Přijel sám s kytarou a dojal přeplněné SaSaZu, říká si Passenger

Passenger, SaSaZu 2014 | foto: Vojtěch Baroch, monstermusic.cz

První návštěva oblíbeného písničkáře známého pod jménem Passenger byla plná emocí a povídání a dopadla na výbornou!

Tento britský zpěvák, jehož umělecké jméno Passenger je pozůstatkem existence celé kapely, z níž zůstal nakonec zcela sám, vešel v masivní známost teprve před dvěma lety hitem Let Her Go. Tento kousek muži se sametově jemným hlasem naprosto změnil život. Mike Rosenberg však na hudební scéně není žádným nováčkem a nyní objíždí turné se svým posledním, již šestým albem Whispers.

Foto: Passenger, 16. 10. 2014, SaSaZu, Praha

Pro svou první návštěvu České republiky si zpěvák vybral čtvrtek 16. října a pražský klub SaSaZu. V pozdní 21. hodinu se rozezněly první tóny vybraného předskokana, a to kanadského folkového tria The Once. Usměvavá zpěvačka a dva vousatí muzikanti svou půlhodinkou velmi příjemně naladili a rozezpívali přítomné publikum, které tvořily nejčastěji mladé páry a dále rozličná směs příznivců folku.

Před desátou už přišel. Vousáč drobnější postavy s milým úsměvem a upřímným výrazem potěšení z naplněného sálu začal svůj setlist dle svých slov tím nejdepresivnějším kouskem, písní Rolling Stone. Následně se všem omluvil za nepřítomnost většího množství hudebníků a s radostí kvitoval, že i přesto nikdo neodchází. Pak přišel opačně míněný song říkající, že Life’s For Living. Své písničky zpíval tak, jak jsou, s patřičným výrazem, s jejich obsahem i emocemi pramenícími z jeho sdělení. Veselejší Wrong Direction dokonce prolnul akustickou verzí starého tanečního hitu What Is Love, což bylo docela vtipné spojení, ale kupodivu nijak zvlášť násilné. Druhá taková směska přišla později po Hearts On Fire, kterou se mihlo kousek vlastní Thing That Stop You Dreaming a dokonce Aviciiho Wake Me Up, což stoprocentně vůkol rozproudilo živou náladu. Pak opět přišla melancholická pasáž uvedená dlouhým příběhem, kterak vlastně vznikla Riding To New York. Do vzniklého ticha pak začal vybrnkávat úvodní tóny Sound Of Silence Simona a Garfunkela, zbytek měl už opět hodně osobité podání.

Když pak přeci jen přišla řada na zmíněnou Let Her Go, zpěvák na pódiu sloužil spíš jako hudební doprovod než pro zpěv, neboť od prvního slova se ujal zpěvu dav a skončil až s tím posledním. Stejně jako mnohé jiné přinesly vlnu nadšení hned po pár akordech písničky Coins In A Fountain, Whispers nebo Scare Away The Dark, jejíž a capella zpívaná melodie sloužila závěrem jako vyvolávačka přídavku. Passenger tedy dorazil s opakujícími se díky na rtech a poklonou pronášenou pravidelně celý večer. Přidal přenádhernou sentimentální Golden Leaves, pro kterou si požádal přítomné o ohleduplné ztišení, takže účinek byl o to silnější. Na Start A Fire si přizval z back stage trojici The Once, aby dali společně písni lépe vyznít. Snad jediný, kdo se po odzpívaných sto minutách nemohl dočkat konce koncertu, byla struna zpěvákovy kytary, která u závěrečné Holes prostě odešla na věčné časy, čím byla následně kytara odložena na zem a zbytek písničky se zvládl docela dobře i bez ní.

Tento koncert ukázal, jak velký um, pokora a vytrvalost jednoho člověka dovede k vrcholům hitparád úplně stejně jako nákladná moderní technika či bezpočet hudebníků a že pro účely vystupování jsou takové vlastnosti, dovednost, charisma a síla osobnosti možná ještě daleko víc! Doufám, předpokládám stejně jako minimálně většina účastníků koncertu, že slova chvály a nadšení z českého publika nebyla jen součást plánovaného program a přiměje Passengera se k nám co nejdřív vrátit!


Napište komentář

Barbora Hájková
O Barbora Hájková 118 Článků
Pocházím ze Slezska a miluju hudbu! Mám absolvovanou ZUŠ v oboru klavír, ovšem neumím než interpretovat cizí tvorbu, a to ještě s notami před nosem. O to víc obdivuji opravdové muzikanty a tento server mi umožňuje bližší pohled do jejich světa, o který se chci podělit. Do Prahy jsem se vydala studovat práva a objevila tanec, který se mi stal dalším velkým koníčkem a dále rozšiřuje mé hudební obzory.