Gospelové Vánoce přivezl do Prahy Harlem Gospel Choir

Harlem Gospel Choir | Zdroj: facebook.com

Ve čtvrtek 12. prosince proběhlo odpolední představení amerického souboru Harlem Gospel Choir v pražském Divadle Broadway ve stylu Stevieho Wondera a vánočních koled.

Čtvrteční čtvrtou hodinou odpolední zahájil soubor své první pražské vystoupení. Klávesista, bubeník a devět zpěvaček a zpěváků v první části vystoupení předvedli hity známého Stevieho Wondera, podle něhož pojmenovali své letošní turné. Ne zcela zaplněné divadlo s osazenstvem, jehož věkový průměr zvyšovala pouze občasně přibraná vnoučata, zprvu nebylo velké show nijak zvlášť nakloněno. Atmosféra vládla vážná jak na koncertě filharmonie a snahy usměvavých, energických a do rytmu se kývajících zpěváků o zapojení diváků se nesetkala s velkou odezvou. Posun nastal u nejznámější Stevieho písně I Just Called To Say I Love You, která už pár lidí přeci jen zvedla ze sedadel. V krátké pauze pro muzikanty se chopila slova zpěvačka a po průvodním slově věnovala s díky album jedné z účastnic koncertu.

Po návratu ostatních začalo publikum malinko víc reagovat na neustálé výzvy zpěváků, ruce se vlnily, přidal se tělocvik sed-stoj a atmosféra trochu ožila. Poslední část zahájila sólově zpěvačka perfektním podáním známé koledy The Christmas Song. Zbytek sboru velmi efektně a spořádaně napochodoval při prvních dunivých tónech písně The Little Drummer Boy. Po dalších dvou koledách jsem si společně zazpívali We Wish You a Merry Christmas a byl konec. Konečně navnaděné publikum ovšem nemělo dost, a tak po zaslouženém představení členů souboru přišel očekávaný přídavek v podobě ničeho jiného nežli Oh Happy Day. To už stáli a tleskali bezpodmínečně všichni přítomní. Vánoční čas, umění a energie afroamerických muzikantů vytvořily opravdu příjemný zážitek.

Po této třetí zastávce v České republice je čeká už jen poslední ve Zlíně a pak na skok k sousedům do Bratislavy. Harlem Gospel Choir, který založil v newyorském Harlemu již v roce 1986 Allene Bailey, patří mezi nejprominentnější americké gospelové soubory. Každým rokem cestují po světě skupinky tohoto jinak velikého souboru v přesně daném počtu. S českým publikem a prostředím mají zřejmě dobrý vztah, neboť nás letos navštívili po tříleté pauze již po šesté. Doufejme, že i příštím rokem se vejdeme do jejich cestovního kalendáře.


Napište komentář

Barbora Hájková
O Barbora Hájková 118 Článků
Pocházím ze Slezska a miluju hudbu! Mám absolvovanou ZUŠ v oboru klavír, ovšem neumím než interpretovat cizí tvorbu, a to ještě s notami před nosem. O to víc obdivuji opravdové muzikanty a tento server mi umožňuje bližší pohled do jejich světa, o který se chci podělit. Do Prahy jsem se vydala studovat práva a objevila tanec, který se mi stal dalším velkým koníčkem a dále rozšiřuje mé hudební obzory.