TIP REDAKCE: 15 nejlepších koncertů roku 2018 – IAMX, Roger Waters, Aurora nebo Marpo

Aurora - Colours of Ostrava 2018 | Foto: Petr Gavel, MonsterMusic

Kalendáře pro rok 2019 už máme takřka plné, ale pojďme se ještě společně ohlédnout za uplynulým rokem a vzpomenout na to nejlepší, co jsme měli možnost spatřit v hale, klubu či pod širým nebem.

Glen Hansard – 25. února 2018, Sono Music Club, Brno

Emotivní dvě hodiny, kdy vám na těle neustále naskakuje husí kůže – tak si lze jednoduše představit brněnský koncert držitele Grammy Glena Hansarda. Společně s 11 dalšími hudebníky se v únoru postaral o jeden z nejsilnějších hudebních zážitků, a to nejen pro působivý hlas zpěváka nebo výraz mnohačlenné kapely, ale i pro atmosféru, která v Sonu panovala.

Report: Glen Hansard přivezl do brněnského Sona nostalgii, mocný hlas a perfektní kapelu

IAMX – 17. března 2018, MeetFactory, Praha

Představení s neopakovatelnou atmosférou přivezl do smíchovské MeetFactory britský alternativní umělec Chris Corner, známý jako IAMX. Ten přijel do Prahy s novým albem Alive in the New Light a za pomoci svého velmi osobitého a především velmi extravagantního stylu vystupování přinesl do mrazivého březnového dne opravdu nevšední zážitek. Cornerovo vskutku působivá lightshow v kombinaci s jeho hudbou tvořila až surrealistickou dramatickou scenerii a naprosto uchvátila všechny příchozí, kterým se podařilo klub do posledního místa zaplnit.

Report: Temný elektronický večírek jako lék na depresi, to byl IAMX v pražské MeetFactory

Majid Jordan – 22. března 2018, Roxy, Praha

Byť se z naplněného klubu na rozdíl od předchozího interpreta radovat nemohli, ani to dvojici Majid Jordan nezabránilo, aby se postarali o velmi příjemný zážitek pro tuzemské milovníky hudebního stylu R&B. Koncert v pražském Roxy se nesl v poklidné a intimní atmosféře a celé vystoupení se rychle přerodilo mezi jeden z nejpohodovějších koncertů celého roku.

Report: Koncert Majid Jordan potvrdil, že na R&B ještě nejsme úplně připraveni

Roger Waters – 27. dubna 2018, O2 arena, Praha

Koncem loňského dubna mohli čeští fanoušci Pink Floyd na vlastní kůži poznat, proč se turné Rogera Waterse už dlouhá léta řadí mezi ty nejdražší vůbec. Baskytarista a autor řady legendárních písní si s sebou sice do O2 areny část Berlínské zdi nepřivezl, vedle proslulých hitů jeho bývalé kapely, prokládaných Watersovo vlastní tvorbou, se ovšem zasloužil o jednu z nejpropracovanějších show, jaké jsme u nás kdy měli. Uprostřed haly nechal vyrůst továrnu z alba Pigs, postaral se o věrnou světelnou reprodukci obalu alba Dark Side of the Moon a aby zahrál Another Brick in the Wall co nejautentičtěji, přizval si na pódium dětský sbor složený z českých školáků. Roger Waters zkrátka za všechna ta léta už ví, čím na publiku zanechat nesmazatelnou stopu.

Report: „Trump je prase,“ hlásal v Praze nápis za hlavou Rogera Waterse

Hollywood Vampires – 13. června 2018, Prague Rocks, Letiště Letňany

Hlavním tahákem loňského festivalu Prague Rocks sice měl být nedotknutelný a nesmrtelný Ozzy Osbourne, dokonce i jeho samotného ale dokázala zastínit superkapela Hollywood Vampires. Ve složení (nebo spíše sestavě legend) Alice Cooper, Joe Perry a Johnny Depp vedle několika písní vlastní tvorby zahráli v pražských Letňanech ve svém vlastním stylu ty největší pecky šedesátých a sedmdesátých let minulého století od The Doors přes AC/DC a Motörhead až po Perryho Aerosmith. Vrcholem vystoupení ovšem byla bezesporu proslulá píseň Heroes, které se za mikrofonem velmi osobitě ujal filmovým nadšencům dobře známý Johnny Depp.

