Tuzex: Akustická forma je momentálně jediná možnost, jak udržet Smrtislava naživu

Smrtislav akusticky, RfP 2018 | Foto: Petr Klapper (www.klapper.cz)

Kapelu Smrtislav známe z festivalů, klubů a nyní i z netradičních prostor kaváren v akustickém provedení. Proč kapela odložila elektrické nástroje a co připravuje do budoucna? Popovídali jsme si s Tuzexem.

Poslední dobou vídáme a slýcháme Smrtislava často akusticky. Znamená to, že Tě už „elektrika“ omrzela?

Vůbec mě neomrzela a rád bych se k elektrický formě zase jednou vrátil, spíš si to vyžádala situace. Kapelu koncem loňskýho roku opustila rytmická sekce Kryštof a Michal. Byly tu teda dvě možnosti jak s kapelou dál pokračovat, buď v jiný formě, nebo poslat Smrtislava k ledu. Asi by nebyl problém sehnat jinýho basáka a bubeníka, ale hraní v plný parádě začínala bejt ekonomická sebevražda. Když mi v Brně nabídli za koncert dvou kapel, který přijedou z Prahe, částku 2 500 Kč, musel bych bejt blázen, abych v tom chtěl dál pokračovat.

Čtěte také: Klip Smrtislava poskládal vtipnou směs známých osobností

Byla by škoda, poslat Smrtislava k ledu. Akustik formu teda můžeme vnímat jako jakousi „přestupní stanici“?

Není to úplně tak přestupní stanice. Hrát akusticky bude Smrtislav pořád. Momentálně je to jediná možnost, jak ho udržet naživu. Baví mě to celý mnohem víc, než tak klasická kapelová forma. Můžu hrát v prostorách, kam bych se s kapelou těžko podíval. Často jde o menší místa a tak koncerty mají intimnější a uvolněnější atmosféru. Já třeba vůbec netušil, že takový věci můžu někdy ocenit. Rád bych ale ještě řekl, že Smrtislav nikdy neměl bejt nějak žánrově ohraničenej. Nikdy to neměla bejt rocková kapela. Nový věci můžou bejt country, EBM nebo klidně i hip hop. To je to, co miluju třeba na Bowieho tvorbě a rád bych to dělal podobně.

Akustické koncerty jsi doplnil o cello, což zní s Tvými ponurými texty fantasticky. Jak Tě napadlo přibrat do kapely cellistku?

Od začátku jsem chtěl se Smrtislavem paralelně hrát i v akustický formě. Přišlo mi to jako dobrá cesta, jak oslovit mojí hudbou nový lidi. Rytmická sekce z tohohle nápadu se mnou nadšení nesdílela a tak hrát společně akustický koncerty bylo často utrpení jak pro ně, tak pro mě. Dost možná i pro návštěvníky. Tak jsem přemejšlel, jak to celý provéct, aby to to bylo něčím zajímavý. Vzpomněl jsem si na Aničku, se kterou jsem se před časem bavil o tom, že hraje na cello. Stačila jedna zkouška a bylo jasný, že je to přesně to, co naše akustický brnkání potřebuje.

Plánuješ taky druhou desku?

Já bych rád plánoval desku, ale koho v dnešní době zajímají nějaký desky? Dneska je přihlouplej trend udělat dva, tři singly, pak k nim po čase případně dotočit nějakou vatu a to vydávat za album. Mně bohužel nezbejvá, než na tuhle divnou hru aspoň trochu přistoupit. Když neudělám k písničce klip, tak se o ní v dnešní době nikdo nedozví. Když třeba vyšel klip ke Kondolenci, setkal jsem se s reakcema, že konečně máme venku novou písničku. To jenom proto, že tu desku celou nikdo neslyšel. A to je na ní zrovna Kondolence jako druhej track. (smích) Aby se teda vědělo, že nějakou hudbu dělám, musel bych natočit ke každý písničce klip a to si bohužel dovolit nemůžu. Takže desku nechystám. Budu vás průběžně krmit jednotlivejma songama.

Takže se v blízké době můžeme těšit alespoň na nějakou akustickou novinku?

Je na čase ukázat i těm, který se do teď neodvážili vyrazit na koncert, jak parádně to může znít akusticky. Takže přichází na řadu poslat do světa pár studiovejch písniček ve složení dvě španělky, cello a tamburína přilepená na mojí noze. To je vlastně poprvé, co skoro bubnuju na nějaký nahrávce! (smích) Jako první ochutnávku jsem vybral Notorickýho samotáře (k poslechu na konci článku – pozn. red.).

Připravuješ nějaké další covery?

Předělávat písničky do takový podoby, aby se mi to líbilo, mě strašně baví. Vlastně to v mym případě znamená, dodat tam nějakou tu temnotu, která v originální verzi chyběla. Rozhodně v tom pokračovat budu a už teď mam pár parádních rozdělanejch. Nechte se překvapit.

Blíží se podzim a kapely razí na turné. Vyjede někam i Smrtislav?

Úplně se teď neodvážím říct, jestli to bude úplně turné jako turné, ale určitě nějaký koncerty proběhnou. Stačí sledovat sociální sítě.


Napište komentář

Markéta Koloničná
O Markéta Koloničná 352 Článků
Miluji léto a festivalovou atmosféru! ☼ Live koncerty jsou události, jež mě naplňují energií a MonsterMusic mi dává příležitost se s vámi podělit o pojmy s dojmy.