Tyto slavné hity všichni dobře známe. Často se jedná o jedny z nejslavnějších kousků kapel, které je mají na svědomí. Přesto vám dnes představíme alternativní verze těchto songů, o kterých možná ani nevíte. Často jsou přitom tyto alternativní aranže minimálně stejně zajímavé, jako ty všem dobře známé.
Green Day – Good Riddance (Time of Your Life)
Good Riddance (Time Of Your Life) je dnes jedna z nejslavnějších balad Green Day, kterou kapela tradičně ukončuje každý svůj koncert. Ačkoliv skladba oficiálně vyšla až v roce 1997 jako druhý singl z alba Nimrod, tak její vznik sahá až do raných začátků kapely. Frontman Billie Joe Armstrong píseň napsal jako hořké poslední sbohem své tehdejší přítelkyni Amandě, která se rozhodla ho opustit a odstěhovat se na Ekvádor.
Ačkoliv Green Day píseň nahráli už v roce 1993 pro jejich průlomovou desku Dookie, na album se ji nakonec rozhodli nedat, jelikož se báli reakce fanoušků na smutnou baladu v podání punkáčů. Přesto se originální verze této písně objevila v roce 1995 jako B-Side evropské verze singlu Brain-Stew z alba Insomniac. Originální verze se od té dnešní liší právě v tom, že zní jako hořká píseň na rozloučenou. Nová verze s vybrnkávanou slokou a přidanými smyčci bývá velice často chybně interpretována jako romantický love song, který často hraje na různých svatbách, přičemž původní hořce sarkastická myšlenka písně byla naprosto odlišná.
Recenze: Green Day na výběrovce představují nejoblíbenější kapelu Boha
Guns N’ Roses – Don’t Cry
Jedna z nejslavnějších balad Guns N’ Roses poprvé oficiálně vyšla v roce 1991 jako součást dvojalba Use Your Illusion I & II. Zatímco první část desky obsahovala dnes známou originální verzi písně, na druhé části alba se nacházela ještě jiná, alternativní. Ta se od té původní liší odlišným textem a odlišnou melodií zpěvu ve slokách. Zajímavé je, že obě tyto verze, stejně jako alba na kterých se nacházejí, vyšly v naprosto stejný den, tedy 17. září 1991.
Ačkoliv kapela naživo hrála obě verze (alternativní například i během pražského koncertu v roce 1992) tak se nakonec prosadila verze první, částečně asi i proto, že k této byl natočen kultovní videoklip. Existuje však ještě třetí verze, která vznikla během nahrávání alba Appetite For Destruction kolem roku 1986. Tato vyšla později pouze jako B-side k oficiálnímu singlu v roce 1992 a je dnes považována za celkem vzácnou sběratelskou raritu.
Téma: 5 zajímavých faktů o písních Guns N’ Roses, které jste možná nevěděli
All Time Low – Good Times
Píseň Good Times původně vyšla jako poslední singl z alba Last Young Renegade v roce 2017. Ještě ten stejný rok se však All Time Low rozhodli nahrát novou verzi písně v doprovodu orchestru. Inspirací k tomu prý bylo vystoupení kapely na udílení cen APMA 2017.
„Hráli jsme na tom ceremoniálu v Clevelandu při udílení cen AP a měli jsme s sebou čtyřčlenný orchestr. Později jsme si to celé poslechli a řekli si ‘Oh, tohle je vážně skvělé!,“ okomentoval situaci bubeník Rian Dawson a frontman Alex Gaskarth dodal: „Velice nás to inspirovalo. Udělali jsme to s těma lidma jednou naživo a bylo to vážně vynikající. Dopadlo to opravdu skvěle, takže jsme si řekli co kdybychom zpomalili a zkusili to celé znova ve studiu.“
Čtěte také: TIP REDAKCE: 5 nevydaných videoklipů, které však stojí za pozornost
Simple Plan – Summer Paradise
Singl Summer Paradise od Simple Plan se stal doslova hitem léta 2012. Nejčastěji v evropských rádiích hraný song toho roku, na kterém hostoval raper Sean Paul však nebyl původní verzí písně. Původně na albu Get Your Heart On! z roku 2011 můžeme po boku kapely slyšet somálsko-kanadského rapera K’Naana. Ačkoliv kapela vydala videoklip obsahující záběry z jejich turné po Austrálii, K’Naan se v klipu neobjevil a po boku kapely se objevil jen párkrát na pódiu. Kvůli K’Naanovým závazkům s novým albem však singl nemohl být oficiálně vypuštěn do celého světa.
Simple Plan se proto rozhodli spojit síly se Sean Paulem a v roce 2012 vydali novou verzi písně spolu s novým videoklipem, která doslova ovládla svět. Inspirováni obrovským úspěchem singlu se Simple Plan rozhodli vydat ještě francouzskou a kanadskou verzi písně. I to však nebyl konec experimentování a s příchodem asijské části turné kapela vydala exkluzivní bonusovou verzi pro Japonsko, na které se jako host objevil Taka z japonských ONE OK ROCK!. Mezi další verze písně patří ještě verze neobsahující rapovou část, nebo například spolupráce s rappery MKTO. Tyto alternativy však již nedosáhly přílišné komerční slávy.
Placebo – Without You I’m Nothing
Singl Without You I’m Nothing ze stejnojmenného alba kapely Placebo je bezesporu jasný hit. To dokazuje i fakt, že se ho nemohl nabažit ani slavný David Bowie, který byl obecně velkým fanouškem Placebo,a který pomohl odstartovat jejich kariéru. Bowie prý po poslechu původní verze písně okamžitě zavolal frontmanovi Brianu Molkovi a řekl mu, že má dvě možnosti. Buď Bowie píseň přezpívá sám, nebo ho pustí k nim do studia a nahrají s ním novou verzi. Taková nabídka se samozřejmě neodmítá a v březnu roku 1999 vyšla druhá verze obsahující vokály Bowieho.
Singl byl velice úspěšný a Bowie se mnohokrát ukázal po boku kapely i na pódiu. Kapela i slavný zpěvák spolu udržovali přátelské vztahy až do konce Bowieho života a Placebo po jeho smrti zařadili verzi písně s Bowieho vokály na jejich best-of kompilaci A Place For Us To Dream (2016) spolu s několika společnými fotografiemi.
Čtěte také: Placebo v šokujícím klipu ukazují, kde končí staré vyhozené elektrospotřebiče