, co jsme letos na hudební scéně mohli zažít.
Mandrage (poslední koncert kariéry) – 1. února 2020, Forum Karlín, Praha
Mandrage loni nahráli desku Vidím to růžově, kterou měli fanoušci slyšet živě na turné Dlouhej únor. Růžově to však moc nevypadalo a šňůra to měla být na nějakou dobu poslední. Od té doby se začalo hodně mluvit nejen o budoucnosti skupiny, ale především o frontmanovi Vítovi. Vše vyvrcholilo pár dní před začátkem plánovaného turné a na začátku února se v pražském Foru Karlín odehrál nakonec jediný koncert. Zpěvák Vít Starý přestal s kapelou komunikovat a problémy se závislostí zapříčinily jeho absenci i na samotném vystoupení.
Čtěte také: ZAOSTŘENO NA: Mandrage a Mig 21 přichází s výběrem nejlepších skladeb, duo Lindemann končí
Koncert se tak odehrál trochu jinak, než se původně předpokládalo. Ve Foru Karlín se vystřídala spousta hvězdných hostů, včetně třeba Anny K., Kataríny Knechtové, Debbi, Tomáše Frödeho z kapely Imodium, Sebastiana, Adama Mišíka nebo kapely Jelen. Notoricky známý hit Šrouby a matice si střihl Mirai Navrátil. Rozloučení s Mandrage si užil zcela natřískaný Karlín a přestože jméno Víta Starého zde ani nepadlo, celé publikum bylo bezpochyby v duchu s ním.
Ho99o9 – 22. února, Rock Café, Praha
Americká experimentální dvojice kombinující rap a punk je u nás známá především věrnému publiku festivalu Rock for People. Tentokrát ale přijelo duo do pražského Rock Café a odehrálo zde jeden z posledních letošních zahraničních koncertů. A o to šílenější podívanou si fanoušci mohli užít. Přestože se v Praze drželi Ho99o9 vcelku na uzdě, klub se i tak otřásal v základech. Přesně takové živáky budeme po pandemii bezpochyby potřebovat.
Report: Anarchie v Rock Café: Ho99o9 přivezli paniku, kontroverzi a propracovaný rap-punk
Mirai (největší koncert pro auta) – 15. května, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava
Když koronavirus poprvé zasáhl i Českou republiku, asi nikdo si nedovedl představit, že s koncerty bude téměř utrum po zbytek celého roku. Nejen, že se do Česka už zahraniční kapely nedostaly – nebo jako v případě Palaye Royale, kteří měli hrát v Lucerně právě v den, kdy ministerstvo rozhodlo o omezení akcí, museli rychle spěchat zpět do své země – ale najednou se i domácí scéna dostala do úzkých.
Takovou situaci se pozitivní koncertní náladou pokusili alespoň trochu zlepšit Mirai, když v květnu uspořádali živé vystoupení. Přesněji řečeno, s ohledem na rozestupy šlo o živé vystoupení pro auta. Akce tohoto typu se odehrála v takové velikosti vůbec poprvé v Ostravě, frýdecko-místecká kapela však poté stejnou show přivezla i do Brna.
Vzhůru na palubu – série letních koncertů na Vltavě
Malou alternativou pro omezená hudební představení se stala také série koncertů na Vltavě. Akce s názvem Vzhůru na palubu se odehrála v průběhu června, kdy začala být vládní opatření volnější a vystoupení na lodích při plavbě se mohla bezpečně uskutečnit. Mezi vystupujícími byli například UDG, Pokáč, Paulie Garand & Kenny Rough nebo ATMO music. Vzhledem k úspěchu se událost zopakuje i v příštím roce, tentokrát v květnu. Objevit by se zde měl třeba Xindl X nebo David Stypka.
Lucerna Music Bar Open Air – Výstaviště Holešovice, Praha
Jelikož letos bylo prakticky nemožné koncertovat v klubech, přestěhoval se pražský Lucerna Music Bar pod širé nebe. Výstaviště v Praze se tak na téměř celé léto proměnilo v částečný festivalový areál, kde se vystřídalo mnoho kapel včetně Skyline, Monkey Business, N.O.H.A. nebo Wohnout. Desítky koncertů na venkovní scéně Lucerny samozřejmě přitáhly pozornost fanoušků, protože tahle pohodová atmosféra byla letos skutečně potřeba.
NeFestival Colours of Ostrava – 15. – 18. července, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava
NeFestival Colours of Ostrava měl být určitou formou náhrady pro každoročně největší hudební akci u nás. V rámci velmi omezených možností tak představil kapely domácí scény a snažil se několik letních dní vyplnit klasickou pohodou, jaká v Ostravě touhle dobou obvykle panuje. S tím pomohla hlavní hvězda v podobě našlapaných Tata Bojs. Bohužel se ale NeFestival dočkal zrušení ze strany hygieniků Moravskoslezského kraje, proběhla tak pouze polovina čtyřdenní události. Zatím sice nevíme, jaký bude osud festivalů v příštím roce, Colours of Ostrava má každopádně pro rok 2021 potvrzeny již jména The Killer, Twenty One Pilots nebo Martin Garrix.
Fotoreport: Komorní NeFestival Colours of Ostrava zahájili Tata Bojs a show Cirk La Putyka
Praha září a PůlMetronome – Výstaviště Holešovice, Praha
Stejně jako Colours of Ostrava, i pražský Metronome se pokusil o menší náhradu zrušeného festivalu. A stejně jako na Colours of Ostrava, i zde se se svou nakažlivou energií blýskli Tata Bojs. Kromě nich si skvělé sety střihli také umělci jako Kapitán Demo nebo Ventolin. Samotný festival se ale neodehrál jen tak. Tři dny PůlMetronomu se staly součástí podzimní akce s názvem Praha září.
Praha září trvalo celé tři týdny. Na pražském Výstavišti se v rámci této události kromě Metronomu uskutečnily další pražské festivaly jako Febiofest, Pražské jaro nebo United Islands of Prague. Akce měla za cíl nejen přinést radost hudebním nadšencům v náročném roce, ale také podpořit umělce v čase, kdy pro ně není nic jisté.