Ed Sheeran na nové desce zůstává stejně opravdový a zranitelný

Ed Sheeran | Foto: facebook.com

Březen sotva začal a my už teď můžeme s jistotou říci, že v pátek spatřilo světlo světa jedno z nejúspěšnějších letošních alb. Ed Sheeran vypustil očekávanou desku ÷ (Divide).

Na sklonku roku 2015 Ed Sheeran oznámil pauzu od světa sociálních sítí a celkově veřejného života. Strávil rok v ústraní, s rodinou, cestováním po světě a psaním nové hudby. Téměř o rok později se jeho profily na Twitteru, Facebooku a dalších platformách oblékly do modrého kabátu a fanoušci tak vycítili návrat milovaného folkaře.

Hned v prvním lednovém týdnu letošního roku začal způsobovat pořádný rozruch. Vydal najednou hned dva singly, které v mžiku oka začaly bořit rekordy. Písním následovalo i odtajnění informací ohledně nové desky. A přestože byly všechny zbylé songy zveřejněny před pouhými třemi dny, celé evropské turné je již zhruba měsíc vyprodáno.

Čtěte také: Ed Sheeran překonává rekordy

Je až nepochopitelné, jaké nadšení po celém světě dva hity vzbudily. Možná je to i dobrou pověstí, co Ed Sheeran má. Jeho dvě předchozí alba x (2011) a + (2014) měla velice vysoký standard a proto se očekávalo, že ani nyní nemůže Ed zklamat.

Už samotný titul desky naznačuje, že si zpěvák prošel zlomovým obdobím. ÷, znak dělení nám jasně dává najevo, že se interpret cítil roztržen mezi dvěma světy a potřeboval čas sám pro sebe. Hned v úvodní písni Eraser se posluchači otvírá a poukazuje na strasti života ve světle reflektorů. Nechce se litovat, jen být svůj a opravdový.

Následuje již dobře známý hit Castle On The Hill, jenž hovoří stejně jasně jako první píseň. Ed se vrací domů, k rodině, pojmu lásky k jiným i sobě, k tomu jaký byl dříve a jaký chce být znovu. Tato témata se ve všemožných formách objevují ve většině písní, ať už je to Galway Girl se zjevně irskou melodií, soulová skladba Supermarket Flowers věnována umělcově matce, balada Happier s neuvěřitelně lidskou dávkou pocitů nebo akustická What Do I Know? s lehkým, typicky sheeranovským chorálem v refrénu.

Folk a soul rozhodně není každého šálek kávy. Pecka Shape of You, jež se většinovému stylu tvorby vymyká, však už dva měsíce dokazuje, že Ed Sheeran se svou kytarou dokáže potěšit všechny lidské uši.

Pobláznit celý svět tak, jak to písničkář zvládl za poslední dva měsíce, dokáže jen málokdo. Nikdo totiž slovům nevloží takový význam, jako právě tenhle zrzavý mladík. Od stylu oblékání až po výrazivo se Ed Sheeran snaží prezentovat jako obyčejný, upřímný člověk a díky tomu si zas a znovu získává naše srdce.

Ed Sheeran - DivideEd Sheeran – ÷ (Divide)
Skladby: Eraser, Castle On The Hill, Dive, Shape Of You, Perfect, Galway Girl, Happier, New Man, Hearts Don’t Break Around Here, What Do I Know?, How Would You Feel, Supermarket Flowers, Barcelona, Bibia Be Ye Ye, Nancy Mulligan, Save Myself
Vydavatelství: Warner Music
Celkový čas: 59 min
Hodnocení: 90%


Napište komentář

Kateřina Fuková
O Kateřina Fuková 316 Článků
Mám spoustu kamarádů, co sní o životě na pódiu, ať už chtějí hrát svoje písničky, nebo číst svou poezii. Já bych však nic nevyměnila za to být na té druhé straně, pod pódiem, nebo se sluchátky v uších, všemi smysly nasávajíc tu božskou atmosféru a to, že se o ty pocity pak mohu i s někým podělit, je tou nejsladší třešničkou na dortu.