Pokáč: Já se věci vždycky snažím brát hodně s nadhledem, nechci nikomu nic kázat

Pokáč | Foto: Dominik Kučera

Písničkář Pokáč vydal v letošním roce svou debutovou desku a začaly se kolem něj dít velké věci. Koncertů má nad hlavu a už to není pouze méně známé dvojče Voxela. Ve své hudební kariéře se znatelně posunul, což dokáže i velkolepou show 19. prosince v Lucerna Music Baru. O novém albu, křtu i jeho nejnovějších písničkách si můžete přečíst v našem rozhovoru.

Na Tvém debutovém albu Vlasy jsou v drtivé většině songy, které jsi už v minulosti představil pomocí svého YouTube kanálu či koncertů. Sám říkáš, že se jedná o takové tvoje Best of. Proč jsi se vydal zrovna tímto směrem? Většinou očekávají fanoušci na deskách nové písně.

Na svém YouTube kanálu jsem začal zveřejňovat svoje songy hrané jen tak v pokoji s kytarou. Přidával jsem další a další, podle zhlédnutí na to občas i někdo kouknul (smích). No a nakonec jich bylo tolik, že ačkoli jsem udělal jen jejich výběr, přesto jich je na albu 17 (Vymlácený entry jsou tam dvakrát – jednou původní nahrávka a jedna akustická verze). Čili přidávat k tomu ještě nějaké songy by nemělo moc smysl, takhle to stačilo. Je tam vlastně jedna jediná písnička, která nebyla předtím nikdy nikde zveřejněna, a tou je Kdybych dneska nevstal, takže alespoň jedna novinka se na albu objevila.

Peníze na něj jsi vybíral prostřednictvím Startovače. Opravdu je pro umělce v dnešní době tak těžké vydat album? Ty se vlastně živíš muzikou nebo máš normální práci?

V současné době se převážně živím muzikou. Do práce ještě občas zajdu, třeba nějaké dva dny v týdnu, protože mě to baví (pracuju jako programátor). Ale vzhledem ke spoustě koncertů, které teď jezdím, plus dalších aktivit, jako jsou natáčení klipů, psaní songů, rozhovory, řešení sociálních sítí atd. toho volného času mimo hudbu opravdu moc není. Což je ale na druhou stranu strašně super!

Čtěte také: Pokáčovy Vlasy jsou plné humoru i kritiky

Máš v plánu i nějaký nový merchandise? Trička, mikiny či další věci?

První merch už je v prodeji. Od dubna máme trička, placky, později přibyly baťůžky, náramky a nově cédéčka. Eshop je právě před spuštěním, jinak všechno typicky vozím po koncertech, kdy s lidmi po koncertě pokecám, uděláme fotku a oni si třeba něco málo koupí, z čehož mám samozřejmě radost. A další produkty budou postupně přibývat, ale ještě nechci vyzrazovat – nechte se překvapit!

Mezi mé nejoblíbenější písně patří Rád chodím na poštu. Obsahuje prostě dokonalé rýmy a věty typu: „Rád chodím na poštu, nejsem tam jen do počtu“ nebo „Má nejoblíbenější služba je balíček do ruky, znamená to totiž, že zas budu moct jít na poštu.“ Nepřemýšlel jsi o nějakém koncertě před poštou? Nebo píseň poslat přímo někomu z vedení a více se angažovat v boji proti poštovním manýrům?

Jsem moc rád že se líbí (smích)! Já to beru vyloženě jako legraci, že bych se tím chtěl nějak angažovat pro zkvalitnění služeb České pošty to úplně ne. I když je pravda, že vedoucí pobočky u nás na Petřinách je můj fanoušek (alespoň mi to tvrdil, když jsem u nich odesílal skoro 400 balíků ze Startovače) a mám pocit, že v poslední době balíčky do ruky opravdu začaly chodit do ruky (smích). Možná je to náhoda, ale možná ne.

Zazpíval sis i duet s Kateřinou Marií Tichou s názvem Lovesongy. Jak se Ti s ní spolupracovalo? Nějaké veselé historky z natáčení?

Káťa je skvělá, už dlouho jsem s ní chtěl nějaký song udělat. Lovesongy byly srandovní v tom, že já jsem je tuším jeden pátek odpoledne dopsal, večer jí to poslal jestli se jí líbí a jestli by někdy měla čas. No a ona že líbí a že čas má jedině zítra v sobotu, takže opravdu druhý den dopoledne přijela ke mně, ani jeden jsme to moc neuměli, natáčeli jsme to asi desetkrát (smích). Ale nakonec se povedlo, akce kulový blesk byla úspěšná, z výsledku mám radost.

