TIP REDAKCE: Od The Beatles po Queen aneb Když filmem zní hity vaší oblíbené kapely

Freddie Mercury, Rami Malek | Zdroj: Getty, nme.com

Filmové databáze jsou plné filmů pro hudební fanoušky. Dají se tam najít jak čistě faktické dokumenty, tak hrané filmy vyprávějící příběh dané kapely, jejich songů, nebo třeba doby, která kapele přinesla tu největší slávu. Hlavní ale je, že jsou všechny plné muziky, která je na nich vlastně to nejdůležitější.

Pokud jste fanoušky kapel The Beatles, The Beach Boys, The Who, The Clash, Pink Floyd, Joy Division nebo Queen, tohle je článek přesně pro vás. Vybrali jsme totiž osm filmů, jejichž soundtrack tvoří skladby vždy jedné z těchhle kapel.

Čtěte také: TIP REDAKCE: Top 5 rockových filmů s těmi nejlepšími soundtracky

Help (ČSFD: 77 %)

Všichni fanoušci The Beatles alespoň jednou slyšeli o populárním filmu Hard Day’s Night, který byl nedávno remasterován a znovu uveden do kin. The Beatles v něm hrají sami sebe. Za zmínku však rozhodně stojí i druhotina těchto liverpoolských rodáků, která nese jednoduchý název Help.

Ten stejně jako Hard Day’s Night není dokumentem, ale fikcí. Akorát zde šli tvůrci trochu dál, takže děj nepůsobí úplně realisticky. Kuchaři tu mizí v polévce, tygr se dá uspat zpěvem Beethovenovy Deváté a lidi se mohou zmenšit do takové velikosti, že se vejdou do obalu od žvýkačky.

Děj se motá hlavně kolem Ringa, který nosí nevědomky nesundatelný obětní prsten. Kdo prsten nosí, musí být obětován bohyni Kálí. A je jedno, že jste třeba bubeník nejslavnější kapely světa. I tak se musíte ukrývat v Alpách, na Bahamách nebo v Buckinghamském paláci. Bezpečno však není nikde.

Love & Mercy (ČSFD: 64 %)

Americkým ekvivalentem britských The Beatles byli v šedesátkách rozhodně The Beach Boys. Jejich příběh vypráví film Love & Mercy, který se zaměřil hlavně na osud frontmana Briana Wilsona, jenž se musel potýkat s tím, že ho nepochopil despotický otec ani vlastní kapela. V osmdesátých letech je z Wilsona troska potýkající se s psychickými problémy a je odkázaný na pomoc svého psychiatra. I přesto se však dá dohromady se sympatickou Melindou, díky níž může vše dopadnout šťastně.

Quadrophenia (ČSFD: 80 %)

Film, pojmenovaný po šestém řadovém albu The Who, vypráví příběh kluka Jimmyho a hlavně jeho doby. Píše se rok 1964 a v Londýně je v plném proudu „válka“ mezi členy subkultury Mods a rockery. K Mods patří i Jimmy, který po večer jezdí na skútru na srazy se svými přáteli. Společně si nejvíc zakládají na image a nenávisti k rockerům. Netvoří tak jenom subkulturu, ale gang, jejichž lídry jsou takzvaní Faces. Právě mezi ty se snaží Jimmy dostat, gang je pro něj totiž tím nejdůležitějším, co má. To jediné, čemu věří.

Rude Boy (ČSFD: 72 %)

Rude Boy je film, který ukazuje punk v době jeho největšího rozmachu. The Clash i přesto, že jsou proti mainstreamu, ovlivňují masy, a tak se jejich vlivu neubrání ani povaleč Ray. Ray punk miluje, dal by cokoliv za slávu a zároveň by se nejradši jen válel a kalil. Protože hodně chodí na koncerty The Clash, podaří se mu získat práci bedňáka a doprovázet kapelu na koncertech. Moc mu to ale nejde, je neustále na mol, a hlavně kapele kafrá do toho, co a jak dělá.

Film je cenný hlavně z dokumentárního hlediska, protože zachycuje několik koncertů The Clash a hlavně dobovou atmosféru. Dějově se film příliš nevyvíjí a celkově působí zkrátka punkově, což se k němu ale hodí.

Pink Floyd: The Wall (ČSFD: 86 %)

Film The Wall je vlastně jen obrazovým zobrazením stejnojmenného alba a filmovou adaptací jevištní show, která album doprovázela. Příběh tvoří představy, myšlenky a vzpomínky slavného rockera Pinka, kterého dohnalo nešťastné dětství bez otce, tyranský učitel ve škole a násilí, kterého je plný celý svět. A i když si v sobě staví ochranné zdí, před jeho úzkostmi a strachy ho žádná neochrání.

Jde o kultovní nadčasový snímek, který se i přes to, že se v něm skoro vůbec nemluví, pohybuje na hranici psychologického dramatu. Vše navíc doplňují animace kreslíře Geralda Scarfa, které film činí sice ještě depresivnější, ale navíc i o to geniálnější.

Čtěte také: Milníky v životě Rogera Waterse, které ovlivnily jeho tvorbu v Pink Floyd

Control (ČSFD: 84 %)

O vnitřním boji hlavního hrdiny vypráví i snímek mapující život Iana CurtiseControl. Děj však má co nabídnout i těm, kdo nejsou přímo fanoušky post punkových Joy Division. Kdo je ale poslouchá, ten si film opravdu vychutná. Dominuje mu totiž bohatá hudební složka a skladby se prolínají s Curtisovými konkrétními osudy. A je potřeba zopakovat to, že Anton Corbin film vytvořil jako poctu tomuto jedinečnému zpěvákovi, kterého sužovala nemoc a běsy všedních dní.

 Bohemian Rhapsody (ČSFD: 93 %)

Kdo by neznal Freddieho Mercuryho. Jeho předkus, knír a hlavně fantastický hlas jsou nestárnoucí legendou. Jeho tvorba byla dechberoucí a společně s Brianem Mayem, Rogerem Taylorem a Johnem Deaconem předal světu geniální dílo. A podobně geniální tak musel být i film, který o tom všem vypráví. Bohemian Rhapsody sice rozhodně není fakticky bezchybným snímkem, ale rozhodně zachycuje atmosféru doby a snaží se beze slov zachytit myšlenkové pochody Freddieho. Ukazuje, že všechno má dvě strany a že bez lásky se může člověk hodně rychle dostat na dno.

Čtěte také: Nejstěžejnější písně v historii kapely Queen – 1. část

Nejlepším momentem filmu je rozhodně vystoupení Queen na Live Aid, kde tvůrci bezchybně reprodukovali záznam koncertu se všemi detaily a obohatily ho o záběry na publikum. Rami Malek tam jako v celém filmu věrně napodobuje všechny Freddieho pohyby a nechá vás uvěřit, že se přímo na Freddieho díváte.


Napište komentář

Veronika Sodomová
O Veronika Sodomová 164 Článků
Holka z Vyškova, která strávila pubertu v knížkách o rockových hvězdách s vidinou toho, že jednou bude na jejich místě. Po čase se však střetla s tvrdou realitou a zjistila, že to nebude tak snadné, tak teď o těch hvězdách aspoň píše. Na tvrdý rock stále a nikdy nedá dopustit a považuje ho za lék na všechny chmury. jen se pořád nemůže rozhodnout, jestli má radši kluby nebo festivaly.