Grape Festival 2019 ovládli The Kooks a Chvrches. Závěrem ale hrálo hlavní roli nepřívětivé počasí

The Kooks - Grape Festival 2019 | Foto: Michaela Sliacká, MonsterMusic

Desátý ročník Grapeu se tradičně odehrál na Piešťanském letišti a vyprodal se již měsíc předem. Návštěvníci si dobrou náladu nenechali zkazit ani bouřkou, která provázela konec festivalu.

První den si Grape podmanili z hlavní stage zejména The Kooks a Chvrches, každý ale jiným způsobem. Dobře naladění The Kooks splnili očekávání a jako vždy dokázali rozhýbat celé publikum. Skromnému a přívětivému vystupování frontmana Lukea Pritcharda jednoduše nejde odolat, takže dřív nebo později už každý zpíval a tančil alespoň na populární hity jako Seaside nebo Naive. Fanoušci se ale nenechali zahanbit ani na skladby z poslední desky Let’s Go Sunshine, a tak text „we’re just having a good time” z písně No Pressure přesně vystihoval náladu jak na pódiu, tak pod ním.

Fotoreport: Grape 2019: První den festivalu ve znamení roztančených rytmů indie-rockových The Kooks

Synth-popoví Chvrches působili mnohem velkolepěji a světelná show jen podtrhovala hlasové proporce zpěvačky Lauren Mayberry. Ta se celou dobu ladně pohybovala ve svých zářivých šatech a díky jejímu projevu jí celý Grape zobal z ruky. Skladby z loňské desky Love Is Dead už navíc perfektně zapadají do setlistu a Chvrches tak rozhodně nespoléhali jen na své největší hity.

Fotoreport: Energičtí The Vaccines a hraví Superorganism, to byl závěr Grape Festivalu 2019

Druhý den zkomplikovala program bouře, která se večer přehnala přes festival. Pravidelné návštěvníky Grapeu ale asi příliš nepřekvapila, protože už je v podstatě také pravidelnou součástí této piešťanské akce. Organizátoři festivalu tak nahnali všechny ke stageím pod stany a průběžně informovali o situaci. Kvůli bouřce se totiž musela některá vystoupení na otevřených pódiích odložit, nebo dokonce zrušit.

Čtěte také: Česká premiéra Tove Lo byla plná energie. Koncert zapadl i do festivalové nálady Prague Pride

Problémy tak zasáhly hlavně zpěvačku Tove Lo, na kterou byla část publika i tématicky připravená. Švédská kráska si musela zkrátit set skoro na polovinu, ale o to více si v náročných podmínkách a po dlouhém čekání její vystoupení fanoušci užili. Mezi další hvězdy druhého dne patřil Jon Hopkins, jemuž sice déšť do audiovizuální show zasáhl také, ale diváci na festivalu už na suché oblečení tak trochu rezignovali.

Rozhovor: The Vaccines: Bez změny energie by nové album nevzniklo

Kdo ovšem zažil nebo alespoň slyšel o loňském koncertu The Vaccines na Rock for People, asi ho nepřekvapilo, že právě tato londýnská partička předvedla jedno z nejlepších vystoupení letošního Grapeu. Indie-rocková skupina v čele s charismatickým Justinem Youngem dokázala, že naživo mají jejich skladby mnohem víc energie, než by se mohlo z desky zdát. K překvapení téměř všech došlo dokonce i na mosh pit, protože songy jako If You Wanna nebo I Can’t Quit prostě nenechaly nikoho v klidu.

Rozhovor: Kodaline: Pracovat s tolika producenty bylo občas až nepříjemné. Na Rock for People nás bavila Vypsaná fiXa

Uznání si kromě organizátorů a kapel tak určitě zaslouží i návštěvníci události, protože se nenechali ani na konec festivalu rozhodit počasím. Náladu si udrželi v podstatě až do nočních elektronických vystoupení, které postupně a úspěšně zakončili jubilejní desátý ročník Grape Festivalu.


Napište komentář

Václav Pilka
O Václav Pilka 275 Článků
Jsem absolvent literární tvorby a hudba je pro mě obrovská část života. Protože ale nikde nehraju, tak o ní alespoň píšu. Žánrově se skoro vůbec nevymezuju, takže mám rád třeba Enter Shikari, Architects, Charli XCX, Little Simz, Pussy Riot nebo The 1975. Vedu mimo jiné i portál o méně populárních interpretech justlisten.cz