Thurston Moore vydal vynikající desku, už zase

Thurston Moore | Zdroj: stereogum.com

Thurston Moore byl dlouhá léta frontmanem významné a vlivné skupiny Sonic Youth, navíc byl v roce 2003 magazínem Rolling Stone označen jako 34. nejlepší kytarista všech dob. Nové album je dalším znamenitým kouskem v hudebníkově diskografii.

Sonic Youth budou mít navždy své významné místo v dějinách rockové hudby svým osobitým pojetím post punku a noisovými plochami plnými zpětných vazeb. Odkazovala na ně celá grungeová vlna. Je jasné, že klíčovou úlohu v tom sehrál kytarista, zpěvák a skladatel Thurston Moore.

Albu s názvem Rock n Roll Consciousness lze pochválit už velmi povedený obal. Ten skrývá pět skladeb, ovšem vzhledem k delší stopáži to není tak málo, jak se může zdát.

Už první skladba, téměř dvanáctiminutová Exalted, upoutá pozornost všech, kdo mají rádi inteligentní a vynalézavou hudbu. Nese se v takřka minimalisticky repetitivním duchu, typická je taktéž znamenitá kytarová práce, stejně jako přirozená gradace, která vyústí až v mohutné kytarové vazby aneb to, co očekávají fanoušci Sonic Youth.

Následující Cusp je o něco kratší, což jde ruku v ruce s rychlejší a razantnější dynamikou zrovna jako s chytlavější melodií, ovšem stále v tak trochu noisovém hávu. Se skladbou Turn On přichází na scénu zajímavé emotivní proměny v jemnějších i tvrdších plochách.

Čtvrtá píseň se jmenuje Smoke Of Dreams a jde o jasný tah na melodickou a lehce depresivní branku s Mooreho jasně čitelným kytarovým rukopisem. Deska končí skladbou Aphrodite, ve které si opět přijdou na své milovníci noise a pro kterou je charakteristická vypjatá dynamika.

Rock n Roll Consciousness je velmi vydařená a sevřená deska, která drží výborně pohromadě a rozhodně patří k tomu nejzajímavějšímu, co se letos na pultech objevilo.

Thurston Moore – Rock n Roll Consciousness

Skladby: Exalted, Cusp, Turn On, Smoke Of Dreams, Aphrodite
Celkový čas: 42:54 min
VydavatelstvíCaroline
Hodnocení: 85 %


Napište komentář

Michal Tykva
O Michal Tykva 135 Článků
Kolíňák, *1999. Jednoho dne (snad) guitar hero a autor bestsellerů. Mám rád hlavně prog, RIO, hip-hop, punk, reggae, ska, k-pop, rockovou klasiku i extrémní metal, ale v každém žánru se dá najít něco zajímavého. Co se oblíbených interpretů týče, jsou jich desítky a snad i stovky... David Bowie, Beck Hansen, The Beatles, The Pogues, Days N' Daze, The Specials, The Clash, Mudhoney, The Cure, King Crimson, Peter Hammill, Hüsker Dü, Black Flag, Sonic Youth, Rush, Yes, ELP, Pink Floyd, N.W.A., Melt Banana, Radiohead, Manic Street Preachers, Kyary Pamyu Pamyu, Bob Marley, Peter Tosh...