Hans Zimmer je původem Němec, jak už samotné jméno napovídá. Kariéra ho však zavedla do Států, kde skládá a produkuje filmovou hudbu jako v dnešní době téměř nikdo jiný na světě. Co by měl fanoušek instrumentálních melodií o tomto skladatelském velikánovi vědět než se vydá na jeho dubnový koncert v pražské O2 areně?
Je hlavním skladatelem společnosti DreamWorks
Pokud máte rádi animáky, je velice pravděpodobné, že k některému z vašich oblíbených filmů složil hudbu právě Zimmer. Je totiž aktuálně hlavním skladatelem společnosti DreamWorks, jednoho z největších producentů kreslených filmů. Pod jeho rukama vznikaly filmy jako Madagaskar, Kung Fu Panda a všechna jejich pokračování, Příběh žraloka, Mimi šéf a spousta dalších. Navíc je velice pravděpodobné, že pokud hudbu nesložil právě on, postaral se o ni někdo z jeho společnosti Remote Control Productions, o které bude řeč v následujícím bodu.
Založil vlastní firmu, která produkuje filmovou hudbu
Je tomu téměř na den třicet let, co Zimmer se svým tehdejším přítelem Jay Rifkinem založili v kalifornské Santa Monice Media Ventures Entertainment Group. Po čase však došlo ke změně jména firmy na Remote Control Productions, jelikož došlo mezi partnery k rozporu, který vyústil ve vzájemné podání žaloby. Momentálně je společnost tvořena skupinou skladatelů, kterou Zimmer sám vede a která sólově i společnými silami vytvořila hudbu pro filmy Piráti z Karibiku, Poslední samuraj, Šifra Mistra Leonarda a Sherlock Holmes a samozřejmě mnoho dalších.
Jeho nejoblíbenější skladba
Každý hudební fanoušek má nějakou svou oblíbenou píseň a ani Hans Zimmer není výjimkou. Říká, že ač ho v začátcích nejvíce inspirovala tvorba Ennia Morriconeho, za doposud nejpovedenější kousek filmové hudby považuje téma filmu Assault on Precinct 13 od Johna Carpentera z roku 1976. Jak tato skladba působí na vás?
Nechodil na klasickou výuku hudby
Když byl Zimmer mladý, rodiče ho zapsali na hodiny klavíru, ale nezbedník u nich vydržel pouhé dva týdny. Nebavila ho disciplína, se kterou by musel denně cvičit. Místo toho se stal členem kapely a hudbu si osvojil po svém, protože ji vždycky nějak v hlavě měl a správně ji cítil. Taky k ní přistupoval s pomocí počítačů, protože měl za to, že když mají ulehčovat život, tak proč by neměly být zapojeny i do hudby.
Svou kariéru začínal v alternativních kapelách
Po svých rebelských začátcích s klavírem začal skladatel hrát na klávesy a syntetizátory a vystřídal několik new wave kapel v Británii i třeba v Itálii. Později v osmdesátých letech pracoval i s punkovou kapelou The Damned a cesta ho dále vedla i ke skládání krátkých reklamních znělek pro Air-Edel Associates. Své zkušenosti s elektronikou a lásku pro ni zapojil do tvorby filmové hudby s orchestry a tyto postupy ho pro jeho dobro výrazně odlišily od jiných skladatelů.
Má velký strach z živých vystoupení
Hans se zmínil, že nebýt jistého přátelského vydírání, nikdy by se svými skladbami před velká obecenstva nepředstoupil. Jeho přátelé Pharrell a Johnny Marr ho ale donutili si uvědomit, že strach není pádným důvodem a že se nemůže schovávat po zbytek života za obrazovkou, jelikož jeho hudba má na to, aby stála na svých vlastních nohou před publikem. Podle něj to byly velice přesvědčivé argumenty.
Čtěte také: V O2 areně zazní nejznámější filmové hity Hanse Zimmera
The Daily Telegraph ho zařadil do seznamu 100 současných géniů
V roce 2007 byl panelem šesti expertů na kreativitu a inovativnost z globální konzultantské firmy Creators Syntetics vytvořen seznam sto nejchytřejších, nejpopulárnějších, nejúspěšnějších a nejprůlomovějších současných jmen. Vedle jihoafrického, nyní již zesnulého, revolucionáře a politika Nelsona Mandely a vlivných spisovatelek jako Margaret Atwoodová a J. K. Rowlingová se na seznamu objevil právě i Hans Zimmer, a to na 72. příčce, kterou sdílel se spoluzakladatelem firmy Apple Stevem Wozniakem a kolegou skladatelem Johnem Williamsem.