Posunula Tě deska v Tvojí kariéře o nějaký ten stupínek výše? Jak jsi spokojený s prodejem v dnešní stahovací době? 

I z vydavatelství chválili, že prodejnost je nečekaně vysoká. První týden to bylo dokonce 5. nejprodávanější album u nás, což bylo mega. Jasně, mám radost, že ji lidé kupují, i když můžou stahovat. Vždycky mi udělá radost, když mi lidé píšou, že chtějí podpořit a nechce se jim stahovat z uložto, tak kde mohou cédéčko koupit atd. To je pecka. Ale i když si člověk album stáhne tzv. nelegálně, mám radost, když ho bude poslouchat a třeba dorazí na koncert (smích).

Rád bych rozebral i další písničky, které nejsou na desce. Jedná se většinou o novější záležitosti. V Hrdinském činu jsi se spojil s Jakubem Ondrou. Je to reakce na současnou dobu plnou xenofobie, uprchlické krize apod.? Svým způsobem může být i dobrým návodem pro mladé, že se mají učit cizí jazyky, ne?

Já se věci vždycky snažím brát hodně s nadhledem, nechci nikomu nic kázat, jak se má chovat a tak dále. Spíš prostě napíšu veselou písničku a dost bizarním nedorozumění na Václaváku a každý ať si z ní odnese, co uzná za vhodné. Samozřejmě Hrdinský čin tenhle podtext má, ale zároveň je to podle mého prostě fajn song, který může lidi bavit i melodií, klipem. Nejde vyloženě o to poukazovat na problematiku xenofobie a dalších, i když je to samozřejmě s tímto tématem úzce provázané.

Aromatickém létu si stěžuješ na pachy způsobené horky. Jak vůbec vznikl nápad k vytvoření této nepříliš pozitivní letní písně?

Já se snažím hledat originální témata a snažím se neopakovat. No a písničku o zimě už mám, čili teď přišlo na řadu léto (smích). Zase jsem to vzal trošku z jiného úhlu, než se třeba typicky píšou letní hity, navíc se smrádkem v MHD máme zkušenosti snad všichni, tak třeba se v tom někdo najde (smích).

Tvůj zatím poslední song se jmenuje Farmář Tonda a věnuje se opomíjení domácích produktů a naopak se naváží do dovážení potravin ze zahraničí. Vznikl pro projekt poznejsvehofarmare.cz. Jedná se o čistě song na objednávku nebo vyšel z Tvé iniciativy? Natáčel se i v Toulcově dvoře v Hostivaři, jak se Ti tam líbilo?

Tohle byl song vyloženě na zakázku. Z Ministerstva zemědělství chtěli song na podporu lokálních pěstitelů, tak jsem udělal song na podporu lokálních pěstitelů. Navíc tahle tématika je mi sympatická a trochu i blízká. Netvrdím, že nakupuju jen na farmářských trzích – to by mi v Bille neodpustili (smích) – ale farmářské potraviny a vůbec tenhle lokální přistup k zemědělství mám rád, tak se to psalo celkem jednoduše a mám radost, že song i klip se zatím líbí. A Toulcův dvůr pecka! Farma uprostřed Prahy, o které jsem neměl ani tušení, ale je to tam super!

Oficiální pražský křest alba Vlasy sis nachystal až na prosinec do Lucerna Music Baru. Proč za tak dlouhou dobu od vydání desky?

Přes léto jsou festivaly a různé městské akce, turné bude jedno podzimní s UDG a O5 a Radeček a pak sólové zimní v prosinci. Prostě to tak vyšlo, ale dává to smysl v rámci turné než to dělat někdy nahonem v létě a možná tam ani jiný termín neměli, nevím (smích).

Chystáš na něj nějaké speciální záležitosti a zajímavé hosty?

Určitě to bude speciální. Plánujeme udělat speciální scénu, doufám, že se tam objeví všichni, nebo alespoň většina těch, se kterými mám společné songy a doufám, že i kmotr alba bude stát za to, ale víc vyzrazovat nebudu. Určitě dorazte, bude to pecka, můj největší koncert v kariéře naprosto bez debat.

Desku už máš, fanoušků dostatek. Co je pro Tebe další metou v hudební kariéře?

Dělat čím dál lepší muziku, bavit lidi. Jo a vyprodat O2 arenu, ale na to je ještě čas (smích)!


Napište komentář