Nejzajímavější desky roku 2019: Podivná Billie Eilish, kreativní The Lumineers a experimentální blink-182

blink-182, Billie Eilish a The Lumineers (zleva) | Zdroj: archiv MonsterMusic

Výjimečných desek se v roce 2019 vyrojila napříč hudebním světem obrovská spousta. Které studiovky neunikly naší pozornosti a rádi se k nim vracíme?

Čtěte také: Nejzajímavější desky roku 2018: Rozmanitý Post Malone, zlomený Mike Shinoda a Marpo bez žánrových hranic

Rudimental – Toast To Our Differences (Deluxe)

Po čtyřleté pauze přišla v roce 2019 britská parta Rudimental s žánrově nezařaditelnou deskou protkanou jmény jako Emeli Sandé, John Newman, James Arthur nebo Rita Ora. Nabíjející a veselý taneční styl alba má stále ambice upoutat i ucho posluchače jinak kytarové tvrdší muziky.

Recenze: Toast To Our Differences od Rudimental dává za pravdu svému jménu, uctívá světové hudební vlivy a dobrou náladu

Ariana Grande – thank u, next

Neuběhlo ani půl roku od alba Sweetener a americká kráska Ariana Grande přišla s pátým studiovým albem thank u, next, které velmi úspěšně přenesla z popu do vod R’n’B a trapu. Její přístup k muzice je velmi osvěžující a osobní.

Recenze: Ariana Grande se na thank u, next oficiálně loučí s popem. Dá se však jejím R’n’B a trapovým vibes věřit?

Billie Eilish – WHEN WE ALL FALL ASLEEP, WHERE DO WE GO?

Debut Billie Eilish vyvolal emoce po celém světě. Skladby, z nichž dala dohromady desku, jsou jedna divnější než druhá. Umělecké dílo úspěšně promlouvá k masám i alternativním posluchačům a obrovský obdiv na tom všem zasluhuje hlavně Finneas O’Connell – producent a bratr Billie Eilish.

Recenze: Billie Eilish si zavařila. Taková debutová deska se bude těžko překonávat

SUM 41 – Order In Decline

SUM 41 jsou na Order In Decline rychlejší, agresivnější a političtější než byli doposud a velmi jim to svědčí. Deska sice nepřinesla žádné inovace a překvapení, ale kapela zde vsadila na ověřený recept – chytlavé melodie a silné refrény.

Recenze: SUM 41 na Order In Decline přitvrdili a bojují proti nenávisti i rasismu

King Gizzard & the Lizard Wizard – Infest the Rats’ Nest

Kapela King Gizzard & the Lizard Wizard pochází z australského Melbourne a podle mnohých patří v současnosti k tomu nejzajímavějšímu, co se děje ve světě rockové hudby. Album Infest the Rats’ Nest lze bezpochyby označit za nejtvrdší dílo, které vzešlo z gizzardovské továrny na řadovky.

Recenze: Australští King Gizzard se na nové desce vydali cestou thrash metalu

The Lumineers – III

Album III se skládá ze tří kapitol a The Lumineers na něm nenabízí pouze hudební zážitek, ale také skvělou vizuální podívanou. Vytvořili album, které na posluchače působí natolik, že o něm musí přemýšlet ještě hodně dlouho po odeznění posledního songu. Celý koncept alba, i jeho načasování, je výborné.

Recenze: The Lumineers s albem III přináší revoluci hudebního průmyslu a poukazují na problémy se závislostí

blink-182 – NINE

Poté, co pilotní singl Blame It On My Youth vyvolal obří vlnu nelibosti, se kapela doslova pustila do války s kritiky i vlastními fanoušky. Novinka NINE je ale rozhodně tím nejlepším, co kapela v posledních letech vydala a dala by se přirovnat, alespoň co do experimentálnosti, ke kultovnímu Self-Titled albu z roku 2003. Deska navíc zaujme i textově.

Recenze: Blink-182 na novince NINE ukázali prostředníček všem haterům a překvapivě servírují jeden hit za druhým

Tove Lo – Sunshine Kitty

Tove Lo se prostřednictvím desky rozhodla za doprovodu elektro popu vyzpovídat ze svých problémů. Za jejími skladbami se skrývá upřímnost a mezi jednotlivými songy existuje promyšlené spojení, které v konečné fázi tvoří hudební příběh jejího milostného života. Ten je navíc opřený o detailně propracované rytmické melodie.

Recenze: Tove Lo využila album Sunshine Kitty jako osobní vztahovou zpověď

Highly Suspect – MCID

Mateřství, nejistota, naděje, faleš na sociálních sítích, návykové látky – všechna tato témata jsou rozebrána na albu MCID. Na první poslech neuspořádaná deska, která kombinuje mnoho žánrů a nečekaných spoluprací, začne již od druhého poslechu dávat smysl a při tom třetím je již těžké se od ní odtrhnout.

Recenze: Highly Suspect novým albem MCID rozdělili fanoušky. Někdo je miluje, jiný je zklamán

Prago Union – Perpetuum Promile

Předchozí velice úspěšná deska se jmenovala Smrt žije a rovněž se její obsah více či méně nesl v tomto trochu morbidním duchu. Letošní novinka dostala název Perpetuum Promile a tentokrát se v ní Kato vyjadřuje naopak ke všem možným aspektům života. Nejedná se sice přímo o koncepční album, skladby jsou ale dobře provázané a celé dílko je jednoduché poslechnout s radostí od začátku až do konce.

Recenze: Katovy nové bars na Perpetuum Promile dýchají svěžím vánkem boombapu


Napište komentář