TIP REDAKCE: Strach z vystupování či odmítnutí klasické výuky. Čím dalším Hans Zimmer překvapí?

Hans Zimmer | Zdroj: facebook.com

Hans Zimmer je původem Němec, jak už samotné jméno napovídá. Kariéra ho však zavedla do Států, kde skládá a produkuje filmovou hudbu jako v dnešní době téměř nikdo jiný na světě. Co by měl fanoušek instrumentálních melodií o tomto skladatelském velikánovi vědět než se vydá na jeho dubnový koncert v pražské O2 areně?

Je hlavním skladatelem společnosti DreamWorks

Pokud máte rádi animáky, je velice pravděpodobné, že k některému z vašich oblíbených filmů složil hudbu právě Zimmer. Je totiž aktuálně hlavním skladatelem společnosti DreamWorks, jednoho z největších producentů kreslených filmů. Pod jeho rukama vznikaly filmy jako Madagaskar, Kung Fu Panda a všechna jejich pokračování, Příběh žralokaMimi šéf a spousta dalších. Navíc je velice pravděpodobné, že pokud hudbu nesložil právě on, postaral se o ni někdo z jeho společnosti Remote Control Productions, o které bude řeč v následujícím bodu.

Založil vlastní firmu, která produkuje filmovou hudbu

Je tomu téměř na den třicet let, co Zimmer se svým tehdejším přítelem Jay Rifkinem založili v kalifornské Santa Monice Media Ventures Entertainment Group. Po čase však došlo ke změně jména firmy na Remote Control Productions, jelikož došlo mezi partnery k rozporu, který vyústil ve vzájemné podání žaloby. Momentálně je společnost tvořena skupinou skladatelů, kterou Zimmer sám vede a která sólově i společnými silami vytvořila hudbu pro filmy Piráti z Karibiku, Poslední samuraj, Šifra Mistra Leonarda a Sherlock Holmes a samozřejmě mnoho dalších.

Jeho nejoblíbenější skladba

Každý hudební fanoušek má nějakou svou oblíbenou píseň a ani Hans Zimmer není výjimkou. Říká, že ač ho v začátcích nejvíce inspirovala tvorba Ennia Morriconeho, za doposud nejpovedenější kousek filmové hudby považuje téma filmu Assault on Precinct 13 od Johna Carpentera z roku 1976. Jak tato skladba působí na vás?

Nechodil na klasickou výuku hudby

Když byl Zimmer mladý, rodiče ho zapsali na hodiny klavíru, ale nezbedník u nich vydržel pouhé dva týdny. Nebavila ho disciplína, se kterou by musel denně cvičit. Místo toho se stal členem kapely a hudbu si osvojil po svém, protože ji vždycky nějak v hlavě měl a správně ji cítil. Taky k ní přistupoval s pomocí počítačů, protože měl za to, že když mají ulehčovat život, tak proč by neměly být zapojeny i do hudby.

Svou kariéru začínal v alternativních kapelách

Po svých rebelských začátcích s klavírem začal skladatel hrát na klávesy a syntetizátory a vystřídal několik new wave kapel v Británii i třeba v Itálii. Později v osmdesátých letech pracoval i s punkovou kapelou The Damned a cesta ho dále vedla i ke skládání krátkých reklamních znělek pro Air-Edel Associates. Své zkušenosti s elektronikou a lásku pro ni zapojil do tvorby filmové hudby s orchestry a tyto postupy ho pro jeho dobro výrazně odlišily od jiných skladatelů.

Má velký strach z živých vystoupení

Hans se zmínil, že nebýt jistého přátelského vydírání, nikdy by se svými skladbami před velká obecenstva nepředstoupil. Jeho přátelé PharrellJohnny Marr ho ale donutili si uvědomit, že strach není pádným důvodem a že se nemůže schovávat po zbytek života za obrazovkou, jelikož jeho hudba má na to, aby stála na svých vlastních nohou před publikem. Podle něj to byly velice přesvědčivé argumenty.

Čtěte také: V O2 areně zazní nejznámější filmové hity Hanse Zimmera

The Daily Telegraph ho zařadil do seznamu 100 současných géniů

V roce 2007 byl panelem šesti expertů na kreativitu a inovativnost z globální konzultantské firmy Creators Syntetics vytvořen seznam sto nejchytřejších, nejpopulárnějších, nejúspěšnějších a nejprůlomovějších současných jmen. Vedle jihoafrického, nyní již zesnulého, revolucionáře a politika Nelsona Mandely a vlivných spisovatelek jako Margaret Atwoodová a J. K. Rowlingová se na seznamu objevil právě i Hans Zimmer, a to na 72. příčce, kterou sdílel se spoluzakladatelem firmy Apple Stevem Wozniakem a kolegou skladatelem Johnem Williamsem.


Napište komentář

Kateřina Fuková
O Kateřina Fuková 351 Článků
Mám spoustu kamarádů, co sní o životě na pódiu, ať už chtějí hrát svoje písničky, nebo číst svou poezii. Já bych však nic nevyměnila za to být na té druhé straně, pod pódiem, nebo se sluchátky v uších, všemi smysly nasávajíc tu božskou atmosféru a to, že se o ty pocity pak mohu i s někým podělit, je tou nejsladší třešničkou na dortu.