TIP REDAKCE: 7 rapových alb roku 2017 namířených proti rasismu + bonus track

Joey Badass | Zdroj: youtube.com

Poukazovat na skutečné problémy se syrovou drzostí bylo vždy jedním z hlavních prvků rapu. V roce 2017 vyšlo celkem pochopitelně mnohem víc věcí zaměřených na sociální problémy naší společnosti než v předešlých letech. Jedním z hlavních témat byl nepřekvapivě i rasismus.

Přes předsudky vůči jiným rasám až k policejní brutalitě a vše mezi tím, tomu se spousta světových rapperů rozhodla věnovat. Samozřejmě přichází zejména ze zámoří. Potom, co se stal prezidentem Donald Trump, bylo jasné, že nastala nová prohlubeň mezi lidmi odlišných ras. A tak se zvedla i nová vlna rapových počinů vystupujících proti předsudkům, nenávisti a násilí, které je v dnešní době zase mnohem aktuálnější. Zde je sedm nejikoničtějších alb, u kterých téma rasismu hraje velkou roli. 

Joey Bada$$ – All-Amerikkkan Bada$$

Mladíček Joey Bada$$ ve svých 23 letech vydal pravděpodobně nejvíce tematické album, pokud jde o rasismus. Ve svém mladém věku by se čekalo, že bude chtít oslovit mladou generaci nadávkami na adresu politiků a rasismu. Bada$$ k těmto společenským problémům však přistupuje klidně, trpělivě a zároveň i s notnou dávkou frustrace. Schoolboy Q s ním sice nahrál skladbu Rockabye baby, ve kterém je přímo řečeno if you have the guts, scream fuck Donald Trump“, ale je to spíše výjimka desky All-Amerikkkan Bada$$.

Většina songů je poklidným, autentickým a melodickým vyprávění o policejní brutalitě, předsudcích, masových odsouzení nebo frustraci z toho, že se nedokážeme poučit z vlastní minulosti. Využití “KKK” v názvu alba je poukazováním na skutečnost, že tihle lidé jsou stále mezi námi, jen nejsou tak vidět jako dřív. Bada$$ zde reflektuje i své chyby a myšlenky. Stejně tak smutek nad současnou situací a že rasismus není něco, co by se mělo přehlížet, ale snažit se změnit/vymýtit tím, že se změníme sami. We can’t change the world, unless we change oursleves.“

Logic – Everybody

Ačkoli by se mohlo zdát, že Logic není tím, kdo by dělal rasově zaměřené desky, ani jemu není rasismus cizí. Jako běloch, vyrůstající s afro-americkým otcem, se tomu taky úplně nevyhnul. Na to konkrétně naráží v songu stejnojmenného alba, Everybody. Logic původně tohle CD ani nechtěl dělat, vydal právě tento singl a po reakcích se rozhodl to posunout ještě dál.

Album je z perspektiv různých lidí, rozdílných ras. Stejně jako na All-Amerikkkan Bada$$ byste pravděpodobně mohli napsat celou bakalářku na rozbor každé důležité myšlenky, která tvoří Everybody. Logic v podstatě vytvořil různé vypravěče a postavy pro příběh, za kterým jsou jasné apely. Už v úvodní skladbě se objevují takové jako This is for every race, this is for every colour,“ nebo „Music does not discriminate.“ Album se neopírá jen o rasové motivy, ale spoustu dalších jako náboženství, domácí násilí nebo rozdělení společnosti.

Vince Staples – Big Fish Theory

Vince Staples se na své poslední novince Big Fish Theory věnoval spoustě námětům, jedním z nich byl i rasismus. O ten zakopává hned v několika písních, ta hlavní je však bezpochyby BagBak. Napálený beat je doplněn o Staplesovy úderné verše o nedůvěře ve vládu nebo v jakoukoliv pomoc afro-americké komunitě a burcuje své lidi, aby byli při sobě a postavili se proti nespravedlnostem. Vince Staples možná nevydal album naplněné politickými songy, pomineme-li však vše ostatní, samotný song BagBak je natolik silný, že mluví za velkou část Big Fish Theory.

Kendrick Lamar – Damn

Kendrick Lamar už věnoval sociálním problémům většinu svého alba To Pimp A Butterfly z roku 2015. S novým Damn, které získalo několik cen Grammy, mimo jiné i za rapovou desku roku, navazuje na minulý počin. Hlavní myšlenku vyslovil sám Lamar a je prakticky totožná s tím co zmiňuje Joey Bada$$, nemůžeme změnit svět, pokud nejdřív nezměníme sami sebe.“ Damn se tedy o něco víc soustředí na emoce člověka v souvislosti se sociálními problémy, jak k nim přistupujeme individuálně. Na svém albu se pustil do rasismu třeba i v songu XXX, který nahrál společně s U2.