Report: Johnny Depp zahrál v Praze: Hollywood Vampires uctili Bowieho, Motörhead i AC/DC

Arcade Fire – 15. června 2018, O2 arena, Praha

Arcade Fire v Praze neponechali nic náhodě. Perfektně připravenou show zahájili působivým nástupem a zatímco jiní interpreti dělají dojem neřízené střely, severoamerická indie kapela jako by měla každou sekundu svého vystoupení předem naplánovanou. Toho pochopitelně Arcade Fire náležitě využívali i při tvoření husté atmosféry, kterou postupná gradace jejich koncertu jen utužovala.

Report: Živelní Arcade Fire vystoupili poprvé v Česku, byla to show jak se patří

Frank Carter & The Rattlesnakes – 30. června 2018, Aerodrome Festival, Panenský Týnec

Aerodrome Festival se s loňským rokem z několikakoncertové jednohubky stal festivalem světového formátu. Roztažení programu na celé tři dny a ohlášení superhvězd jako Macklemore nebo Lana Del Rey doplňovalo i přesunutí akce na letiště v Panenském Týnci a co festival během svého prvního velkého ročníku postrádal na stáncích či organizaci, to bezvadně dohnal mimo headlinerů i dalšími vystupujícími. Živým důkazem toho byli například Frank Carter & The Rattlesnakes, kteří rozpálili publikům svým živelným vystoupením tak, že si od fanoušků zasloužili moshpit sahající až ke stožáru několik desítek metrů před pódiem. A to se v ten den jednalo o první kapelu celého programu!

Report: Počáteční překvapení i velkolepé finále: To byl závěr letošního Aerodrome nejen s Limp Bizkit

Rolling Stones – 4. července 2018, Letiště Letňany, Praha

Ačkoli je všem čtyřem stálým členům Rolling Stones dohromady okolo 300 let, do starého železa rozhodně nepatří. Legendární kameny se přivalily do Prahy a s velkolepým pódiem doplněným o dvojici obřích věží s obrázkem vyplazeného jazyka udělaly přesně to, co umí nejlíp – hrály. Bezkonkurenčně. Zatímco Keith Richards v kombinaci se svým partnerem v kytaře Ronniem Woodem sázel jeden proslulý riff za druhým, Mick Jagger předváděl ikonické taneční kreace stejně živě jako před padesáti lety. A na české publikum se dobře připravil, vedle několika proslovů během koncertů v téměř plynulé češtině později sdílel na svém Instagramu i video, jak zpívá známou tuzemskou lidovku Pec nám spadla.

Report: Rolling Stones nestárnou, v Praze ukázali skvělou formu a naznačili další koncert

Skillet – 6. července 2018, Rock for People, Hradec Králové

Volbeat to měli na Rock for People 2018 velmi těžké, když museli zabavit návštěvníky jako interpret následující opravdu povedený koncert rockové formace Skillet. Ti si spolu s fanoušky naplno užívali atmosféru jednoho z největších českých hudebních festivalů a za pozvání na loňský ročník se velmi štědře odvděčili. Jejich vystoupení totiž připomínalo nezastavitelný vlak a atmosférou pohlcení příchozí mohli být štěstím bez sebe, jaký zážitek si z Hradce Králové odvezou.

Report: Skillet a Volbeat uzavřeli letošní Rock for People

Kensington – 19. července, Colours of Ostrava, Dolní oblast Vítkovice

Indie-rocková partička z Nizozemska zná česká pódia vcelku dobře. Vystupovala u nás už několikrát, vždy však na poli klubové scény. Loni v létě na české publikum ovšem shlížela z hlavní stage festivalu Colours of Ostrava a i přes nepříjemný déšť se jednalo o nejvýraznější show, jakou Kensington v Česku předvedli.

