Thirty Seconds to Mars od počátku dodnes

Jared Leto, Thirty Seconds to Mars | Zdroj: facebook.com/thirtysecondstomars

Kdo by neznal herce Jareda Leta či jeho kapelu Thirty Seconds to Mars? Za léta své existence se kapela zapsala do Guinessovy knihy rekordů nebo například jako první vyslala album do vesmíru. Víte ale, co předcházelo dnešnímu úspěchu Thirty Seconds to Mars?

Kapela Thirty Seconds to Mars vznikla v roce 1998 jako kolaborace sourozenců Jareda Leta a Shannona Leta, kteří spolu hráli už od dětství. Toto duo později rozšířilo kapelu o další dva členy, kytaristu Solona Bixlera a basistu Matta Wachtera. Kapela hrála pod několika různými jmény než se nakonec ustálila pod názvem Thirty Seconds to Mars.
Název kapely je překlad z knihy, a zároveň vyjadřuje metaforu pro budoucnost – něco, co máme na dosah, ale zároveň je nedosažitelné.

Když kapela začínala, Jared Leto ji odmítal propagovat pomocí své velké herecké kariéry. Kapela proto hrála v menších amerických klubech, až se o ni postupně začaly zajímat nahrávací společnosti. Nakonec Thirty Seconds To Mars podepsali v roce 1998 smlouvu s Immortal Records a v roce 1999 se přidali také k Virgin Records. Z tohoto období pocházejí například jejich skladby Valhalla, Revolution, Jupiter nebo Hero, které byly později zveřejněny na debutovém albu 30 Seconds to Mars pod názvy Fallen, Year Zero a Buddha for Mary.
To začali nahrávat v roce 2001 s pomocí Boba Ezrina, jelikož se jim líbila jeho spolupráce s Pink Floyd, Kiss a Alice Cooperem. Deska s názvem 30 Seconds to Mars vyšla 27. srpna 2002. Byla převážně o lidském úsilí a sebeurčení a setkala se s pozitivní odezvou.

Během tohoto období kapela pokračovala v hraní koncertů a začala spolupracovat také s dalšími umělci, se kterými pořádala turné – například s Puddle of Mud, I Mother Earth, Billy Talent, Chevelle, Trust Company a Pacifier. Na začátku roku 2003 pak kapelu opustil Solon Bixner a jeho místo kytaristy zaujal Tomo Miličević.

O rok později začala kapela pracovat na druhém albu – A Beautiful Lie, které vyšlo 30. srpna 2005. Jared Leto řekl, že toto album bylo mnohem osobnější a je o tom, jaké to je být člověkem. Album získalo platinové ocenění od RIAA a dohromady dosáhlo více než 4 miliónů prodaných kusů. Poté začalo několikaleté období, kdy se kapela soustředila na turné a živé koncerty. V roce 2007 vystoupila na mnoha velkých evropských festivalech jako RoskildeRock am Ring nebo Download.

Poté začala kapela pracovat na novém albu s názvem This Is War. Než ho ovšem hudebníci koncem roku 2009 vydali, pokusili se změnit nahrávací společnost a byli zažalování za nesplnění podmínek smlouvy, kterou podepsali v roce 1999. Kapela se nakonec žalobě ubránila a podepsala novou smlouvu s EMI. Ve snaze zapojit fanoušky do nahrávání This Is War uspořádali Thirty Seconds to Mars několik akcí, na které pozvali fanoušky, aby jim pomohli nazpívat podpůrné vokály, a také nafotili obličeje fanoušků na 2 000 originálních obalů k albu.
Poté kapela znovu vyrazila na turné a v roce 2010 byla označena za jednu z nejtvrději pracujících kapel. V roce 2011 vstoupila do Guinessovy knihy rekordů za nejvyšší počet vystoupení v rámci propagace jednoho alba s 300 vystoupeními.

Následně si Thirty Seconds to Mars dali pauzu od turné a začali pracovat na dalším albu – Love, Lust, Faith and Dreams. V březnu 2013 vyslali první singl z připravovaného alba Up In The Air s pomocí NASA do vesmíru. Zbytek alba vyšel v květnu téhož roku a dostal se do TOP 10 ve více než patnácti zemích. V roce 2014 oznámil Jared Leto, že se kapela rozloučila s Virgin Records. Kromě dalších koncertů a turné s kapelami jako Linkin Park, založili Thirty Seconds to Mars festival s názvem Camp Mars, který se poprvé konal v roce 2015 v Malibu.

Na nejnovějším albu, které ponese název America a vyjde 6. dubna, začala kapela pracovat koncem roku 2015. Známe už ovšem dva singly, a to Walk on WaterDangerous Night. Kromě nich bude deska obsahovat 10 dalších skladeb.  Spolu s vydáním desky plánuje kapela The Monolith Tour v Americe, ještě předtím ji ovšem budete mít příležitost vidět 19. dubna v Tipsport Aréně v Praze.


Napište komentář

Vladimír Jersák
O Vladimír Jersák 12 Článků
Muzika mě vždy zajímala, ať už poslouchání, hraní, nebo zpívání. Pár let jsem se učil na housle, rok zpíval ve sboru a momentálně se učím na kytaru. Snažím se se nelimitovat na jeden styl, takže poslouchám vše od grimu po metal.