Rapsody – Laila’s Wisdom

Rapsody, která jako žena musí o respekt na rapové scéně bojovat 3x více než ostatní, zabíhala ve své hudbě k sociálním problémům vždycky. Na novém albu Laila’s Wisdom upozorňuje a diskutuje o problémech spojené s rasou, náboženstvím, sexualitou apod. Ty ale pojímá trochu jinak než ostatní zmínění. V podstatě odkazuje na morální kompas, který bychom měli mít v sobě, ať jde o cokoli a projevovat pochopení a lásku k druhým, dokud není příliš pozdě. Poukazuje na důležitost diskuzí mezi lidmi tzn. být otevření vůči jiným názorům, docházet k pravdě racionálně a nevytvářet si fakta založená na předsudcích a stereotypech. Jako žena v rapu se samozřejmě věnuje i jejich diskriminaci ve společnosti atd.

Eminem – Revival

Eminem sice nevydal album, které by bylo jako celek založeno proti rasismu. Potom, jak svou novou studiovku Revival uvedl, ale nemůže být opomenut. Jeho freestyle namířený proti Donaldu Trumpovi a rasismu bylo jedno z nejdiskutovanějších videí jak v mediích, tak na internetu. Eminem se ostře vymezil proti tomu, kam svět směřuje tímhle zaostalým smýšlením. Na samotném Revival byly samozřejmě také songy s podobným zaměřením. Například Untouchable s textem o policejní brutalitě vůči černošské populaci. Eminem už před lety dával najevo na jaké straně barikády stojí.

V roce 2017 mu bylo jasné, že je potřeba to všem připomenout. Přestože tomu nemusí věnovat celé album, jeho slovo má stále obrovský vliv. Spousta takhle populárních umělců se navíc bojí zabíhat do politických témat, aby neztratili fanoušky. Eminem je obrácený případ. Svým fanouškům ve freestylu řekl, že pokud podporují Trumpa, tak u něj skončili.

Jay-Z – 4:44

Jay-Z je jeden z nejúspěšnějších rapperů vůbec a ani on nezůstal vůči rasovému dění slepý. Na své desce 4:44, nominované na Grammy, odkazuje na tyhle problémy několikrát. Nejvíce se však rasové záležitosti věnuje songem The Story of O.J. Text mimo jiné poukazuje na to, jak bohatství ani zázemí nemění pohled spousty lidí, že černošství je stále něco nepřirozeného. Klip se pak věnuje stereotypům spojených s černou rasou pomocí karikatur. Svou autentičností měla skladba už při vydaní největší dopad a nejdůležitější poslání. Spousta dalších myšlenek vložené do The Story of O.J. ohledně rasismu jsou neméně alarmující.

Bonus: Joyner Lucas – I’m Not Racist

Jedna čestná zmínka ještě musí patřit Joyneru Lucasovi. Ten sice vydal loni velmi kvalitní album, zlom ale přišel až poté. Ke konci roku vypustil video s názvem I’m Not Racist. To se stalo jedním z nejpopulárnějších videí na YouTube, probíraných v různých diskuzích atd. Video i text samotný jsou totiž koncipované na dvě části. V té první mluví běloch, podporovatel Trumpa, v té druhé mluví černoch. Celý text je samozřejmě odrapován Lucasem, jde ovšem o konverzaci obou protipólů. Diskutují, proč jsou tak extrémně zaměření proti rase toho druhého. Video dokazuje, že existují dva radikální pohledy na společný problém a k poznání a vzájemnému porozumění se dostaneme jen tím, že budeme naslouchat druhým.

Dalo by se skoro říct, že I’m Not Racist je shrnutím všech politických a rasových témat v rapové muzice poslední doby a stojí za zhlédnutí a zamyšlení, ať jste fanoušky rapu nebo ne.


Napište komentář

Václav Pilka
O Václav Pilka 275 Článků
Jsem absolvent literární tvorby a hudba je pro mě obrovská část života. Protože ale nikde nehraju, tak o ní alespoň píšu. Žánrově se skoro vůbec nevymezuju, takže mám rád třeba Enter Shikari, Architects, Charli XCX, Little Simz, Pussy Riot nebo The 1975. Vedu mimo jiné i portál o méně populárních interpretech justlisten.cz