Video: Colours of Ostrava: Would You Rather s kapelou Kensington

Aurora – 19. července 2018, Colours of Ostrava, Dolní oblast Vítkovice

Norská zpěvačka Aurora po dvou letech opět zavítala na festival Colours of Ostrava a tentokrát si připravila show tak unikátní a zároveň neopakovatelnou, že krom svých vlastních fanoušků na festivalu bezpochyby zaujala i spoustu těch, kteří během jejího setu pouze procházeli okolo. Za spolupráce několika tanečnic a propracovaných světelných efektů se křehká blondýnka postarala o jedno z nejlepších vystoupení, které jsme během festivalu mohli vidět.

Fotoreport: Foto: Colours of Ostrava – Kensington, Kaleo, Aurora, Vojta Dyk a další, 19. 7. 2018

Flatbush Zombies – 11. října 2018, Lucerna Music Bar, Praha

Že můžeme být na rapových koncertech běžně svědky nevídaných energetických výbojů ze strany vystupujících, na to jsme si už zvykli. Flatbush Zombies však v pražském Lucerna Music Baru rapové show dali zbrusu nový rozměr, fanoušky tato trojice bavila změnami tempa i agresivním podáním některých skladeb a bez jediného pochybení zajistila, aby se během vystoupení nikdo ani na chvíli nenudil.

Report: Flatbush Zombies v Lucerně ukázali, jak se dělá pořádná rapová show

nothing,nowhere – 4. listopadu 2018, Café V lese, Praha

Sice jsou prostory klubu Café V lese poněkud omezené, svůj potenciál ovšem pravidelně naplňují unikátní atmosférou, jaká se mezi čtyřmi zdmi tamního koncertního sálu často vyskytuje. Toho výtečně využil i americký rapper nothing,nowhere, který svou melancholicky pojatou show přesně odhadl nálady a očekávání příchozích fanoušků. Přestože se tak jeho zdejší podporovatelé museli dosti dlouho načekat, než se u nás ukáže, ve finále jim to jejich oblíbený umělec vynahradil opravdu výtečným vystoupením.

Rozhovor: Nothing,nowhere: Psaní textů je pro mě meditace. Když se dostanu z transu, zaráží mě, co jsem vytvořil

POHLED NA ČESKOU HUDEBNÍ SCÉNU

Zahraniční interpreti své české fanoušky dokázali nadchnout během loňského roku mnohokrát. Ani domácí scéna však nezůstala pozadu, unikátních vystoupení si na svůj účet mohlo připsat i pár zdejších umělců. My jsme pro vás vybrali 2, kteří byli v loňském roce nejoriginálnější a nejpřesvědčivější.

Marpo – 19. května 2018, O2 arena, Praha

Na tuzemské poměry opravdu grandiózní. Tak by se dal popsat květnový koncert českého rappera Marpo, který, kooperujíc se svou kapelou TroubleGang, přilákal do pražské O2 areny na 12 000 fanoušků. A připravil pro ně show, na jakou ještě dlouho nezapomenou. Hala pyrotechnikou jen svítila a energií Marpo i fanoušci jen sálali. Na pódiu se dokonce objevila i Socha Svobody a při skladbě Emma se na fanoušky z Marpova náručí podívala i jeho dcera. Hudební produkci přispěla i oblíbená Lenny.

Report: Marpo: Raper z malé země, který dozrál světové úrovně

Dan Bárta & En.Dru – 7. září 2018, Střecha Lucerny, Praha

Jestli bychom měli ze všech loňských koncertů vybrat jeden nejneobvyklejší, překvapivě by takové hlasování nevyhrál ani IAMX, ani Marpo a dokonce ani Roger Waters. Vítězem by byl český hudebník Dan Bárta společně s jeho kolegou z beat-boxové branže En.Druem. V rámci série několika ranních koncertů na střeše pražské Lucerny tito dva pouze pomocí svých hlasových ústrojí a efektů za asistence dvou slepic a králíka zahráli za východu slunce pro několik desítek fanoušků, kterým se podařilo včas sehnat lístek. Po půl sedmé ráno tak nad Vodičkovou ulicí zněly všemožné exotické zvuky pouze z produkce této dvojice, intenzivní vystoupení potom trvalo až do osmi hodin, kdy se většina příchozích rozešla do svých zaměstnání.

Report: Dan Bárta vystoupil na střeše pražské Lucerny. V půl sedmé ráno


Napište komentář